Máte na půdě běžkařský poklad? Reprezentace se za něj štědře odmění

Česká běžkařská reprezentace shání od fanoušků staré nenahraditelné vosky. V nové sezoně mohou reprezentantům pomoct k lepším výsledkům.
Jan Pešina při výrobě "mázy".
Jan Pešina při výrobě "mázy". | Foto: SLČR

Praha - Česká reprezentace v běžeckém lyžování před novou sezonou bije na poplach. Dochází jí totiž staré vosky, které nutně potřebuje na "mázu" pro Lukáše Bauera a spol. A nové si koupit nemůže.

"Tyhle vosky už se nevyrábí, protože jsou v nich přísady, které jsou dneska zakázané," sdělil Aktuálně.cz Jan Pešina, šéf servisního týmu.

Marně přitom zkoušel sehnat vosky a klistry s podobnými vlastnostmi u současných výrobců, ale nesetkal se s úspěchem. "Ptali jsme se, jestli by nám obdobné vosky dokázali vyrobit, ale neměly přesně takové vlastnosti, které potřebujeme. V určitých závodech jsou ale nenahraditelné," tvrdí Pešina.

I proto šéf servismanů na Facebooku uveřejnil výzvu, ve které žádá fanoušky českých běžkařů, aby mu poslali vybrané vosky.

"Lidé je kolikrát mají doma na půdě a ani o nich nevědí. Třeba loni jsem potkal kamaráda na lyžích v Itálii, který mi věnoval čtyři tuby," doufá Pešina, že opět narazí na voskovou žílu.

Bájné Swixy a Holmenkol

Servisní tým konkrétně shání starý Swix modrý extra (bílý obal s modrým pruhem 0/-2), klistr Swix Cera KF5 a černý klistr od Holmenkolu (viz foto).

Příspěvek už na Facebooku vyvolal hned několik reakcí. "Viděl jsem tam jednu tubu modrého extra, na kterou jsem okamžitě reagoval. Tahle tuba se míchá ještě s jedním voskem a konečná směs vydrží na jeden závod. Na celou sezonu bychom potřebovali tak čtyři tuby od každého," říká Pešina.

Jiný z fanoušků zase slibuje tajemný "kufřík plný vosků a klistrů," který kdysi dostal od souseda, policejního závodníka na běžkách.

Štědrá odměna na revanš

Pokud je fanoušci doma najdou a pošlou reprezentaci, mohou se prý těšit na štědrou odměnu.

"Všichni dárci budou odměněni sadou nových vosků, nebo o co si řeknou. Jsme jim ochotni vyhovět. Dá se říct, že dostanou výbavu v hodnotě 4-5 tisíc korun," slibuje servisman.

Pokud tedy vlastníte některý ze zmíněných vosků a chcete podpořit českou reprezentaci, neváhejte se skrze Facebook (či redakci Aktuálně.cz) na servismany obrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy