"Máme natrénováno nejvíc, co jsme kdy měli." Dvojskif postoupil na MS do semifinále

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2018 14:17
Veslaři Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem postoupili do semifinále MS, stejně jako skifař Ondřej Synek. Dalším lodím se nedařilo.
ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic)
ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic) | Foto: Tomáš Liška

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Veslařská dvojice Helešic, Podrazil dojela ve čtvrtfinále mistrovství světa na třetím místě. Český dvojskif bez kormidelníka postoupil do semifinále po jisté jízdě.

Česká loď se téměř po celý závod držela na třetím místě za Kanaďany a Novozélanďany. Češi si udržovali pohodlný odstup od polské dvojice, která je jako jediná mohla potenciálně připravit o postup, ostatní soupeři byli totiž výrazně vzdálenější cíli.

"Jakub to hlídal. Já se na soupeře moc nekoukám, abych loď neroztřásl a neztratili jsme závodní rytmus," vysvětlil Lukáš Helešic. "Viděl jsem jen na Dány, ti byli na kilometru už hodně daleko."

Právě po kilometru měli Češi příjemný náskok, který nepustili. Dvojskif absolvuje tři závody ve třech dnech, středeční program odsunul silný vítr.

Ve čtvrtek už byly podmínky takřka ideální. "Úplně fér, není o čem mluvit," těšilo Helešice. Ten ještě pomýšlel na to, že by česká dvojka zaútočila v závodě na druhé místo, které drželi Novozélanďané. "Uteklo nám to ve druhé pětistovce, i když ve třetí jsme se dotáhli na půl loďky. Měl jsem chuť ještě pozlobit Novozélanďany, ale Jakub nechtěl, tak jsme je nechali být," usmál se dvaadvacetiletý skifař.

"Jezdíme tak, že tři jdou dál, my jsme třetí, nemusíme to hnát dál. Dva a půl dne jsme tu stáli, takže se dá říct, že jsme jeli první závod a ten se vždycky jezdí špatně. Myslím si, že to od nás bylo lepší než rozjížďka," dodal.

Před semifinále cítí český dvojskif dobrou formu. "Natrénováno máme asi nejvíc, co jsme kdy společně měli. Je to o tom, přesvědčit hlavu, aby to prodala," je přesvědčený Helešic.

"Jakub si tréninky měří na hodinkách, trenér si to zapisuje. Mě to moc nezajímá. Jezdím spíš na pocit. Jsem přesvědčený, že na to máme," poznamenal Helešic odhodlaně.

Semifinále je v Plovdivu naplánované na pátek, finále by se mělo jet o den později.

Lehký dvojskif vypadl, stejně jako čtyřka bez

O účast ve finále neúspěšně bojovali Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah a čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Jakub Grabmüller. Čtyřka "bez" byla v semifinále pátá, Vraštil se Šimánkem šestí.

Vraštil se Šimánkem ve středu v náročných podmínkách vyhráli čtvrtfinále, dnes již tak úspěšní nebyli. Krátce po startu se drželi na postupovém třetím místě, ale pak klesli a až do cíle marně bojovali s ukrajinskou dvojicí o páté místo.

"Kdybychom postoupili do finále A, byl by to hezčí výsledek, ale k tomu bylo dnes hodně daleko. Dělali jsme, co jsme mohli, a myslím si, že se nemusíme stydět. Byl to těžký závod, ale takový je sport. Teď se budeme snažit vyhrát finále B," řekl Vraštil.

Čtyřka bez kormidelníka skvěle odstartovala a chvíli vedla. Na kilometru byli svěřenci trenéra Petra Blechy ještě třetí, ale ve druhé části závodu klesli na páté místo.

"Chtěl jsem, aby na začátku závodu jeli tak, aby stačili nejlepšímu, co ve světě je, a to jsou Italové. To se do 1400 metrů podařilo, takže jsem byl spokojený. To, že kluci nepostoupí, jsem věděl, protože po dvou měsících tréninku se nedají dělat zázraky. Dokázali ale, že jsou schopni bojovat s nejlepšími," řekl Blecha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy