McIlroy dostal za vítězství půl miliardy. Cítím se špatně, překvapil po triumfu

29. 8. 2022 8:31
Golfista Rory McIlroy vyhrál poslední turnaj sezony Tour Championship v Atlantě a potřetí v kariéře ovládl hodnocení FedEx Cupu.
Rory McIlroy s trofejí pro vítěze
Rory McIlroy s trofejí pro vítěze | Foto: Reuters

V nedělním závěrečném kole zlikvidoval ztrátu šesti ran a za vítězství inkasoval prémii 18 milionů dolarů (447 milionů korun). Na PGA Tour si tak v tomto ročníku vydělal více než 26 milionů dolarů.

Třiatřicetiletý McIlroy vyhrál FedEx Cup třikrát jako první golfista v historii. Navázal na triumfy z let 2016 a 2019 a překonal dvojnásobného vítěze Tigera Woodse. "Je skvělé zakončit sezonu na vysoké úrovni a dokázat něco, co se ještě nikomu nepodařilo," radoval se McIlroy.

Scottie Scheffler, jenž do závěrečného turnaje vstupoval z prvního místa a doufal, že triumfem ve FedEx Cupu završí životní sezonu, poslední kolo pokazil.

Vítěz Masters zahrál 73 úderů a v konečném pořadí s McIlroyem o ránu prohrál. Stejnou bilanci měl i Korejec Im Song-če a oba za druhé místo získali 5,75 milionu dolarů.

McIlroy předvedl v závěru rekordní finiš a zlikvidoval největší ztrátu v posledním kole v historii Tour Championship. Dosud největší comeback na turnaji předvedl Camilo Villegas, který v roce 2008 dotáhl manko -5. Pro Schefflera, s nímž poslední kolo absolvoval, měl ale jen slova chvály.

"Mám pocit, že si Scottie zasloužil minimálně polovinu z toho všeho. Zasloužil by si to možná víc než já. Měl neuvěřitelnou sezonu. Cítím se tak trochu špatně, že jsem ho porazil," dodal McIlroy, jenž turnaj podle bodovacího systému finále FedEx Cupu zahájil s bilancí -4 oproti Schefflerovým -10.

"Chtěl jsem vyhrát tenhle titul za celou sezonu. Měl jsem vážně skvělý rok a chtěl jsem ho taky uzavřít výhrou, bohužel jsem to nezvládl. Prostě jsem v závěru nehrál dobře," konstatoval Scheffler po rekordním závěrečném kolapsu.

Jen sedm hráčů v minulosti promarnilo na okruhu PGA Tour tak velký náskok v posledním kole.