Florbalisté padli se Švýcary a na medaili nedosáhli. Šampionát ovládli Finové

9. 12. 2018 14:55
Čeští florbalisté nestačili v bitvě o 3. místo na Švýcarsko 2:4 a na světovém šampionátu v Praze skončí čtvrtí. Mistry světa jsou Finové.
Švýcarská radost
Švýcarská radost | Foto: Milan Kammermayer

Zápas v O2 areně sledovala nejvyšší návštěva v historii, v hledišti bylo 16 112 diváků. Rekord následně ještě o 164 fanoušků navýšil finálový duel Finska se Švédskem.

Po šestém místě z roku 1998 a čtvrté pozici o deset let později skončili Češi i na třetí pokus na domácím turnaji pod stupni vítězů. I po 12. šampionátu tak tvoří jejich sbírku tři medaile - stříbro z roku 2004 a bronz z let 2010 a 2014.

"Bohužel jsme nedokázali víc než tohle. Je to trochu obrázek celých dvou let. Se Švýcary můžeme jednou vyhrát, pak prohrát, Finsko a Švédsko jsou pořád o kus před námi," prohlásil trenér Petr Kettunen.

Návštěva v O2 areně překonala letitý rekord na jednom utkání z roku 1996, kdy na finále premiérového MS ve Stockholmu mezi Švédskem a Finskem zavítalo 15 106 diváků. "Celé mistrovství mělo excelentní atmosféru. Byl to úžasný zážitek a čest hrát před těmito lidmi," dodal kouč.

V úvodu měli za český tým dobré šance Delong, Curney a Beneš, ale v deváté minutě otevřeli skóre Švýcaři. Po Veltšmídově ztrátě balonku nejproduktivnější hráč historie MS Matthias Hofbauer uvolnil Känziga, který zamířil do odkryté branky. Český tým neproměnil ve vyrovnání Bischofbergerovo vyloučení a ve 14. minutě si Conradovu přihrávku na Hofbauera srazil nešťastně nohou do vlastní branky Kisugite.

Čeští fanoušci se dočkali gólu v 19. minutě. Garčar po Benešově přihrávce sice minul odkrytou branku, ale balonek se od mantinelu odrazil před Rýpara, který bekhendem snížil. Ještě před pauzou po Součkově výhozu běžel sám na Pascala Meiera Dóža, ale švýcarský gólman udržel náskok.

Vyrovnání se domácí dočkali ve 34. minutě, kdy po přečíslení proměnil Dóžovu přihrávku Ondrušek. Vrátit vedení Švýcarům mohl osamocený Christoph Meier, ale Souček skvěle zasáhl. Hosté se dočkali 36 sekund před koncem, kdy při Rýparově trestu zamířil přesně k pravé tyči Braillard.

Od 47. minuty už Kettunenův výběr prohrával o dvě branky. Dóžovi sebral míček Braillard a Riedi přesnou ránou nedal Součkovi šanci. Stav už nezměnila ani závěrečná power play českého týmu a Švýcaři v celkově sedmém duelu s Čechy o bronz popáté uspěli. Celkem mají ve sbírce osm medailí, jednu stříbrnou a sedm bronzových.

"Chtěli jsme medaili a nemáme ji. V tomhle směru je to jednoznačné zklamání a myslím si, že v průběhu času to budu cítit stejně," řekl kapitán Matěj Jendrišák.

Historie se tak opakovala - přesně před deseti lety, na domácím šampionátu, Češi skončili čtvrtí poté, co v boji o třetí místo podlehli Švýcarsku. Jako jediný tento zápas pamatuje nyní pětatřicetiletý obránce Milan Garčar.

"Tehdy to byla rána v prodloužení, kterou jsme nečekali, teď bylo přece jen k té vysněné medaili trochu dál. Ale výsledek je totožný, je to bolestivé. Doufal jsem, že se ten příběh nebude opakovat."

Titul mistrů světa obhájili Finové. Ve finále zdolali Švédsko 6:3 a na dvanáctém šampionátu získali čtvrtý triumf. Osminásobní šampioni Švédové, kteří zatím nikdy ve finále nechyběli, se museli spokojit se čtvrtým stříbrem.

Dvěma brankami a asistencí pomohl v O2 areně k finálové výhře Peter Kotilainen. Dva góly vstřelil i Juha Kivilehto, který získal stejně jako Mika Kohonen a Jani Kukkola i všechny tři předešlé zlaté medaile v roce 2008 v Praze, 2010 v Helsinkách a před dvěma roky v Rize.

Finále

Finsko - Švédsko 6:3 (1:0, 1:1, 4:2)

Branky a nahrávky: 4. Kivilehto (Leikkanen), 24. Kotilainen (Lastikka), 47. Kivilehto (Kotilainen), 49. Kotilainen (Väänänen), 50. Salo (Lamminen), 59. S. Johansson (Salin) - 28. Galante Carlström (E. Johansson), 43. Rudd, 56. Rudd z tr. střílení. Rozhodčí: Larinovs, Gross (oba Lot.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 16.276.

O 3. místo

ČR - Švýcarsko 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Rýpar (Garčar), 34. Ondrušek (Dóža) - 9. Känzig (Hofbauer), 14. vlastní Kisugite, 40. Braillard (Mendelin), 47. Riedi (Braillard). Rozhodčí: Söderman, Glenn Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 16.112.

ČR: Souček - Kisugite, Němeček, Garčar, M. Pražan, Veltšmíd, Garčar, Suchánek, J. Bauer - Curney, Jendrišák, D. Šebek - Delong, Dóža, Ondrušek - Marek Beneš, Langer, Rýpar - M. Krbec, Tomašík. Trenéři: Petri Kettunen, Milan Fridrich, Radek Sikora a Akseli Ahtiainen.

Švýcarsko: P. Meier - Bischofberger, Heller, Graf, Berry, Bürki, Camenisch - Maurer, Ch. Meier, Mendelin - Riedi, Braillard, Laely - Känzig, Zaugg, M. Hofbauer. Trenéři: David Jansson, Esa Jussila a Luan Misini.

All Stars tým

Pascal Meier (Švýcarsko) - Emil Johanssom, Robin Nilsberth - Kim Nilsson (všichni Švéd.), Adam Delong (ČR), Joonas Pylsy (Finsko).

Nejužitečnější hráč

Pascal Meier (Švýcarsko)

Kanadské bodování

1. Dudovič (SR) 6 zápasů/21 bodů (9 branek + 12 asistencí), 2. Viitakoski (Kan.) 6/15 (8+7), 3. Olesen (Nor.) 7/13 (4+9), 4. Galante Carlström (Švéd.) 6/12 (10+2), 5. Kubovič 6/12 (6+6), 6. Čonka-Skyba 6/11 (10+1), 7. Gál (všichni SR), Delong (ČR), S. Johansson (Fin.) všichni 6/11 (8+3), 10. Pähn (Est.) 6/11 (6+5), …30. Ondrušek 6/8 (4+4), 35. Jendrišák (oba ČR) 6/7 (6+1).