"Máme natrénováno nejvíc, co jsme kdy měli." Dvojskif postoupil na MS do semifinále

Marek Janoš ČTK Marek Janoš, ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2018 14:17
Veslaři Lukáš Helešic s Jakubem Podrazilem postoupili do semifinále MS, stejně jako skifař Ondřej Synek. Dalším lodím se nedařilo.
ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic)
ME ve veslování v Račicích (Podrazil, Helešic) | Foto: Tomáš Liška

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Veslařská dvojice Helešic, Podrazil dojela ve čtvrtfinále mistrovství světa na třetím místě. Český dvojskif bez kormidelníka postoupil do semifinále po jisté jízdě.

Česká loď se téměř po celý závod držela na třetím místě za Kanaďany a Novozélanďany. Češi si udržovali pohodlný odstup od polské dvojice, která je jako jediná mohla potenciálně připravit o postup, ostatní soupeři byli totiž výrazně vzdálenější cíli.

"Jakub to hlídal. Já se na soupeře moc nekoukám, abych loď neroztřásl a neztratili jsme závodní rytmus," vysvětlil Lukáš Helešic. "Viděl jsem jen na Dány, ti byli na kilometru už hodně daleko."

Právě po kilometru měli Češi příjemný náskok, který nepustili. Dvojskif absolvuje tři závody ve třech dnech, středeční program odsunul silný vítr.

Ve čtvrtek už byly podmínky takřka ideální. "Úplně fér, není o čem mluvit," těšilo Helešice. Ten ještě pomýšlel na to, že by česká dvojka zaútočila v závodě na druhé místo, které drželi Novozélanďané. "Uteklo nám to ve druhé pětistovce, i když ve třetí jsme se dotáhli na půl loďky. Měl jsem chuť ještě pozlobit Novozélanďany, ale Jakub nechtěl, tak jsme je nechali být," usmál se dvaadvacetiletý skifař.

"Jezdíme tak, že tři jdou dál, my jsme třetí, nemusíme to hnát dál. Dva a půl dne jsme tu stáli, takže se dá říct, že jsme jeli první závod a ten se vždycky jezdí špatně. Myslím si, že to od nás bylo lepší než rozjížďka," dodal.

Před semifinále cítí český dvojskif dobrou formu. "Natrénováno máme asi nejvíc, co jsme kdy společně měli. Je to o tom, přesvědčit hlavu, aby to prodala," je přesvědčený Helešic.

"Jakub si tréninky měří na hodinkách, trenér si to zapisuje. Mě to moc nezajímá. Jezdím spíš na pocit. Jsem přesvědčený, že na to máme," poznamenal Helešic odhodlaně.

Semifinále je v Plovdivu naplánované na pátek, finále by se mělo jet o den později.

Lehký dvojskif vypadl, stejně jako čtyřka bez

O účast ve finále neúspěšně bojovali Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek na dvojskifu lehkých vah a čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Jakub Grabmüller. Čtyřka "bez" byla v semifinále pátá, Vraštil se Šimánkem šestí.

Vraštil se Šimánkem ve středu v náročných podmínkách vyhráli čtvrtfinále, dnes již tak úspěšní nebyli. Krátce po startu se drželi na postupovém třetím místě, ale pak klesli a až do cíle marně bojovali s ukrajinskou dvojicí o páté místo.

"Kdybychom postoupili do finále A, byl by to hezčí výsledek, ale k tomu bylo dnes hodně daleko. Dělali jsme, co jsme mohli, a myslím si, že se nemusíme stydět. Byl to těžký závod, ale takový je sport. Teď se budeme snažit vyhrát finále B," řekl Vraštil.

Čtyřka bez kormidelníka skvěle odstartovala a chvíli vedla. Na kilometru byli svěřenci trenéra Petra Blechy ještě třetí, ale ve druhé části závodu klesli na páté místo.

"Chtěl jsem, aby na začátku závodu jeli tak, aby stačili nejlepšímu, co ve světě je, a to jsou Italové. To se do 1400 metrů podařilo, takže jsem byl spokojený. To, že kluci nepostoupí, jsem věděl, protože po dvou měsících tréninku se nedají dělat zázraky. Dokázali ale, že jsou schopni bojovat s nejlepšími," řekl Blecha.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy