Fuksa závodil v Číně i na Sibiři, týdny trénoval v Japonsku. Nadchli ho ochotní lidé

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 11. 2018 18:01
Nejlepší český rychlostní kanoista Martin Fuksa si po náročné sezoně dopřál krátkou dovolenou na Mallorce a potom přijal pozvání na exhibiční vystoupení v Číně i v Rusku. Více než tři listopadové týdny pak strávil na soustředění v Japonsku. "Byla to vydařená tečka za úspěšnou sezonou,“ neskrýval v rozhovoru pro Aktuálně.cz svoji spokojenost.
Martin Fuksa v Číně
Martin Fuksa v Číně | Foto: Anna Šeflová

Jak jste vystoupení v Číně a v Rusku, včetně velkého cestování, zvládl?

Vcelku dobře, v obou závodech se mi podařilo zvítězit. V jakémsi nově zřízeném sprintérském Superpoháru šlo hlavně o propagaci tohoto sportu. Byl jsem spokojený, a přestože třeba můj už tradiční největší soupeř Brendel nepřijel, tak na startu byli i jiní známí kanoisté.

V Číně to bylo na netradiční trati 600 metrů a v Rusku zhruba na poloviční. Cestování jsem čekal horší, ale všechno, včetně časového posunu jsem zvládl bez problémů. Bylo také příjemné, že na prohlídku Šanghaje jsme měli k dispozici i průvodce. Také pobytové podmínky byly na úrovni, jen na Sibiři mně tak trochu vadila dost velká zima (úsměv).

Téměř celý listopad jste pak strávil na soustředění v Japonsku. Kdo měl možnost se ho zúčastnit?

Pod patronací Českého olympijského výboru několik vybraných kanoistů s pobytem v různých časových délkách. Byla to jakási předehra přípravy na novou sezonu se záměrem pomalu si uvědomit, že příští rok už bude velice důležitá olympijská kvalifikace. A protože Japonsko bude v roce 2020 pořadatelem této vrcholné sportovní události, naskytla se báječná možnost si tuto vzdálenou destinaci aspoň trochu přiblížit.

Jak jste tyto týdny v asijském prostředí prožívali?

Martin Fuksa při závodech na Sibiři
Martin Fuksa při závodech na Sibiři | Foto: Anna Šeflová

Byli jsme ubytováni v městě Kochi, vzdáleném letecky asi hodinu od Tokia, v prostoru městských lázní, takže nám nechyběla ani důležitá kvalitní rehabilitace. Strava sice neměla českou podobu, bylo dost smažených jídel, ale nikdo neměl důvod si naříkat. Tréninky byly trochu lehčí, měly už podzimní, posezonní příchuť.

Téměř měsíční pobyt v hezkém přírodním prostředí, za teplého počasí a mezi vesměs velice ochotnými lidmi, kteří se stále klaní a vyhoví každému přání, byl velice užitečný a ve všech směrech také mimořádně zajímavý.

Měli jste možnost seznámit se s místy, kde se uskuteční olympijské závody v rychlostní kanoistice?

Všechno je tam zatím ještě ve výstavbě, myslím tím olympijskou vesnici i kanoistické závodiště. Poznali jsme však před pobytem na Hrách řadu důležitých drobností a podívali se i do Tokia. Byl jsem tam podruhé a opět musím opakovat, že až udivující je na jeho ulicích čistota. Středem pozornosti jsou pak jiná auta, než jaké známe z evropských zemí. Jinak si nemyslím, že by Tokio bylo v něčem jiné, než evropská velkoměsta.

A co vás čeká v nejbližší době?

Před Vánoci pojedu lyžovat do Jizerských hor a od 10. ledna příštího roku mě čeká třítýdenní vysokohorská příprava v Bulharsku.

Závod v sibiřském Barnaulu Fuksa dokonce vyhrál
Závod v sibiřském Barnaulu Fuksa dokonce vyhrál | Foto: Anna Šeflová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy