McGregorův blikanec ji vrátil do temného dětství. Drsná Rose ale znovu míří na vrchol

av av
23. 7. 2020 11:32
Má za sebou úspěšnou odvetu za brutální hod na hlavu, který jí málem ukončil kariéru. Americká fighterka Rose Namajunas i z dalšího boje proti Jessice Andrade odešla z klece pořádně pomlácená, tentokrát ale jako zasloužená vítězka. Dcera litevských rodičů je na cestě za návratem na trůn šampionky UFC.

Květen 2019, Rio de Janeiro. Domácí vyzyvatelka Jessica Andrade před utkáním dává své soupeřce - aktuální šampionce slámové váhy -  červenou růži. Na znamení respektu a úcty. V samotné rvačce ji ale nijak nešetří.

Ve druhém kole si ji zvedá na ramena a posílá takzvaným slamem prudce k zemi, hlavou napřed.

Děsivý moment, krátké bezvědomí a svět MMA v šoku.

Tohle může pro Rose Namajunas znamenat konec kariéry. Sama bojovnice podobnou možnost zvažuje. Ale nakonec nachází sílu. "Hodila jsem to za hlavu. Teď musím jít a svou chybu napravit," oznamuje po měsících nejistoty. 

O rok a něco později na bojovém ostrově v Abú Zabí přichází ostře sledovaná odveta.

Američanka je opět aktivnější v postoji, na Brazilku prší rána za ranou. A tentokrát podobná chyba jako v Riu nepřijde, Rose si protivnici na tělo nepustí a několik tvrdých direktů ustojí. Vítězí jasně na body, napuchlé oko a tržné rány v obličeji jsou daní, kterou zaplatí ráda.

Brutální slam Andrade vs. Namajunas v roce 2019:

Video: Namajunas - Andrade 2019 | Video: www.youtube.com

Ocitá se blízko dalšímu titulovému zápasu. To ona by měla mít právo vyzvat současnou královnu váhy do 52 kilogramů, Číňanku Weili Zhang.

Nevšední příběh osmadvacetileté rodačky z Milwaukee ve Wisconsinu tak bude pokračovat ve velkém stylu.

Namajunas prožila temné dětství, výrazně poznamenané schizofrenií jejího otce. Právě neutěšená situace doma, s mnoha vypjatými momenty, ji přivedla k bojovým sportům.

Už v pěti letech začala s taekwondem, v devíti si kolem pasu omotala černý juniorský pás. Věnovala se i karate a jiu-jitsu, na střední škole pak následoval kickbox. A následně MMA, kde mohla nejlépe využít nakombinované zkušenosti.

Sestřih nedávné odvety v Abú Zabí:

Video: Namajunas - Andrade, odveta 2020 | Video: www.youtube.com

V roce 2013 se stala profesionálkou a o čtyři roky později stanula na vrcholu elitní ligy UFC. V listopadu 2017 zdemolovala technickým K.O. v prvním kole šampionku Joannu Jedrzejczykovou a zcela nečekaně jí po třech letech sebrala pás.

Polce se pomstila za nevybíravý předzápasový trash talk, ve kterém Jedrzejczyková útočila na nejslabší místa soupeřky.

"Jsi nestabilní, máš psychické problémy, už teď jsi vnitřně zlomená. A já tě dodělám v kleci," plivala tehly polská zápasnice.

O pár měsíců později přišlo pro Rose těžké období. Do depresí a vzpomínek na nešťastné dětství uvrhnul americkou bojovnici neurvalý egomaniak Conor McGregor.

Přezdívka "Thug Rose" se zrodila díky jejímu drsnému výrazu:

Legendární Ir v New Yorku společně s kamarády napadl autobus převážející zápasníky. Neunesl, že přijde o titul šampiona lehké váhy, o který se tehdy měli utkat Max Holloway a Khabib Nurmagomedov.

V autobuse seděla i Rose a tu incident, kdy McGregor prohodil rudl oknem autobusu, výrazně poznamenal.

Na dlouhé týdny se zavřela před světem, nekomunikovala a k fanouškům se dostávaly jen spekulativní informace o jejím špatném psychickém stavu. S odstupem pak vypověděla: "Když přijdeme domů, raději zůstaneme nahoře, zamkneme se v pokoji. Jsem pořád paranoidní ze všech těch šílených věcí. Pořád se snažím moc nevycházet ven, mám terapeuta, kterého vídám."

McGregor se jí omluvil přes zprávu na Instagramu. Napsal, že je mu líto, co se stalo, poté ale podle Namajunas začal své jednání různě ospravedlňovat a vysvětlovat. "Kašli na to," odpověděla mu stručně a omluvu příliš dobře nepřijala. "Jsem zvyklá, že se lidé omlouvají tváří v tvář," uvedla.

Složité časy ale nakonec pominuly. Namajunas sice přišla o pás šampionky, nyní je ale znovu na vzestupu. Svět smíšených bojových umění se má na co těšit.

Rose Namajunas vs. Jessica Andrade, UFC 2020
Rose Namajunas vs. Jessica Andrade, UFC 2020 | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy