Miliony šejků vs Izraelka. Kauza ukáže morálku v tenisu

Václav Rojík, roj
18. 2. 2009 11:00
Půjde WTA kvůli Peerové proti bohatým šejkům?
Sahar Peerová
Sahar Peerová | Foto: Reuters

Dubaj - Kontroverzní kauzu musí rozřešit vedení okruhu tenisových profesionálek WTA.

Bude muset zaujmout jednoznačné stanovisko v případu, kde na jedné straně stojí bezedný penězovod arabských milionářů a na druhé principy fair play.

O co jde? Izraelská tenistka Shahar Peerová nedostala na začátku týdne vízum do Spojených arabských emirátů, kde se měla účastnit štědře dotovaného turnaje v Dubaji.

Čtěte také: Tenistku z Izraele nepustili do Dubaje. Hrozí jim trest

Zpráva způsobila ve sportovních kruzích šok, vedení WTA se postavilo za hráčku a neudělení víza ostře kritizovalo. Jenže...

Lukrativní podnik, na němž si tenistky rozdělí dva miliony dolarů, běží dál. Žádné sankce či konkrétní kroky vůči pořadatelům WTA, kromě výhrůžek o odebrání turnaje, nepodnikla.

Bohaté země Středního východu investují do tenisu obrovské částky, vedení WTA však odmítá, že by rozhodnutí pokračovat v turnaji pramenilo ze strachu vzepřít se mocným šejkům.

Co podnikne WTA?

"Peníze nejsou v tomto případě pro nás faktorem. Tenhle případ se vztahuje na naše principy, na férovou vůči hráčkám," vysvětlil šéf WTA Larry Scott v rozhovoru pro stanici Eurosport.

"Prakticky řečeno, naše hráčky už byly na místě a chtěly turnaj hrát. My jsme neměli mnoho prostoru na tuto událost reagovat. I když Shahar Peerová byla postižena, nechtěla, aby na to doplatily ostatní tenistky. Proto jsme se rozhodli turnaj hrát," pokračoval.

"Dáme jasně najevo, že tohle je otázka principu, která je pro nás důležitější než ekonomické zájmy. Naše kroky budou zcela jasné a rádi se podle nich necháme soudit," ujistil Scott.

Přestože hráčky i tenisoví funkcionáři spílali politice Spojených arabských emirátů, tlak na odvetné kroky dopadal na hlavu WTA.

Humbuk kolem Peerové zřejmě jen tak neutichne. Stejný příběh se navíc může opakovat hned příští týden, kdy v Dubaji začíná turnaj mužů a v pavouku čtyřhry figuruje špičkový izraelský deblista Andy Ram.

Vedení mužského profesionálního okruhu ATP pohrozilo, že neudělení víza Ramovi by mohlo vyústit v přehodnocení postavení turnaje.

Nevydání víz pro Peerovou znamená porušení pravidel WTA, v nichž stojí, že každé hráčce musí být umožněno startovat na jakémkoliv turnaji, pokud jí to umožňuje žebříčkové postavení.

Spojené arabské emiráty nemají, podobně jako jiné arabské státy, diplomatické styky s Izraelem a běžně jeho občanům odmítají vstup do země.

Napětí mezi arabskou a židovskou populací v regionu vzrostlo po třítýdenní izraelské ofenzivě v pásmu Gazy, při níž bylo zabito 1300 Palestinců a 14 Izraelců.

Pořadatelé turnaje v Dubaji vysvětlili neudělení víz pro Peerovou tím, že by její účast pobuřovala fanoušky, kteří by mohli turnaj bojkotovat.

"Já jsem jen doufal, že v této době už jsou sportovní principy zcela oddělené od těch politických. Tohle znamená velký krok zpět pro celý region a realistické prozření v tom, že politika se i nadále snaží sportem manipulovat," povzdychl si Scott.

 

Právě se děje

Další zprávy