"Máme natrénováno nejvíc, co jsme kdy měli." Dvojskif postoupil na MS do semifinále

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2018 14:17
Veslaři Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem postoupili do semifinále MS, stejně jako skifař Ondřej Synek. Dalším lodím se nedařilo.
ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic)
ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic) | Foto: Tomáš Liška

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Veslařská dvojice Helešic, Podrazil dojela ve čtvrtfinále mistrovství světa na třetím místě. Český dvojskif bez kormidelníka postoupil do semifinále po jisté jízdě.

Česká loď se téměř po celý závod držela na třetím místě za Kanaďany a Novozélanďany. Češi si udržovali pohodlný odstup od polské dvojice, která je jako jediná mohla potenciálně připravit o postup, ostatní soupeři byli totiž výrazně vzdálenější cíli.

"Jakub to hlídal. Já se na soupeře moc nekoukám, abych loď neroztřásl a neztratili jsme závodní rytmus," vysvětlil Lukáš Helešic. "Viděl jsem jen na Dány, ti byli na kilometru už hodně daleko."

Právě po kilometru měli Češi příjemný náskok, který nepustili. Dvojskif absolvuje tři závody ve třech dnech, středeční program odsunul silný vítr.

Ve čtvrtek už byly podmínky takřka ideální. "Úplně fér, není o čem mluvit," těšilo Helešice. Ten ještě pomýšlel na to, že by česká dvojka zaútočila v závodě na druhé místo, které drželi Novozélanďané. "Uteklo nám to ve druhé pětistovce, i když ve třetí jsme se dotáhli na půl loďky. Měl jsem chuť ještě pozlobit Novozélanďany, ale Jakub nechtěl, tak jsme je nechali být," usmál se dvaadvacetiletý skifař.

"Jezdíme tak, že tři jdou dál, my jsme třetí, nemusíme to hnát dál. Dva a půl dne jsme tu stáli, takže se dá říct, že jsme jeli první závod a ten se vždycky jezdí špatně. Myslím si, že to od nás bylo lepší než rozjížďka," dodal.

Před semifinále cítí český dvojskif dobrou formu. "Natrénováno máme asi nejvíc, co jsme kdy společně měli. Je to o tom, přesvědčit hlavu, aby to prodala," je přesvědčený Helešic.

"Jakub si tréninky měří na hodinkách, trenér si to zapisuje. Mě to moc nezajímá. Jezdím spíš na pocit. Jsem přesvědčený, že na to máme," poznamenal Helešic odhodlaně.

Semifinále je v Plovdivu naplánované na pátek, finále by se mělo jet o den později.

Lehký dvojskif vypadl, stejně jako čtyřka bez

O účast ve finále neúspěšně bojovali Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah a čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Jakub Grabmüller. Čtyřka "bez" byla v semifinále pátá, Vraštil se Šimánkem šestí.

Vraštil se Šimánkem ve středu v náročných podmínkách vyhráli čtvrtfinále, dnes již tak úspěšní nebyli. Krátce po startu se drželi na postupovém třetím místě, ale pak klesli a až do cíle marně bojovali s ukrajinskou dvojicí o páté místo.

"Kdybychom postoupili do finále A, byl by to hezčí výsledek, ale k tomu bylo dnes hodně daleko. Dělali jsme, co jsme mohli, a myslím si, že se nemusíme stydět. Byl to těžký závod, ale takový je sport. Teď se budeme snažit vyhrát finále B," řekl Vraštil.

Čtyřka bez kormidelníka skvěle odstartovala a chvíli vedla. Na kilometru byli svěřenci trenéra Petra Blechy ještě třetí, ale ve druhé části závodu klesli na páté místo.

"Chtěl jsem, aby na začátku závodu jeli tak, aby stačili nejlepšímu, co ve světě je, a to jsou Italové. To se do 1400 metrů podařilo, takže jsem byl spokojený. To, že kluci nepostoupí, jsem věděl, protože po dvou měsících tréninku se nedají dělat zázraky. Dokázali ale, že jsou schopni bojovat s nejlepšími," řekl Blecha.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 18 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy