Medailové pořadí her v Soči ovládli Rusové, Češi patnáctí

Prohlédněte si všechny české medailové úspěchy ve fotogalerii
Dvě zlaté, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile. To je úlovek českých sportovců v Soči. Tím překonali doposud nejúspěšnější hry historie, kterými byl Vancouver 2010 s bilancí 2-0-4. Šest medailí vybojovali také českoslovenští sportovci před třiceti lety v Sarajevu, tam ale úplně chybělo zlato.
Jako první sáhla v Soči po zlatu Eva Samková ve snowboardcrossu.
Dvacetiletá česká reprezentantka totálně opanovala závody v areálu Roza Chutor, když vyhrála jak individuální kvalifikaci, tak postupně čtvrtfinálovou, semifinálovou i finálovou rozjížďku.
V předchozích dnech se přitom Samkové, která závodila se svým typickým namalovaným knírkem, v tréninkových jízdách vůbec nedařilo a na olympijské trati několikrát upadla. V samotném boji o cenné kovy ovšem nezaváhala ani jednou a všechny rozjížďky vyhrála způsobem start-cíl.
23. 2. 2014 10:56
Podívejte se na konečné pořadí národů v zisku olympijských medailí na hrách v Soči.

Soči - Vítězem medailového pořadí XXII. zimní olympiády v Soči se stalo Rusko. Pořadatelská země se v čele tabulky národů osamostatnila i díky čtyřem medailím, které získala v poslední den her.

Rusové na olympiádě získali dvanáct zlatých a celkem 32 medailí.

Česká výprava v Soči si veze domů rekordních osm medailí (2 - 4 - 2), čímž překonala historické úspěchy z Vancouveru a Sarajeva, a celkově se umístila na 15. příčce.

I přes rekordní počet medailí ale patnácté místo není nejlepším českým umístěním na zimních hrách v historii. V Naganu 1998 a Vancouveru 2010 totiž Češi skončili v medailovém pořadí čtrnáctí.