Masakr začíná. Peloton vjíždí do Pyrenejí, zabere Contador?

Ondřej Kurečka
14. 7. 2015 9:31
Dnešní 167 kilometrů dlouhá štreka mezi Tarbes a vrcholem La Pierre Saint-Martin zahájí trojboj v Pyrenejích i celý mimořádně náročný zbytek letošní Tour de France.
Alberto Contador se vrací do míst, kde vítězil. Prožene v kopcích Pyrenejí Frooma?
Alberto Contador se vrací do míst, kde vítězil. Prožene v kopcích Pyrenejí Frooma? | Foto: Reuters

Praha - Peloton 102. Tour de France má za sebou první volný den a čeká jej desátá etapa. A rozhodně to nebude žádný den na rozjetí. Závodníci budou muset zdolat první horskou, konkrétně pyrenejskou, zkoušku zakončenou stoupáním mimo klasifikované kategorie (HC).

Ve žlutém do ní bude vstupovat vítěz z roku 2013 Chris Froome, desátou příčku stále drží Zdeněk Štybar. V závodě už bohužel nepokračuje italský matador Ivan Basso, kterého čeká soupeř mnohem náročnější, než jsou pyrenejské a alpské průsmyky (o diagnóze rakoviny varlat jezdce stáje Tinkoff-Saxo čtěte zde).

První horskou etapu můžete sledovat od 14:30 hodin v podrobné on-line reportáži zde!

Cílové stoupání teprve podruhé

167 kilometrů dlouhá etapa mezi Tarbes a vrcholem La Pierre Saint-Martin zahájí dnes krátce po poledni trojboj v Pyrenejích, ale vlastně i celý mimořádně náročný zbytek Tour, v němž si závodníci odpočinou snad jen o druhém volném dnu a sprinteři dostanou další šanci patrně až v Paříži.

Závodníci, kteří se v úterý vydají na trať, se nejprve budou moci rozehřát na třech stoupáních čtvrté kategorie, než na řadu přijde cílový "krpál" dlouhý 15,3 kilometru s průměrným převýšením 7,4 %. Stoupání na La Pierre Saint-Martin bude v itineráři Tour de France teprve podruhé v historii. Poprvé tomu bylo v roce 2007, v šestnácté etapě s cílem na Col d´Aubisque.

Tehdy byl na vrcholu stoupání, jímž bude končit desátá etapa, první jeden z průkopníků mezi kolumbijskými cyklisty Juan Mauricio Soler, který v ročníku 2007 ovládl soutěž vrchařů. Jeho velmi slibně rozjetou kariéru bohužel o čtyři roky později ukončila srážka s dopravní značkou na závodě Okolo Švýcarska. První v cíli na Aubisque byl v roce 2007 ve žlutém jedoucí Michael Rasmussen, jehož radost ale netrvala dlouho.

Contador stoupání zná

Právě po vítězné šestnácté etapě byl dánský cyklista svým týmem Rabobank odvolán ze závodu kvůli opakovaně špatnému uvádění místa pobytu, což zavdalo ke spekulacím ohledně dopingu. Žlutý trikot po dánském vrchaři převzal Alberto Contador, který tak následně slavil svůj první triumf na závodě Grand Tour a odstartoval svou zářivou kariéru.

Contador je ve Francii i tentokrát, jako úřadující šampion Gira se snaží o svůj osmý titul z třítýdenního závodu a prestižní double, který se naposledy povedl Marcu Pantanimu před sedmnácti lety. Nicméně Giro jde zřejmě v nohách „Pistolníka“ cítit a na Staré dámě zatím není příliš výrazný. Z pátého místa ale na Frooma ztrácí pouhou minutu a 3 sekundy, bitva je to tak stále otevřená.

Contadora, jeho tým, ale vlastně i celý cyklistický svět o volném dnu zaskočilo odstoupení jeho týmového kolegy Ivana Bassa, jenž oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina varlat. "Jménem celého týmu bych chtěl říct, že to pro nás byla velká rána. Chci zdůraznit, že celý tým ze sebe vydá to nejlepší, aby získal žlutý trikot a Ivan si jej v Paříži mohl užít,“ prohlašuje bojovně Contador, který s italským veteránem v posledním roce trávil spoustu času na soustředěních i závodech, měli totiž velmi podobný závodní program a Basso měl být jedním z klíčových pomocníků na Giru i Tour.

Nibali za očekáváním

Další zástupci "velké čtyřky“, která si to měla rozdat mezi sebou o žlutý dres, ztrácejí na lídra ještě více než "El Pistolero“. Nairo Quintana je devátý s odstupem minuty a 59 sekund, úvodní část závodu tak přežil snad dokonce nad očekávání dobře a vzhlíží k horám.  Naopak obhájce titulu Vincenzo Nibali doufal, že na tom před Pyrenejemi bude podstatně lépe než třináctý s odstupem 2 minut a 22 sekund. První týden měl z favoritů nejvíc sedět právě jemu. I Chris Froome se vyjádřil ve smyslu, že od „Žraloka z Messiny“ čekal více.

Contadora, Nibaliho i Quintanu zatím zastiňuje Tejay Van Garderen, ten „pátý vzadu“. Američan z týmu BMC je druhý o pouhých 12 sekund. „Pyreneje budou testem a uvidíme, kdo má skutečně dostatečnou formu, aby vyhrál Tour. První fázi jsme zvládli rozhodně dobře. Vzhledem k tomu, jak jsem se cítil ve stoupáních při Dauphiné v porovnání s Froomem, myslím si, že jsem blízko,“ prohlašuje sebevědomě Van Garderen.

Froome zatím bez škobrtnutí

Závodu však zatím vládne Brit s keňskými kořeny, Chris Froome, který si v prvním týdnu počínal až nezvykle klidně a všechny obávané etapy přežil bez úhony. "Letos se cítím čerstvěji, více mentálně připraven a cítím, že jsem v letošním závodě silnější,“ srovnává Froome své pocity s vítěznou Tour 2013.

České fanoušky může těšit podstatné přispění zástupců české cyklistiky k vývoji závodu. Kreuzigerovi s Königem však až teď začíná ta skutečná práce, měli by svým lídrům pomáhat především ve stoupáních. Také Zdeněk Štybar s novou smlouvou v kapce bude podporovat zatím šestého Rigoberta Urána. 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy