Fuksa sbírá jednu medaili za druhou. Na MS ale přijede jeho německá nemesis

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 8. 2018 9:02
Rychlostní kanoista Martin Fuksa prožívá báječnou sezonu. Dvě zlaté medaile si přivezl z evropského šampionátu, čtyři ze závodů Světového poháru a celkem sedm z mistrovství republiky. S reálnými šancemi odjede i na mistrovství světa, které se koná koncem příštího týdne v portugalském Montemoru. "Cítím dobrou formu, takže bych rád rozšířil svoji medailovou sbírku i na největší letošní akci,“ usmíval se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Petr a Martin Fuksovi
Petr a Martin Fuksovi | Foto: Milan Kammermayer

Když se tak dívám na výčet Vašich letošních úspěchů, existuje vůbec něco, co se Vám během této sezony nepodařilo jak jste chtěl?

Všechny závody vyšly podle mých představ. Velice nepříjemná byla jen desetidenní přestávka, kterou na soustředění zavinila viróza. Před domácím šampionátem jsem pak musel čtyři dny brát antibiotika. Náročnějším tréninkem jsem však vzniklé manko vždy smazal.

Výsledky to také potvrzují. Kterých prvenství si nejvíc ceníte?

Každý si myslí, že dvou medailí z mistrovství Evropy, ale já si cením každého cenného kovu. K jeho dosažení jsem musel v přípravě vynaložit hodně sil, často i dřiny a odříkání. Být na stupních vítězů v kterémkoli závodě je pro mě velice příjemná odměna a zároveň mě posouvá dál, zvyšuje sebevědomí.

Začínáte už myslet na světový šampionát?

Už trošku večer, při klidu. Začínám uvažovat kdo do Portugalska přijede, jak se mi bude dařit hned v rozjížďce, jakou budu mít formu či jaký bude asi foukat vítr, který je pro kanoisty velice důležitý.

Jaký bude ve vašich disciplínách 500 a 1000 metrů rozdíl mezi evropským a světovým šampionátem?

Evropská špička přijede určitě v kompletním složení, včetně mého odvěkého rivala Němce Brendela. Tuto elitu však rozšíří zřejmě jen jeden Brazilec. Může však samozřejmě někdo překvapit. Ale Číňané to asi nebudou, protože ve stejném termínu jsou Asijské hry, na kterých by neměli chybět.

Vaše dvě zlaté z mistrovství Evropy napovídají, že tedy zase budete patřit k favoritům. Nebo se něco změnilo?

Evropský šampionát se konal skoro před čtvrt rokem a od té doby se v kanoistickém světě mohlo leccos stát. Dívám se hlavně na sebe a netajím, že zase chci bojovat o nejvyšší příčky. K jedné změně došlo v časovém programu a sice, že moje oblíbená pětistovka je na programu hned ve čtvrtek Všichni tedy na tom fyzicky budeme stejně. Této změně jsme přizpůsobili i trénink.

S jakou vizí se tedy do Portugalska vydáte?

Na mistrovství světa se chce každý co nejlíp připravit a upozornit na sebe výborným výkonem. To je jistota, ale už je otazník, v jaké formě přijede třeba Sebastian Brendel, co lze od něj čekat. Chytřejší budu až po rozjížďkách. Ideální by byl postup přímo do finále, protože jinak by mě jeden den mohly čekat tři až čtyři závody. Pak je nutná rychlá regenerace, ale zase to má výhodu, že můžete usnout bez myšlenek, jak se vám povede v semifinále. .

Kromě dvou závodů jednotlivců vás čeká i debl se svým bratrem. Co si od tohoto vystoupení slibujete?

V porovnání s loňskem a po právě lodi jsme se zlepšili, ale až na šampionátu uvidíme, na co to bude stačit. Byli bychom spokojeni, kdyby se nám podařilo postoupit do velkého finále, tedy mezi devět nejlepších deblů.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy