Maslák vylepšil v Dauhá český rekord, třetí byla i Masná

9. 5. 2014 20:00
Pavel Maslák hned na úvod sezony překonal svůj osobní rekord.
Pavel Maslák hned na úvod sezony překonal svůj osobní rekord. | Foto: CPA Eduard Erben

Dauhá - Halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák vytvořil na úvodním mítinku Diamantové ligy v Dauhá nový český rekord.

Časem 44,79 sekundy překonal vlastní nejlepší výkon z loňského mistrovství světa v Moskvě o pět setin. Doběhl na třetím místě, stejně jako Lenka Masná na osmistovce.

Čtvrtku vyhrál mistr světa z Moskvy a olympijský vítěz z Pekingu Američan Lashawn Merritt (44,44). Masláka ještě o dvě setiny porazil Júsuf Ahmed Masrahi ze Saúdské Arábie, český reprezentant získal za třetí místo do hodnocení seriálu jeden bod.

"Na takový čas jsem ani nemyslel"

Maslák ohromil na březnovém HMS v Sopotech skvělým výkonem a také jeho tréninkové časy ze soustředění v Jihoafrické republice naznačovaly slibnou formu. Luguelína Santose z Dominikánské republiky, stříbrného olympijského medailistu a třetího muže z loňského MS, za sebou nechal o 15 setin.

V Dauhá vyrovnal své nejlepší umístění v Diamantové lize, třetí byl i loni ve Stockholmu a v Curychu.

"Skvělé podmínky mi pomohly na prvních závodech sezony dosáhnout času, na který jsem nemyslel. Jsem příjemně překvapený. Prvních 200 metrů mohlo být i rychlejších, děkuji Masrahimu, který mě dobře vytáhl. Rezervy jsou ještě značné, v rychlosti, ve vyladění. Zdolal jsem medailistu z MS a OH Santose, to vždy potěší. Atmosféra výborná, začátek sezony téměř ideální," liboval si Maslák na webu topathletics.org.

Masná: Taky rychle jsem ještě neběžela

Třetí doběhla i Masná, která se ve finiši posunula před skupinu soupeřek a dosáhla času 2:00,20. Vítězná Keňanka Eunice Jepkoech Sumová i druhá Američanka Chanelle Priceová se dostaly pod hranici dvou minut.

"Měla jsem trochu obavy, přece jen je to začátek sezony, teprve 30. dubna jsem se vrátila z Maroka. Šetřila jsem síly, schovala se v klubku běžkyň a závěr mi vyšel, tak brzy v roce jsem ještě tak rychle neběžela. Teď mě čeká ještě vyladění a hlavně zaměření na rychlost. Jsem víc než spokojená," řekla Masná.

Závod na 400 metrů překážek nečekaně vyhrála Kemi Adekoyaová z Bahrajnu, mistryně světa Zuzana Hejnová se teprve chystá k návratu na ovály po zlomenině zánártní kůstky. Ani původně přihlášená tyčkařka Jiřina Svobodová nakonec v Dauhá nestartovala.

Špotáková zatím ještě chyběla

V Kataru chyběla i dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, která chystá návrat na červnovém mítinku Diamantové ligy v Římě.

Její disciplínu vyhrála Slovinka Martina Ratejová (65,48), Nikol Ogrodníková si vylepšila osobní rekord na 58,16 metru a skončila na osmém místě.

Velký souboj se odehrával ve výškařském sektoru, kde čtyři skokani překonali 237 cm. Výš se dostal už jen olympijský vítěz Ivan Uchov z Ruska, který zvítězil výkonem 241 cm. Pod širým nebem tak vysoko ještě neskočil, v hale má osobní rekord 242 cm z únorového mítinku v Praze.