ME atletů ŽIVĚ: Svoboda je halovým mistrem Evropy

4. 3. 2011 19:00
Průběžné zpravodajství z prvního dne šampionátu

Paříž - V pařížské hale Bercy v pátek začalo halové mistrovství Evropy. Pro českou výpravu je hned úvodní den šampionátu vrcholem, protože ve finále běhu na 60 metrů překážkářů se představí Petr Svoboda, tabulkově nejlepší Evropan této sezony.

Páteční program pro vás budeme průběžně sledovat v tomto online přenosu.

19:00 - Svoboda mistrem Evropy na 60 metrů překážek!

Petr Svoboda potvrdil svou letošní dominanci na nejkratší překážkářské trati a stává se halovým mistrem Evropy. Ale pozor, je tady protest kvůli Svobodově přešlapu do vedlejší trati k Francouzi Bascouovi. Na oficiální potvrzení si tedy ještě musíme počkat.

18:50 - Škrobáková doběhla sedmá

Lucie Škrobáková vybojovala na 60 metrech překážek sedmé místo. Zvítězila Carolin Nytraová z Německa s časem 7,80 sekundy. Škrobáková za ni zaostala o tři desetiny sekundy.

18:40 - Hejnová na 800 metrů suverenní

Hejnová využila své předchozí bohaté zkušenosti se středními tratěmi a s časem 2:09.93 opanovala ´půlku´. Za svůj výkon si připisuje 966 bodů.

Se 4453 body poskočila na konečné 7. místo. Od bronzu ji dělí 212 bodů.

18:08 - Rosolová postoupila do finále

Také ve finále běhu na 400 metrů budeme mít své zastoupení. Denisa Rosolová doběhla ve svém semifinále i v celkovém srovnámí časů druhá a v sobotu bude bojovat o medaile.

16:43 - Masná končí v rozbězích

V nejpomalejším ze čtveřice rozběhů na 800 metrů doběhla česká půlkařka třetí a mezi semifinalistky se nevešla.

16:42 - Hejnová pokazila dálku

Hejnová sice utekla hrobníkovi z lopaty, když třetím, posledním pokusem skočila v dálce 573 centimetrů, ale připisuje si tak jenom 768 bodů, takže si v pořadí sedmiboje opět pohorší. Škoda, po dvou disciplínách to bylo pěkné třetí místo.

Hejnová je nyní desátá, získala 3487 bodů, vedoucí Skujyteová jich má 3969. Na bronzovou medaili ztrácí Hejnová 303 bodů!

16:32 - Bohužel, Hejnová zase přešlap

Zuzana Hejnová riskuje na maximum - i v druhém pokusu ze tří v dálce sedmibojařek předvedla přešlap.

16:20 - Petr Svoboda vypustil finiš

Překážkář Petr Svoboda začal svou cestu - doufejme - za medailí z halového šampionátu. Ve třetím semifinále suverénně vyhrál, ačkoliv posledních pár metrů si dovolil úplně vypustit. čas: 7,55 vteřiny, tedy nejlepší ze všech tří běhů.

Časy vítězů předchozích dvou semifinále jsou: Vivancos (Šp.) 7,56 a Bascou (Fran.) 7,62.

16:10 - Hejnová nás napíná

Zuzana Hejnová už začala další disciplínu, skok do dálky. Ale v prvním pokusu česká sedmibojařka přešlápla.

16:00 - Škrobáková postupuje

Lucie Škrobáková postoupila ze semifinále 60 metrů překážek do finále. Skvělý úspěch! Ve svém běhu skončila čtvrtá za rovných 8:00 vt.. Má tedy z osmičky finalistek nejhorší čas.

15:30 - Co nás čeká odpoledne a večer (program)

Finále:
Pětiboj (po třetí disciplíně): 1. Skujyteová (Lit.) 3042 (60 m př.: 8,60 - výška: 183 - koule: 17,53), 2. Djimouová-Idaová (Fr.) 2930 (8,11 - 180 - 14,81), 3. Fransenová (Niz.) 2919 (8,64 - 192 - 14,09), ...7. Hejnová (ČR) 2719 (8,25 - 180 - 12,11).

