McGregorův blikanec ji vrátil do temného dětství. Drsná Rose ale znovu míří na vrchol

av av
23. 7. 2020 11:32
Má za sebou úspěšnou odvetu za brutální hod na hlavu, který jí málem ukončil kariéru. Americká fighterka Rose Namajunas i z dalšího boje proti Jessice Andrade odešla z klece pořádně pomlácená, tentokrát ale jako zasloužená vítězka. Dcera litevských rodičů je na cestě za návratem na trůn šampionky UFC.

Květen 2019, Rio de Janeiro. Domácí vyzyvatelka Jessica Andrade před utkáním dává své soupeřce - aktuální šampionce slámové váhy -  červenou růži. Na znamení respektu a úcty. V samotné rvačce ji ale nijak nešetří.

Ve druhém kole si ji zvedá na ramena a posílá takzvaným slamem prudce k zemi, hlavou napřed.

Děsivý moment, krátké bezvědomí a svět MMA v šoku.

Tohle může pro Rose Namajunas znamenat konec kariéry. Sama bojovnice podobnou možnost zvažuje. Ale nakonec nachází sílu. "Hodila jsem to za hlavu. Teď musím jít a svou chybu napravit," oznamuje po měsících nejistoty. 

O rok a něco později na bojovém ostrově v Abú Zabí přichází ostře sledovaná odveta.

Američanka je opět aktivnější v postoji, na Brazilku prší rána za ranou. A tentokrát podobná chyba jako v Riu nepřijde, Rose si protivnici na tělo nepustí a několik tvrdých direktů ustojí. Vítězí jasně na body, napuchlé oko a tržné rány v obličeji jsou daní, kterou zaplatí ráda.

Brutální slam Andrade vs. Namajunas v roce 2019:

Video: Namajunas - Andrade 2019 | Video: www.youtube.com

Ocitá se blízko dalšímu titulovému zápasu. To ona by měla mít právo vyzvat současnou královnu váhy do 52 kilogramů, Číňanku Weili Zhang.

Nevšední příběh osmadvacetileté rodačky z Milwaukee ve Wisconsinu tak bude pokračovat ve velkém stylu.

Namajunas prožila temné dětství, výrazně poznamenané schizofrenií jejího otce. Právě neutěšená situace doma, s mnoha vypjatými momenty, ji přivedla k bojovým sportům.

Už v pěti letech začala s taekwondem, v devíti si kolem pasu omotala černý juniorský pás. Věnovala se i karate a jiu-jitsu, na střední škole pak následoval kickbox. A následně MMA, kde mohla nejlépe využít nakombinované zkušenosti.

Sestřih nedávné odvety v Abú Zabí:

Video: Namajunas - Andrade, odveta 2020 | Video: www.youtube.com

V roce 2013 se stala profesionálkou a o čtyři roky později stanula na vrcholu elitní ligy UFC. V listopadu 2017 zdemolovala technickým K.O. v prvním kole šampionku Joannu Jedrzejczykovou a zcela nečekaně jí po třech letech sebrala pás.

Polce se pomstila za nevybíravý předzápasový trash talk, ve kterém Jedrzejczyková útočila na nejslabší místa soupeřky.

"Jsi nestabilní, máš psychické problémy, už teď jsi vnitřně zlomená. A já tě dodělám v kleci," plivala tehly polská zápasnice.

O pár měsíců později přišlo pro Rose těžké období. Do depresí a vzpomínek na nešťastné dětství uvrhnul americkou bojovnici neurvalý egomaniak Conor McGregor.

Přezdívka "Thug Rose" se zrodila díky jejímu drsnému výrazu:

Legendární Ir v New Yorku společně s kamarády napadl autobus převážející zápasníky. Neunesl, že přijde o titul šampiona lehké váhy, o který se tehdy měli utkat Max Holloway a Khabib Nurmagomedov.

V autobuse seděla i Rose a tu incident, kdy McGregor prohodil rudl oknem autobusu, výrazně poznamenal.

Na dlouhé týdny se zavřela před světem, nekomunikovala a k fanouškům se dostávaly jen spekulativní informace o jejím špatném psychickém stavu. S odstupem pak vypověděla: "Když přijdeme domů, raději zůstaneme nahoře, zamkneme se v pokoji. Jsem pořád paranoidní ze všech těch šílených věcí. Pořád se snažím moc nevycházet ven, mám terapeuta, kterého vídám."

McGregor se jí omluvil přes zprávu na Instagramu. Napsal, že je mu líto, co se stalo, poté ale podle Namajunas začal své jednání různě ospravedlňovat a vysvětlovat. "Kašli na to," odpověděla mu stručně a omluvu příliš dobře nepřijala. "Jsem zvyklá, že se lidé omlouvají tváří v tvář," uvedla.

Složité časy ale nakonec pominuly. Namajunas sice přišla o pás šampionky, nyní je ale znovu na vzestupu. Svět smíšených bojových umění se má na co těšit.

Rose Namajunas vs. Jessica Andrade, UFC 2020
Rose Namajunas vs. Jessica Andrade, UFC 2020 | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 57 minutami

Lang facebookovým příspěvkem o Zemanovi nespáchal trestný čin, potvrdil soud

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal trestný čin. Květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci července pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vyplývá to ze soudní databáze. Na sociální síti Lang loni v dubnu na adresu Zemana mimo jiné napsal, že "je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini". Soud v květnu rozhodl, že šlo maximálně o přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8.

Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

Lang loni reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za "proradná prasata", která je dovoleno a nutné zabíjet.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel Nobelovu cenu za mír

Ve věku 83 let zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP), kterou Hume založil a dlouhá léta vedl. Hume získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem. V minulosti byl rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.

Zdroj: ČTK
Další zprávy