I druhý závod Turné vyhrál Jacobsen, Hlava nepříjemně upadl

Nepříjemný pád aktuální české jedničky Lukáše Hlavy
Wolfgang Loitzl těsně před tím, než se spustil z můstku v Ga-Pa.
Skok Severina Freund spojený s panoramatem německého zimního střediska Garmisch-Partenkirchenu.
Anders Jacobsen si letí pro druhé vítězství v druhém závodě Turné čtyř můstků...
..perfektně zvládl oba skoky...
1. 1. 2013 18:15

Garmisch-Partenkirchen - I druhý závod Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu vyhrál Nor Anders Jacobsen, a zopakoval tak svůj triumf z úvodního dílu v Oberstdorfu. Po prvním kole přitom byl až devátý.

Stejně jako v úvodním podniku bodovali dva čeští skokani - Jan Matura byl šestnáctý, Roman Koudelka osmnáctý.

Jacobsenovi se první pokus nepovedl, po špatném odrazu měl problémy v letové fázi a zařadil se dokonce až za Maturu, který byl po prvním kole osmý.

Jacobsen skočil ve 2. kole 143 metrů

V druhém skoku však sedmadvacetiletý Nor ukázal, jaká je v současnosti jeho síla.

Dopadl na značku 143 metrů, zaostal jen půl metru za rekordem můstku a Rakušana Gregora Schlierenzauera porazil o 0,9 bodu.

Jacobsen vede v polovině Turné před obhájcem loňského celkového vítězství Schlierenzauerem a může tak navázat na celkový triumf z roku 2007.

Třetí skončil Nor Anders Bardal, úspěch Seveřanů podtrhl čtvrtým místem jeho krajan Tom Hilde.

"Ten druhý skok byl úžasný, byl to dnes skvělý den," prohlásil Jacobsen.

Matura se propadl z osmého místa

Matura s Koudelkou postoupili do druhého kola, přestože své souboje prohráli. Matura byl dokonce jako nejlepší z poražených na osmém místě.

V prvním kole předvedl velmi kvalitní skok 132 metrů, ale jeho zvučný soupeř Martin Schmitt, bývalý trojnásobný vítěz Světového poháru, dostal od rozhodčích díky horšímu větru o bod více, byť skočil o metr méně.

Napodruhé už to Maturovi tolik nevyšlo. Jeho výkon byl o tři metry horší a český skokan v pořadí klesl.

Přesto jde o jeho nejlepší výkon ve Světovém poháru od závodu v letech v březnu 2011 v Planici.

"Moje cesta je dobrá"

Stačilo ale skočit o pár metrů dál a posunul by se pořadím hodně vysoko, neboť od elitní desítky ho dělilo pouze 0,9 bodu.

"V létě už jsem skákal dobře, a když jsem se tam dnes mezi těma klukama ocitl, tak jsem si dokázal, že ta moje cesta je dobrá," pochvaloval si Matura, jenž v SP bodoval poprvé v sezoně.

Pomohla mu k tomu i nová kombinéza, dostat má i nové rychlejší lyže. A po skoku věděl, že postoupí.

"Kdyby nevyšel takový skok na postup, to by bylo hodně špatný. Věděl jsem, že to je dobré," řekl před dnem volna. "To uvítáme, trochu si odpočineme," doplnil.

Koudelka: Trochu mě to zklamalo

Koudelka předvedl dva vyrovnané výkony. V prvním kole mu sice 130 metrů nestačilo na Nora Andrease Fannemela, který předvedl o dva metry delší pokus, přesto se Koudelka nakonec dostal do druhého kola na devatenáctém místě.

Tam svůj skok navlas zopakoval a překonal svůj dosavadní nejlepší výsledek sezony, 29. místo z minulého závodu v Oberstdorfu.

"Trochu mě to zklamalo, i když hodně lidí by si řeklo, že to je dobré," poznamenal Koudelka, jenž v tréninku předvedl čtvrtý nejlepší skok.

"Takže jsem chtěl být lepší, nejsem spokojený, i když to letos je nejlepší výkon. Měl jsem na víc. Udělat tady dva průměrnější skoky, byl jsem do desítky. Podmínky jsem měl dobré, bylo to jen ve mně," uvedl dvacátý muž průběžného pořadí Turné.

Hlava skončil v kotrmelcích

Lukáš Hlava, devátý muž pondělní kvalifikace, měl velkou šanci na přímý postup, neboť jeho soupeř Matjaž Pungertar ze Slovinska nepředvedl příliš dlouhý skok.

Nejlepší český závodník sezony dopadl na 128 metrů i s větrem v zádech, ale při doskoku mu zahranila lyže a upadl.

Jinak by Hlava bez potíží postoupil, takhle skončil předposlední.

1. Jacobsen (Nor.) 277,7 b. (131+143 m), 2. Schlierenzauer (Rak.) 276,8 (134+136,5), 3. Bardal 267,2 (136,5+135,5), 4. Hilde (oba Nor.) 266,4 (133,5+138), 5. Kot 265,7 (134,5+135), 6. Stoch (oba Pol.) 261,8 (142+131,5) a Vasiljev (Rus.) 261,8 (132,5+132), 8. Hvala (Slovin.) 254,2 (136+130), 9. Wellinger (Něm.) 253,0 (133+131,5), 10. Prevc (Slovin.) 252,6 (131,5+131), ...16. Matura 251,7 (132+129), 18. Koudelka 250,8 (130+130), 49. Hlava 100,5 (128).

Průběžné pořadí Turné (po 2 ze 4 závodů): 1. Jacobsen 586,3, 2. Schlierenzauer 573,8, 3. Hilde 547,7, 4. Vasiljev 544,4, 5. Freund (Něm.) 542,7, 6. Bardal 534,1, ...20. Koudelka 479,0, 27. Matura 374,7, 35. Hlava 347,7.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Schlierenzauer 608, 2. Freund 506, 3. Kofler (Rak.) 409, 4. Bardal 370, 5. Jacobsen 346, 6. Wellinger 345, ...29. Hlava 66, 41. Matura a Koudelka oba 15.