Kvalifikace a rozběhy:
Muži:
400 m - rozběh: 1. Buck (Brit.) 46,57, ...20. Maslák (ČR) 48,14 - nepostoupil.
3000 m: 1. Ibrahimov (Ázerb.) 8:00,36.
Dálka: 1. Tamgho (Fr.) 797, ...7. Novotný 790 - postoupil, 16. Wagner (oba ČR) 767 - nepostoupil.
Koule: 1. Bucki (Fr.) 20,39.

Ženy:
400 m: 1. Stambolovová (Bul.) 53,05, ...7. Rosolová (ČR) 54,41 - postoupila.
60 m př. - rozběh: 1. Vukicevicová (Nor.) 7,95, ...12. Škrobáková (ČR) - postoupila.
Trojskok: 1. Kuťjakovová (Rus.) 14,44.

15:20 - Před odpoledním blokem přišel Šebrle

Celá rodina bude fandit Romanovi Šebrlemu přímo v pařížské Bercy na halovém mistrovství Evropy v atletice, píše zpravodaj ČTK přímo z haly. Olympijský vítěz z Atén věří, že v sedmiboji uspěje i kvůli synovi Štěpánovi a bude bojovat o medaili, pátou na halovém kontinentální šampionátu za sebou. Po tréninku v komplexu INSEP se cítil dobře, byť si spíš chtěl vyzkoušet rozcvičovací halu přímo v Bercy. "Tam mě ale nepustili," řekl Šebrle.

Po rozcvičení se Šebrle cítil dobře. "Nic jsem si dneska neměřil, ale cítím, že to je dobré, že to bude lepší než na mistrákách," uvedl. Na domácím šampionátu nasbíral 6117 bodů. "Věřím, že to dokážu poskládat. Špatně na tom určitě nejsem, navíc tady to pro mě bude velký hec."

14:05 - Roman Novotný je ve finále

Roman Novotný skákal kvalifikaci dálkařů v první skupině a výkonem  790 centimetrů v ní skončil na čtvrtém místě. Kvalifiákoval se tak do osmičlenného finále!

Štěpán Wágner ve skupině B dal 767 centimetrů a skončil celkově 16.

12:44 - Hejnová, třetí osobní rekord!

Zuzana Hejnová se rozhodla v hale Bercy překonat sama sebe. Vrhla koulí, ve třetí disciplíně sedmiboje, 12,11 metrů, což je její osobní rekord - ve třech disciplínách už třetí. V celkovém pořadí sedmiboje však klesla na sedmé místo se ziskem 2719 bodů. Od čtvrté příčky Hejnovou dělí jen 34 bodů, na třetí pozici momentálně ztrácí rovných 200 bodů.

Vede Austra Skujyteová, má 3001 bodů.

11:53 - 3000 metrů pro Hayle Ibrahimova (rozběhy)

Nejrychlejším vytrvalcem v rozbězích na 3000 metrů byl Ibrahimov startující v barvách Ázerdajdžánu. Dosáhl času 8:00,36.

11.42 - Hejnová se drží, je třetí!

Pořadí sedmibojařek pod dovu disciplínách tedy zní:

1. Fransenová Remona (Niz.) 2119
2  Džimouová Antoinette (Fra) 2082
3. Hejnová Zuzana   (ČR) 2051

11:34 - Maslák vypadl v rozběhu

Pavel Maslák se snažil, ale časem 48,14 dokázal vybojovat pouze čtvrté místo a do semifinále hladkých 400 metrů nepostupuje. V celkovém pořadí končí na 20. místě.

11:22 - Hejnová napotřetí skočila 180 centimetrů!

A Hejnové vychází i další útok na osobní rekord. Překonala totiž na třetí pokus laťku ve výšce 180 centimetrů. Při zvýšení na 183 centimetrů ale třikrát shodila a v soutěži končí. Do bodování pětiboje si každopádně zapíše plných 978 bodů.  Výšku sedmibojařek vyhrála Nizozemka Franzenová, dala 192 cemtimetrů.

