Mamutí můstek je obrazem naší hrozné infrastruktury, přiznal šéf skokanů Janda

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 11. 2019 6:55
Na novou sezonu, která začíná už příští týden v polské Visle, čeští skokani na lyžích opět trénovali v zahraničí. Tuzemské můstky jsou v katastrofálním stavu.
Jakub Janda
Jakub Janda | Foto: Milan Kammermayer

Není však vyloučeno, že za rok už se budou připravovat v domácích podmínkách. "Nechci předbíhat, ale na konci tunelu už vidím světlo. Vždyť začátkem února příštího roku se na Ještědu bude konat mezinárodní FIS CUP a posun k lepším časům by měl nastat i na dalších můstcích," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jakub Janda, bývalý vynikající reprezentant a od loňska nový šéf úseku skoků na lyžích.

V Liberci bude tedy můstek už letos v provozu?

To ještě ne, ale na svůj profil opět obdržel certifikát. Pro závody Světového poháru to však nestačí. Je nutné vytvořit podmínky pro ledovou stopu a nesmí chybět větrné zábrany. S tím pochopitelně souvisí i finanční náklady, a proto je moc důležité, že se podařilo získat potřebné dotace. Město Liberec i kraj přispěly 15 miliony korun a přibližně stejnou částku by mělo poskytnout ministerstvo školství.

Na trénink by vytvoření ledové stopy nestačilo?

To by pochopitelně stačilo, ale stálo by to kolem jednoho a půl milionu korun, což je v rozpočtu Českého svazu lyžařů obrovská částka. Nepomůže nám ani technický či přírodní sníh, kterého by muselo napadnout 70-80 centimetrů.

Zatím tedy na Ještědu nelze ani trénovat…

Do února to prostě není možné, i když bychom tuto možnost samozřejmě uvítali. Nejenže se reprezentace musí za nemalé finanční částky připravovat mimo republiku, ještě k tomu vznikla jedna nepříjemnost. Některé státy ve střední Evropě často můstky pro zahraniční zájemce uzavřou a dají prostor pouze svým závodníkům. Proto se těším, že od příštího roku tento problém nebudeme muset řešit a v lednu 2021 budeme moci být organizátory plánovaného Světového poháru.

Začíná se také v Harrachově blýskat na lepší časy?

Ještě probíhají nějaká jednání, ale už letošní otevření můstků K 40 i K 70 pro děti a juniory je na dobré cestě. Věřím, že se to podaří, a to nejen pro tréninky, ale i pro uspořádání závodů. Vekou zásluhu na tom mají bratři Slavíkové a pomohla i veřejná sbírka. Mladým skokanským talentům musíme věnovat daleko víc pozornosti než dosud. Je to základ pro výchovu nové generace. Přitom nejde jen o Harrachov, máme několik dalších středisek, například v Desné, Rožnově, Kozlovicích a dalších místech. Aspoň části naší skokanské základny budeme schopni vyhovět.

V Harrachově čeká už hodně dlouho na rekonstrukci mamutí můstek. Je naděje, že se jí v dohledné době dočká?

Mamuťák je přesným obrazem naší hrozné infrastruktury. Je to hodně smutný příběh. V roce 2024 má být Česká republika pořadatelem mistrovství světa, ale když na jeho rekonstrukci nebudou peníze ze státní pokladny, tak by bylo zle. Přitom jde o jeden z pěti unikátních můstků na světě a v "novém kabátě" by byl celoročně využit. Každý rok by se mohl v Harrachově pořádat Světový pohár a Mezinárodní lyžařská federace uvažuje o Grand Slamu právě na současných pěti mamutích můstcích. Byl by to sportovní, společenský i finanční přínos a peníze by mohly jít na přípravu mládeže.

A jaké kroky vedou ke zlepšení současné situace ve Frenštátě?

Před třemi lety se v areálu legendárního skokana Jiřího Rašky podařilo zachránit pozemky pod můstky. Vznikla architektonická studie, plány, projektová dokumentace a snad do dvou let by mohla začít rekonstrukce můstku K 95. Dost věcí se řeší brigádnicky, ale hlavní slovo musejí mít odborníci - a vedle nich peníze!

Jaká je současná ekonomická situace vašeho úseku?

K získání sponzorů vede hodně trnitá cesta. Jednoho zajímavého se mi podařilo získat a snad se k němu ještě někdo připojí. Reprezentace je ekonomicky zajištěna, ale finance potřebujeme hlavně pro nadějné mládí, kterému se ve všech našich střediscích, včetně trenérů, snažíme vytvořit odpovídající podmínky.

Zmínil jste se o reprezentaci. V jakém světle ji na začátku sezony vidíte?

Jsem optimista. Jedničkou je Roman Koudelka, který by chtěl ještě trochu vylepšit loňskou úspěšnou sezonu. Viktora Poláška zdobí titul juniorského mistra světa a získal i zkušenosti z kategorie mužů. Filip Sakala, syn mistra světa v letech z roku 1994, je velkým talentem, jen ještě potřebuje své skoky vypilovat. Vojtěch Štursa měl určité zdravotní problémy, je však v pohodě a plný chuti. Čestmír Kožíšek má za sebou operaci, ale už je v tréninku. Třeba nám něco napoví či více prozradí první závod Světového poháru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy