Měl být novým Berdychem, místo toho Veselý padá. Co je s českým supertalentem?

Aleš Vávra Aleš Vávra
24. 3. 2016 10:49
Český tenisový talent Jiří Veselý jde od porážky k porážce. Nástupce Tomáše Berdycha prožívá nepříjemnou výkonnostní krizi.
Zklamaný Jiří Veselý. Tradiční obrázek posledních měsíců.
Zklamaný Jiří Veselý. Tradiční obrázek posledních měsíců. | Foto: ČTK

Praha - Máme nástupce Tomáše Berdycha. Vyrostl u nás obrovský supertalent, který má potenciál vstoupit během několika let do absolutní světové špičky. Tak nějak mluvili čeští tenisoví experti před několika roky o Jiřím Veselém

Mladý obr vyhrál v roce 2011 juniorku na Australian Open. Byl juniorskou světovou jedničkou. Úspěšně a poměrně rychle pak zvládl i problematický přechod do dospělé kategorie. Na začátku minulé sezony vyhrál svůj premiérový titul na okruhu ATP, když si podmanil podnik v Aucklandu.

Začal se prosazovat i v Davisově poháru a připisoval skalpy slavnějších soupeřů. Na Wimbledonu 2014 vyřadil v pěti setech Francouze Monfilse, o rok později na US Open zvládl podobně dlouhou bitvu s Chorvatem Karlovičem. Vystoupal až na 35. místo světového rankingu.

Stagnace započala už loni

Už během loňské sezony ale začal povážlivě stagnovat. V médiích se Veselý často vyjadřoval s velkým despektem o svých vlastních výkonech. Byl evidentně zklamaný. Zaskočený z toho, že se jeho vývoj zastavil. V listopadu zkusil změnu trenéra, místo Slováka Ladislava Simona angažoval někdejšího kouče Tomáše Berdycha Tomáše Krupu.

Jenže to ještě netušil, co přijde během první čtvrtiny sezony 2016. Veselý zatím nastoupil do sedmi turnajů, jenže šestkrát vypadl hned v prvním kole. Vyhrál jediný zápas, když v Rotterdamu na úvod přehrál krajana Lukáše Rosola. Jinak samé propadáky, navíc víceméně proti hráčům, které by měl porážet.

Dvakrát prohrál se Španělem Bautistou-Agutem, další porážky mu uštědřili Argentinec Olivo, Bosňan Džumhur, Chorvat Čorič, Nizozemec De Bakker a ve středu v úvodním duelu turnaje v Miami také mladý Brit Edmund. Až 87. hráč žebříčku. Veselý se tak nedočkal prvního vzájemného zápasu kariéry proti světové jedničce Novaku Djokovičovi.

Ani oblíbený trenér změnu nepřinesl

Během tragického úvodu sezony velmi rychle skončila spolupráce Veselého s Krupou.  "Pracovně jsme neměli žádný problém, ale nerozuměli jsme si mimo kurt. A to je při dlouhých společných pobytech důležité," vysvětlil tenista. A znovu najal Jaroslava Machovského. Kouče, se kterým si skvěle rozumí a který ho vedl dlouhých sedm let během úspěšné juniorské kariéry.

Ani návrat k osvědčenému modelu ale zatím Veselému nevychází. A deprese se stupňuje. "Plácám se v tom už poslední roky. Je to boj a běh na dlouhou trať. Moje výkony jsou pořád nahoru dolů. Chybí mi spousta vyhraných zápasů," řekl vítěz ankety Hvězda budoucnosti ATP z roku 2013.

"Věřím, že brzy nějaký zápas vyhraju a třeba se dostanu do většího klidu," dodal Veselý. V Miami to ale nebude. Dvojice velkých amerických turnajů skončila pro dvaadvacetiletého příbramského rodáka fiaskem.