Marcell vylepšíl osobní rekord. Na ME skončil nakonec šestý

ČTK ČTK
12. 8. 2014 21:48
Koulař Jan Marcell obsadil na mistrovství Evropy v Curychu šesté místo. Ve finále poslal kouli do vzdálenosti 20,48 metru a za medailovými pozicemi zaostal o 35 centimetrů.
Adam Sebastian Helcelet je po polovině závodu jedenáctý a za letošním maximem z Götzisu zaostává o 15 bodů.
Adam Sebastian Helcelet je po polovině závodu jedenáctý a za letošním maximem z Götzisu zaostává o 15 bodů. | Foto: Reuters

Curych - Koulař Jan Marcell obsadil na mistrovství Evropy v Curychu šesté místo. Ve finále poslal kouli do vzdálenosti 20,48 metru a za medailovými pozicemi zaostal o 35 centimetrů.

První zlato na šampionátu v Curychu získal německý favorit David Storl, dvojnásobný mistr světa, který obhájil předloňský titul z Helsinek. Běh žen na 10.000 metrů vyhrála čtyřicetiletá Britka Joanne Paveyová.

Storl rozhodl soutěž hned v úvodní sérii, na jeho výkon 21,41 metru nedokázal nikdo ze soupeřů odpovědět. Nejvíce se mu přiblížil Španěl Borja Vivas (20,86), který v souboji o stříbro o tři centimetry předčil dvojnásobného olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska.

Marcell vylepšil osobní rekord

Bývalý diskař Marcell, který si letos vylepšil osobní rekord na 20,93, se v druhé sérii krátce posunul na třetí místo, rychle se ale přes něj dostali dva soupeři a posledním pokusem pak ještě Srb Asmir Kolašinac. Šestou pozicí nicméně navázal na úspěšné výsledky českých koulařů z poslední doby: předloni v Helsinkách byl Antonín Žalský šestý, loni na halovém ME vybojoval Ladislav Prášil bronz a na MS v Moskvě skončil pátý.

Prášil obsadil v kvalifikaci první nepostupové třinácté místo, Tomáš Staněk byl hned za ním čtrnáctý.

V soutěži desetibojařů vede po prvním dnu Němec Kai Kazmirek. Loňský mistr Evropy do 23 let si vylepšil osobní rekordy na stovce a v dálce a po závěrečné čtvrtce se vyhoupl do čela. Krok s ním drží Bělorus Andrej Kravčenko, hlavně díky výšce, v níž zdolal 222 centimetrů. Stříbrný medailista z olympijských her v roce 2008 v Pekingu v posledních letech v žádné velké soutěži neuspěl, ale teď má desetiboj slibně rozjetý.

Helcelet je po polovině jedenáctý

Nejlepší z českého tria Adam Sebastian Helcelet je po polovině závodu jedenáctý a za letošním maximem z Götzisu zaostává o 15 bodů. Nespokojen byl hlavně s výškou a čtvrtkou. Marek Lukáš je při své premiéře ve velké soutěži na 22. místě. Juniorský mistr světa Jiří Sýkora před výškou odstoupil kvůli problémům s kotníkem, který si poranil při dálce.

V běhu na 10.000 metrů žen v závěru programu prvního dne triumfovala nejstarší vytrvalkyně v závodním poli. Čtyřicetiletá Britka Paveyová svým dlouhým finišem nečekaně zaskočila všechny soupeřky. Čtyřnásobná účastnice olympijských her a dvojnásobná matka se po stříbru v Helsinkách dočkala prvního triumfu v čase 32:22,39.

Lucie Sekanová se sice po prvním kilometru objevila v čele, ale postupně se propadla až na 23. místo, předposlední ze všech běžkyň, které závod dokončily. Čas 33:57,29 byl o více než půl minuty horší než její letošní maximum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy