Maluje, komentuje, jezdí vodu. A teď má Rak i nečekanou medaili

ČTK ČTK
3. 6. 2018 15:58
Tomáš Rak nerad závodí proti krajanům. Na mistrovství Evropy se ale zaskvěl bronzovou medailí.
Tomáš Rak v akci
Tomáš Rak v akci | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pro bronzového kanoistu Tomáše Raka bylo mistrovství Evropy ve vodním slalomu před domácím publikem životním zážitkem. Přitom scházelo málo a do reprezentace se pro tuto sezonu vůbec nedostal. V boji o nominaci se dostal na třetí místo před Michala Jáněho až díky lepšímu umístění v závěrečném nominačním závodě v Troji.

Vidina ME v Praze ho hnala od chvíle, kdy se loni nedostal do reprezentace. "Vloni, když jsem vypadl z týmu, tak jsem říkal, že jet tady by byl splněný sen. Teď se to povýšilo," svěřil se novopečený medailista z ME. Nic lepšího než dnešní závod ještě v kariéře nezažil. "Je to super, úplně fantastická atmosféra. Měl jsem radost už po semifinále, že si můžu dát tady ještě jednu jízdu," líčil nadšeně.

Druhé místo v semifinále, které mu zajistilo předposlední startovní pozici ve finále, ho nesvazovalo. "Nějak jsem byl v klidu a fakt jsem se těšil. Bylo to asi jedno," řekl.

V sobotu spolukomentoval dění na evropském šampionátu pro Českou televizi. Nedbal na hlasy, že ho to může unavit nebo rozhodit. "Jsem říkal: 'Vždyť je to v pohodě, aspoň si projdu tu trať pořádně'," vyprávěl svěřenec Lukáše Kubričana.

A rozestavení branek, které zvolil Polák Popiela, bylo hodně netradiční. "Takové kombinace jsme tu snad ještě nejeli. Já to mám tak, že i když se mi něco nelíbí, snažím se na tom najít něco pozitivního. Řekl jsem si, že je dost silově náročná i delší. Já se docela vyžívám v silové přípravě, tak jsem si říkal, že by to mohla být moje výhoda," komentoval podobu finálové trati.

Dříve měl potíže se správným psychickým nastavením na závody. Například před loňskou nominací, kdy ho rychlé časy zbavily ostražitosti. "Šel jsem do nominace tak, že jsem se díval už dopředu na Evropu a že budu ladit na Evropu. A najednou jsem pokazil první závod, to mě vůbec nerozhodilo, až jsem se divil. Pak jsem pokazil druhý a už bylo vymalováno, to už se potom špatně dohání," vzpomínal.

Začal proto spolupracovat s mentálním koučem Mariánem Jelínkem. Boj o reprezentační dres s domácími konkurenty ale stále nemiluje. "Nominace je pro mě mnohem těžší než startovat tady, co se týče nervů a přípravy, aby byl člověk v nejlepší formě na tu nominaci," poznamenal.

Ve volných chvílích maluje. "Všechno možné, spíš takové krásy přírody. Od ženského těla až po krajiny s vodou," přiblížil. Kreslí od dětství. "Rodiče taky byli šikovní, máma je zahradní architektka, táta taky krásně kreslí, tak jsme s bráchou k tomu jako malí sedli a už nám to zůstalo." Občas některé obrazy i prodává.

Po dnešním životním úspěchu má stále velký sportovní sen. "Dostat se na olympiádu. To mi v roce 2016 nevyšlo, byl jsem náhradník. Víťa Gebas měl ale vynikající formu, takže tam zaslouženě jel. Já jsem ještě měl nějaké problémy se zraněním, takže jsem byl trošičku slabší, tak doufám, že se to povede příště," přál si. Před Tokiem 2020 ale bude muset opět bojovat s českými konkurenty o jediné místo na hrách.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Do semifinále nenastoupila Brazilka Ana Sátilaová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2017. V brazilském týmu se totiž objevily dva případy koronaviru a výprava zůstala v izolaci na hotelu.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy