Mazeová potřetí zahájila Světový pohár vítězstvím v Söldenu

27. 10. 2012 17:12
V zahajovacím obřím slalomu Světového poháru v rakouském Söldenu zvítězila slovinská lyžařka Tina Mazeová.

Sölden - V zahajovacím obřím slalomu Světového poháru v rakouském Söldenu zvítězila slovinská lyžařka Tina Mazeová. Po suverénně nejrychlejší úvodní jízdě udržela v mlze vedení i ve druhém kole a připsala si dvanáctý triumf v kariéře.

V Söldenu vyhrála devětadvacetiletá závodnice už potřetí, stejně úspěšně na ledovci Rettenbach vykročila do sezony i před deseti lety a v roce 2005. Za Mazeovou, která vyhrála devátý obří slalom ve Světovém poháru, skončily dvě domácí reprezentantky.

Druhá Kathrin Zettelová zaostala za vítězkou o 42 setin sekundy. Na třetí příčku poskočila z jedenácté pozice Stefanie Köhleová, která měla ztrátu už 1,71 sekundy.

"Lepší začátek si nedokážu představit. Vyhrát tady potřetí, to je neuvěřitelné. Mám za sebou tvrdou přípravu a dneska si všechno sedlo," uvedla Mazeová, která už dříve vyhlásila útok na velký křišťálový glóbus.

Druhé kolo bylo těžší

Po prvním kole měla komfortní náskok 74 setin. "První kolo bylo bezva, druhé kolo bylo neuvěřitelně těžké. Bylo špatně vidět a nemohla jsem se chytit. Tak to ve sportu chodí, jednou to jde skvěle, podruhé je třeba bojovat," řekla Slovinka, jež zajela ve druhé jízdě pátý čas.

Na nejrychlejší Zettelovou ztratila ve druhém kole, které začalo kvůli mlze s hodinovým zpožděním oproti programu, přes sekundu.

Obě Rakušanky se posunuly na stupně vítězů i díky chybám Francouzky Tessy Worleyové a Němky Viktorie Rebensburgové, které byly na medailových pozicích po prvním kole, ale druhou jízdu nedokončily.

Stejně dopadla obhájkyně prvenství v Söldenu a celková vítězka loňského Světového poháru Američanka Lindsey Vonnová, která byla po prvním kole až dvanáctá.

Pauláthová až 53.

Devatenáctiletá česká reprezentantka Kateřina Pauláthová obsadila 53. místo. První kolo zajela s vysokým startovním číslem 60 o téměř devět sekund pomaleji než Mazeová a do druhé jízdy nepostoupila.

"Udělala jsem několik chyb, které se prostě nesmí stávat. Podjela jsem pár bran, několikrát mě to vyneslo dost ven z ideální stopy. Skoro jsem zastavila a pak je těžké nabrat zpět rychlost," uvedla Pauláthová.

Na třetí pokus se jí alespoň povedlo závod v Söldenu dokončit. "Je to hodně prudká a těžká pista. Chtěla jsem to hlavně sjet až dolů," dodala.