11:13 - Pavel Maslák na čtvrtce končí

V závode na čtyři sta metrů se naopak příliš nevedlo českému běžci Pavlu Maslákovi, který doběhl ve svém rozběhu až na čtvrtém místě, navíc v pomalejším čase (48,14). Se soutěží se tedy loučí. Nejrychlejší byl v rozbězích Angličan Richard Buck (46,57) před domácím Leslie Djhonem (46,63).

10:55 - Hejnová dává i 177 cm napoprvé!

Hejnová je v pohodě. Další výšku 174 cm překonává na první pokus, stejně tak další (177). Spolu s ní se takto daří dalším pěti sedmibojařkám. Hejnová si v sedmiboji zlepšuje už druhý osobní rekord (po šedesátce překážek i ve výšce).

10:36 - Denisa Rosolová na čtyřstovce

Svůj rozběh na 400 metrů má za sebou Denisa Rosolová. V disciplíně, v níž stále drží rekord Jarmila Kratochvílová (7. března v roce 1982 běžela za 49,59), si Rosolová vedla výborně. Postupuje dál z druhého místa, čas 54:41. Rozběh vyhrála Ruska Zadorinová, zcela suverénně (54,25).

10:33 - Hejnová jde výškou dobře

Zuzana Hejnová zdolala 171 centimetrů ve výšce, druhou disciplínu sedmiboje má zatím rozjetou dobře. Připomeňme, že po první disciplíně je celkově druhá, v běhu na 60 metrů překážek si vylepšila osobní rekord.

10:30 - Bucki nejlepší v kvalifikaci koule

Kvalifikaci koulařů vyhrál vrhem dlouhým 20,39 m Francouz Gaëtan Bucki. V soutěži není žádný český reprezentant.

10:08 - Smutná, nemocná Klučinová

Vícebojařka Eliška Klučinová do své soutěže nakonec kvůli nemoci nenastoupila. Česká rekordmanka v sedmiboji se ráno ještě zkusila rozcvičit, ale pak svůj boj vzdala. "Nešlo to," řekla smutně zpravodaji agentury ČTK. "Moc mě to mrzí, když vidím, že byla šance na dobré umístění, protože tady není moc nabité startovní pole."

Naopak radostí září Lucie Škrobáková. "Prvotní cíl jsem splnila. V semifinále bych chtěla běžet o něco rychleji a dostat se do finále," uvedla. "Dráha je super, vyhovuje mi. Myslím, že se dá běžet hodně rychle," prohlásila sprinterka-překážkářka.

Má tak úplně jiné pocity z dráhy než při čtvrtečním tréninku Petr Svoboda, který byl z měkkého povrchu spíš rozladěný.

9:53 - Demutová končí, velké překvapení v trojskoku

První velké překvapení šampionátu je na světě, kvalifikací neprošla trojskokanka Katja Demutová (Německo), která vévodí letošním tabulkám. V hale Bercy ale dala jen 13,81 m. Doufáme, že stejně nedopadne večer Petr Svoboda, který je také letošní jedničkou.

9:20 - Škrobáková postupuje!

Lucie Škrobáková končí třetí v rozběhu na 60 metrů překážek, což znamená přímý postup. Škrobáková nemusí čekat na časy závodnic z dalších rozběhů. Čas Škrobákové činí 8,17 vt.

9:15 - Hejnová začala osobním rekordem

Zuzana Hejnová začala skvěle sedmiboj. 60 metrů překážek zvládla za 8,25, což je její osobní rekord, kterí jí přináší na konto 1073 bodů a průběžné druhé místo po první disciplíně. Vede Francouzka Antoinette Nana Djimouová Idaová. Klučinová do závodu nenastoupila, protože je nemocná.

8:50 - Svoboda jako model

Překážkář Petr Svoboda kdysi stál modelem fotografa aktů. Nebyl z atletů sám. Podívejte se v galerii, jak jejich pózování dopadlo