"Mají v týmu opici." Komentátor při přenosu rasisticky urážel basketbalovou hvězdu

21. 11. 2018 11:07
Řecký sportovní komentátor Takis Tsoukalas má problém. Během utkání Euroligy nazval basketbalistu Panathinaikosu Atény Thanasise Antetokounmpa opicí. Jeho slova už začala vyšetřovat řecká prokuratura.
Thanasis Antetokounmpo, basketbalista Panathinaikosu Atény
Thanasis Antetokounmpo, basketbalista Panathinaikosu Atény | Foto: Reuters

K výrokům došlo 9. listopadu při euroligovém utkání, v němž v řeckém derby Panathinaikos porazil Olympiakos Pireus 93:80.

"Mají v mužstvu opici. Ten kluk Antetokounmpů je opice, to vám teda řeknu," hlásil Tsoukalas do mikrofonu. "Co ten šašek dělá? To se vůbec nestydí? Dělá špatnou reklamu svému bratrovi," tvrdil řecký komentátor.

Thanasis Antetokounmpo při utkání s Olympiakosem:

Janis Antetokounmpo je jednou z největších hvězd NBA, kde válí za Milwaukee Bucks, v zámoří působí i třetí ze sourozenců Kostas v celku Dallas Mavericks.

"Tahle událost mi v poslední dnech nedá spát. Když se něco takového může stát Thanasisovi, který hrdě a s úsměvem reprezentuje Řecko a Panathinaikos, pak si neumím představit, co si musí vytrpět další lidé s jinou barvou pleti," napsal na svůj Twitter Janis Antetokounmpo.

"Jsem smutný a zklamaný, ale nesmíme dopustit, aby tyto negativní komentáře změnily naši rodinu a naši lásku k zemi, kde jsme vyrostli," doplnil muž, jenž se stejně jako jeho čtyři bratři narodil v Aténách nigerijským rodičům.

Tsoukalas odmítl, že by jeho slova byla rasisticky motivovaná. "Nikdy jsem nezmínil Thanasisovo jméno v rasistickém smyslu," hájil se reportér v prohlášení. "Popisoval jsem pouze chování sportovce, který byl dvakrát potrestán rozhodčími technickým faulem," dodal Tsoukalas a pohrozil: "Vím velmi dobře, že proběhnou snahy, aby byl tenhle incident vydáván za rasistický, ale varuju, že v tom případě podniknu právní kroky."

Přesto komentátora zažalovaly dvě protirasistické organizace a případ vyšetřuje řecká prokuratura. V zemi od roku 2014 platí zákon, podle něhož hrozí provinilcům až tři roky vězení za podněcování rasové nesnášenlivosti. Tsoukalas byl také předvolán k Národnímu úřadu pro radio a televizi, aby své jednání vysvětlil.

Samotný Thanasis nechtěl událost komentovat. "Nemám k tomu co říct. Měli bychom se mít všichni rádi a být jednotní," prohlásil basketbalista, jenž si v dresu New Yorku Knicks rovněž zahrál slavnou NBA.

Podpory se mu dostalo i z nejvyšších politických míst, zastal se ho totiž řecký premiér Alexis Tsipras, když si oblékl řecký reprezentační dres s Antetokounmpovým jménem. 

"Respekt a hrdost lidem, kteří se tady narodili a vyrostli a kteří vzali Řecko za svou vlast. Ne toleranci k rasismu a nenávisti," napsal Tsipras na svůj instagramový účet.

Řecký premiér Tsipras v reprezentačním dresu Thanasise Antetokounmpa:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy