Masná: Doping byl, je a bude. My čistí se s tím musíme naučit žít a dřít

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 11. 2015 1:12
Nejlepší česká závodnice v běhu na 800 metrů Lenka Masná nemá problém přiznat, že ji závěr komise WADA nepřekvapila. A přestože by se mohla posunout ve výsledkových listinách celé řady závodů, nechce se ohlížet do minulosti, ale soustředí se na věci příští.
Lenka Masná na halovém evropském šampionátu v Praze.
Lenka Masná na halovém evropském šampionátu v Praze. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Také samotné atlety dostihla v pondělí zpráva o tom, že Mezinárodní antidopingová agentura WADA ve svém vyšetřování odhalila systematický doping v ruské atletice. Na základě toho doporučila Mezinárodní atletické federaci IAAF vyloučení Ruska ze svých řad. "Vůbec mě to nepřekvapuje," má jasno v rozhovoru pro Aktuálně.cz Lenka Masná, nejlepší česká závodnice na 800 metrů.

Právě čtyři její soupeřky z této trati zmínila WADA ve své zprávě s tím, že by měly dostat doživotní zákaz. Dvě z nich – Jekatěrina Poistogovová a Maria Savinovová mají doma bronzové, respektive zlaté olympijské medaile z Londýna 2012, kde startovala i Masná. Ta se z oběma potkala také o rok později ve finálovém závodu mistrovství světa.

Co říkáte na to, že mezi pěti jmény, které ve své zprávě doporučila WADA potrestat doživotním zákazem, jsou čtyři půlkařky a dvě medailistky z olympiády v Londýně 2012?

Že mě to vůbec nepřekvapuje. Nevím, nakolik je široká veřejnost naivní, ale doping ve sportu byl, je a pravděpodobně bude. Většina z nás ví, že se dopuje, musíme se s tím naučit žít. My sami sportovci s tím nic neuděláme, musíme věřit, být čistí a maximálně dřít na tréninzích.

Teď mluvíte konkrétně o ruských atletech?
Ano, ale nepřekvapuje mne to i v té všeobecné rovině ať už se jedná o atletiku, nebo sport obecně.

Rusku nyní vážně hrozí, že jejich atleti nebudou startovat na olympiádě v Riu...

Když se v létě rozjela podruhé kauza kolem dopingu a následně utichla, brala jsem to jako takové ticho před bouří. Jsem ráda, že se to začalo řešit a nakonec vyšla pravda najevo. A že nebudou Rusové na olympiádě? Co na to říct. Bude to velké rozhodnutí, pokud se k tomuto kroku IAAF odhodlá.

Dovedete si nyní vy osobně představit, že by ruští atleti v Riu nestartovali?

Nedovedu. Není to jen o sportu, bude tam hrát určitě velkou roli zákulisní politika. Sama jsem na závěr vedení IAAF zvědavá.

Pokud by se všechno potvrdilo a Rusky by zpětně přišly o medaile, vás by se to také týkalo. Jak olympiády v Londýně, tak mistrovství světa o rok později, kde jste byla ve finále osmá.

V tuto chvíli pozdě bycha honit, pokud se bavíme o změně výsledků. Nejde jen o tyto závody, je jich daleko více. Ačkoliv jsem na olympiádě nebyla ani v semifinále, tak pokud by tam obě Rusky nestartovaly, mohlo být všechno úplně jinak. Mohla jsem být třeba někde i ve finále, mohla jsem mít medaile. S nimi to bylo jiné, ale bohužel to tak je, dozadu se dívat už nelze.

Mluvíte o tom, že například na vaší osmistovce by s jejich neúčastí vypadaly všechny běhy úplně jinak a posun o ta dvě, případně tři místa neodpovídá tomu, jak by závod ve skutečnosti vypadal, tak jako třeba ve vrhačských disciplínách, nebo sprintech?

Přesně tak. Jinak by se taktizovalo, Rusky umí běžet na čele, umí pracovat, běhy by byly úplně jiné.

Na Olympu, za který závodíte, máte i ruské trenéry. Nemůže se tato kauza profesně dotknout nějak i jich?

To vůbec netuším. Na druhou stranu tady na Olympu přímo ve středisku Ministerstva vnitra sídlí česká Antidopingová kancelář, takže jsme přímo pod světlem a jsme hned po ruce, kdykoliv potřebují. Mám to k nim tak třicet metrů.

A využívají toho, chodí vás přímo na Olympu kontrolovat?

V poslední sezoně toho bylo méně, předloni jsem měla přece jen lepší výsledky, takže to jsem je měla u sebe vlastně každý měsíc. Teď se dá říct, že tu dlouho nebyli. Uvidíme, co přijde s novou sezonou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy