10. 3. 2012 18:58
Holuša suverénně postoupil do finále osmistovky
Denisa Rosolová.
Denisa Rosolová. | Foto: Reuters

Istanbul - Jednadvacetiletý běžec Pavel Maslák skončil na halovém mistrovství světa v Istanbulu ve finále závodu na 400 metrů pátý a časem 46,19 sekundy zaostal jen o pět setin za nedávným vlastním českým rekordem. .

Už samotná finálová účast talentovaného Masláka, zatím stále ještě specialisty na dvoustovku, je velkým příslibem do budoucna.

V nesmírně rychlém závodu na soupeře nestačil, přesto v závěru získal ještě díky finiši skalp mistra světa z Tegu a dalšího mladíka Kiraniho Jamese z Grenady, který ale závěr po nevydařeném běhu zjevně vypouštěl.

Česká běžkyně Denisa Rosolová na medaili v závodu na 400 metrů rovněž nedosáhla. V rychlém finále obsadila šesté místo v čase 52,48 sekundy. Vyhrála letos bezkonkurenční Američanka Sanya Richardsová-Rossová za 50,79 sekundy.

Halová mistryně Evropy Rosolová dostala pro finále nevýhodou první dráhu a od začátku na soupeřky ztrácela. Při seběhu k vnitřní dráze byla na páté pozici s odstupem za vedoucí čtveřicí a přestože se snažila manko stáhnout, v závěru už neměla síly.

Čtvrtkaři Maslák a Rosolová na HMS poběží finále
Na halové MS letí tucet atletů. Šebrle nechce riskovat

Za osobním rekordem z loňského kontinentálního šampionátu v Paříži, kterým by v Istanbulu brala stříbro, zaostala o 75 setin.

Američan Ashton Eaton vytvořil nový světový rekord v sedmiboji součtem 6645 bodů. Vlastní maximum z loňského mítinku v Tallinnu dnes překonal hned o 77 bodů. Talentovaný dvacetiletý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet obsadil výkonem 5878 bodů páté místo.

Ashton Eaton.
Ashton Eaton. | Foto: Reuters

Boj o cenný kov absolvuje v neděli na halovém MS v Istanbulu český běžec Jakub Holuša. V semifinále osmistovky totiž exceloval, zaběhl nejrychlejší čas dne a zvítězil ve svém letošním maximu. Čas? 1:47,23 minuty.

Holuša přitom při jistotě hladkého vítězství závěr závodu vypustil a ještě před cílem podával ruku polskému soupeři, kterého předběhl. Ve finále tak bude jedním ze žhavých kandidátů na jednu z medailí.

"Bylo zbytečné plýtvat silami. Tak snadný průběh jsem opravdu nečekal. Asi je to důkaz velké formy," uvedl na serveru atletika.cz a netajil se myšlenkami na cenný kov.

"Člověk musí mít velké cíle, když chce něco dokázat. Nechci zůstat jen u postupu do finále," prohlásil.

Šokem skončil šampionát v Istanbulu pro Jaroslava Bábu. Český výškař nepostoupil z kvalifikace, když nepřeskočil výšku 226 centimetrů a skončil čtrnáctý. "Budeme si to muset vyříkat s trenérem, co se stalo," podotkl zklamaně Bába.

Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet je před poslední disciplínou na pátém místě. Po skoku o tyči ztrácí na čtvrté místo Rusa Škureněva pohých pět bodů.

Vede suverénně Američan Ashton Eaton, který vážně atakuje svůj vlastní světový rekord.

Z dalších českých atletů se dařilo také sprinterce Kateřině Čechová, která postoupila do semifinále šedesátky z děleného jednadvacátého místa. Naopak mužská štafeta, ve které chyběl Pavel Maslák, skončila v rozběhu.

Aktualizujeme

Halové mistrovství světa v atletice v Istanbulu:

Finále:

Muži:

Sedmiboj (po šesté disciplíně): 1. Eaton (USA) 5690 b. (60 m: 6,79 - dálka: 816 - koule: 14,56 - výška: 203 - 60 m př.: 7,68 - tyč: 520), ...5. Helcelet (ČR) 5038 (7,19 - 724 - 14,04 - 206 - 8,16 - 470).

Semifinále:

Muži:

800 m: 1. Holuša (ČR) 1:47,23 - postoupil do finále.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,61,

trojskok: 1. Taylor (USA) 17,39,

4x400 m: 1. Británie 3:07,45, ...7. ČR (Prorok, Lichý, Barák, Jareš) 3:09,46 - nepostoupila do finále.

Ženy:

60 m: 1. Lalovová (Bul.) a Asumnuová (Nig.) 7,19, ...21. Čechová (ČR) 7,40 - postoupila do semifinále,

koule: 1. Adamsová (N. Zél.) 19,43.