Matčina krev jako doping? Argentinský plavec dostal za transfuzi čtyřletý trest

ČTK ČTK
19. 6. 2020 14:36
Argentinský dálkový plavec Guillermo Bertola dostal čtyřletý zákaz startů za doping.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Bertola předloni během léčby trávicích problémů obdržel podle agentury AP při transfuzi krev své matky. Za trest přijde o všechny úspěchy od ledna 2018 včetně stříbrné medaile z Panamerických her a finanční odměny.

Mezinárodní plavecká federace začala Bertolu vyšetřovat kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu. Třicetiletý plavec je zprvu vysvětloval vysokohorskou přípravou a tréninkem se šnorchlem a hypoxickou maskou, která omezuje přísun kyslíku. Později se však účastník čtyř světových šampionátů přiznal k užití nedovolené metody.

Na Panamerických hrách v Limě získal loni Bertola stříbro v závodu na deset kilometrů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté zadrželi muže podezřelého z napadení na Kraví hoře

Kriminalisté zadrželi šestatřicetiletého muže podezřelého z nedělního napadení v parku na Kraví hoře v Brně. Dopadli jej poblíž obchodní galerie Vaňkovka. Je podezřelý z toho, že pobodal stejně starého muže.

"V současné době probíhají úkony v trestním řízení. Podrobnosti k případu pokusu vraždy zveřejníme v blízké době," uvedla policie v tiskové zprávě. Z vyjádření vyplývá, že kriminalisté na čin nyní pohlížejí jako na pokus o vraždu, nikoliv mírněji postihované ublížení na zdraví.

Na tísňovou linku zavolal v neděli večer sám napadený. Policie na místě spustila pátrací akci, pachatele už ale na Kraví hoře nenašla. Napadeného transportovali zdravotníci do nemocnice, utrpěl bodnořezná zranění.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

MS v silniční cyklistice kvůli koronaviru ve Švýcarsku nebude

Mistrovství světa v silniční cyklistice se letos v Aigle a Martigny neuskuteční. Švýcarská vláda dnes prodloužila platnost opatření proti šíření koronaviru do 30. září, což organizátorům znemožňuje šampionát plánovaný v termínu od 20. do 27. září uspořádat. Původně platil zákaz masových akcí s účastí více než tisícovky lidí do konce srpna.

Pořadatelé doufali, že se budou opatření zmírňovat. To se ale nepotvrdilo. Navíc se rozšířil seznam zemí, jejichž občané musí po příjezdu do Švýcarska do povinné karantény. Momentálně je na něm 45 států.

Předseda Mezinárodní cyklistické unie (UCI) David Lappartient v červenci prohlásil, že neexistuje žádný plán B pro případ, že se ve Švýcarsku nebude moci závodit. Podle některých informací ale stále existuje možnost, že se ještě na poslední chvíli podaří najít náhradní dějiště. Jako jedna z variant přichází podle médií v úvahu Itálie.

Další zprávy