Lyže s pohonem 4x4

2. 1. 2008 10:42
Praha - Více než tři roky vylepšovali experti vývojového a výzkumného střediska Fischer novou technologii, která překoná neohebnost desek pod vázáním. A tak vznikl Flowflex. První podvozek pro lyže na světě.
Foto: Aktuálně.cz

Každému lyžaři tak zaručuje optimální pohyb lyží ve všech sněhových podmínkách a lyžování je díky němu bezpečnější.

Díky Flowflexu totiž dochází k rovnoměrnému rozložení sil po celé lyži.

A jak to funguje?

Prohnutí lyže umožňuje kombinace nosníku vázání a horizontálního ložiska.

Vertikálně klouzající centrální ložisko naproti tomu zaručuje stabilní pozici lyžařské boty uprostřed lyže. Integrovaný pružinový systém umožňuje rychlejší návrat lyže z prohnuté do horizontální polohy.

Díky těmto vlastnostem systému Flowflex má lyžař stálý kontakt se sjezdovkou a lepší přímý přenos síly na hrany.

"Flowflex funguje jako pohon 4x4. Můžete jet prostě naplno. Víc si dovolit a přitom mít lyže perfektně pod kontrolou," říká k nové technologii rakouský lyžař Hans Knauss.

Pevný nosník vázání v kombinaci se dvěma horizontálními ložisky umožňuje poprvé naprosto volný průhyb lyže.
Pevný nosník vázání v kombinaci se dvěma horizontálními ložisky umožňuje poprvé naprosto volný průhyb lyže. | Foto: Aktuálně.cz

Dvě horizontální ložiska dovolují točivý a klouzavý pohyb bez nejmenších ztrát ovládacích sil.
Dvě horizontální ložiska dovolují točivý a klouzavý pohyb bez nejmenších ztrát ovládacích sil. | Foto: Aktuálně.cz

Dvě horizontální ložiska dovolují točivý a klouzavý pohyb bez nejmenších ztrát ovládacích sil.
Dvě horizontální ložiska dovolují točivý a klouzavý pohyb bez nejmenších ztrát ovládacích sil. | Foto: Aktuálně.cz

Vertikální klouzající centrální ložisko zaručuje v každé fázi oblouku stálou polohu středu lyžařské boty zhruba na středu lyže.
Vertikální klouzající centrální ložisko zaručuje v každé fázi oblouku stálou polohu středu lyžařské boty zhruba na středu lyže. | Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy