Lyžařské hvězdy míří do Jasné po 32 letech. A Špindl? Možná už za dva roky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 3. 2016 6:06
Už je to pět let, co se po svazích ve Špindlerově Mlýně proháněly ty největší lyžařské hvězdy. O víkendu se dočká slovenská Jasná Světového poháru ženských alpských disciplín dokonce po 32 letech. Čeští fanoušci ale nemusí věšet hlavu, elitní sjezdaři se do Krkonoš podívají možná už v březnu 2018.
Špindlerův Mlýn by brzy mohl přivítat světová lyžařská esa. Třeba Lindsey Vonnovou
Špindlerův Mlýn by brzy mohl přivítat světová lyžařská esa. Třeba Lindsey Vonnovou | Foto: Reuters

Praha - Už je to pět let, co se po svazích ve Špindlerově Mlýně proháněly ty největší lyžařské hvězdy. O víkendu se dočká slovenská Jasná Světového poháru ženských alpských disciplín dokonce po 32 letech. Čeští fanoušci ale nemusí věšet hlavu, elitní sjezdaři se do Krkonoš podívají možná už v březnu 2018.

Prestižní seriál alpských lyžařů se ve Špindlerově Mlýně zastavil v letech 2005, 2008 a 2011. Od té doby na jeho pořádání čeká. "Špindl mezitím změnil provozovatele, dostal se do rukou soukromých firem, přičemž hlavní slovo má společnost Tatry Mountain Resorts," řekl Aktuálně.cz šéf úseku českých alpských lyžařů Aleš Krýzl.

Tato firma provozuje mimo jiné právě i areál v Jasné, kam se nyní Světový pohár vrací. I proto česká strana spojila síly s tou slovenskou a o pořadatelství alpských disciplín bojují společně.

Plán? Jeden rok na Slovensku, další v ČR

"Vypracovali jsme společný projekt pro Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS) a vypadá to nadějně. První vlaštovkou je to, že se vrací Světový pohár do Jasné. My figurujeme jako kandidáti na březen 2018 a 2019. Ideální by bylo, kdyby se jeden rok jelo u nás a další tam, ale spíš to vypadá, že mezi tím bude roční pauza," doplňuje Krýzl.

Získat místo v kalendáři Světového poháru totiž není vůbec jednoduché. Existuje prominentní společenství alpských zemí "Klub top 5", kam patří taková letoviska jako například švýcarský Svatý Mořic, rakouské Flachau či francouzské Val-d'Isère. Ty už kvůli historické tradici nikdo ze seriálu nevyšoupne.

"Logicky pak už volných termínů moc nezbývá. O ně se pak pereme my, ne tak tradiční lyžařské země. Je to těžký diplomaticko-sportovní boj. Do toho je vždy povinnost si vyzkoušet trať olympijských her, která většinou nespadá do toho seznamu Světového poháru, a tak se musí do Koreje, před tím se zase zkoušelo Soči," připomíná Krýzl.

Rakouský prezident Špindlu přál, Nor ne

Cesta k získání pořadatelství tedy není jednoduchá, někdy může hrát roli i to, odkud zrovna pochází ředitel Světového poháru. "Kurt Hoch byl Rakušan a tomu se celkem líbilo, když se podniky odbývaly někde ve střední Evropě, Atle Skaardal je Nor a s ním už je to problematičtější, i když je pravda, že závody v roce 2011 se podařilo protlačit i přes jeho nevoli," vzpomíná Krýzl, který byl v té době generálním sekretářem organizačního výboru závodů.

Nyní je prý ale vše na dobré cestě a po skončení letošního ročníku seriálu by měl dorazit Skaardal i s komisí FIS, aby si areál ve Špindlerově Mlýně prohlídli a uznali, zda se tu může Světový pohár pořádat.

Ve vyjednávání bude hrát roli všechno od technického zázemí až po finance. "Dívají se na prostory, technické vybavení, dostupnost areálu. Probírají se i prize money nebo kdo bude vlastnit televizní a marketingová práva. Řeší se také doprovodné akce, které by na závody natáhly co nejvíce návštěvníků. V tomhle nám hodně pomáhají výsledky českých závodníků, například Šárky Strachové."

Pokoje musí být alespoň tříhvězdičkové

Lyžařský svaz se může opřít i o to, že předchozí Světové poháry Češi zvládli dobře. "Kdyby ne, nezařadili by nás mezi kandidáty. Před pár lety mělo jedno švýcarské středisko problémy s ubytováním a vypadlo z kalendáře. Ono je to náročné, nesmí jít o žádné apartmány, musí mít alespoň tři hvězdy," popisuje Krýzl.

Noví provozovatelé areálu ve Špindlerové Mlýně se ovšem podobných problémů nebojí. "Špindl disponuje zhruba něco kolem 17 a 18 tisíci lůžek. Ano, stává se, že například o jarních prázdninách je všechno zabukované, ale myslím, že během Světového poháru bychom se s tím nějak popasovali," říká obchodní a marketingový ředitel špindlerovského skiareálu René Hroneš.

Nahrává tomu i březnový termín, o který se Češi ucházejí. V té době už prázdninové turnusy končí. "To je dobře, protože týden před závody musí být sjezdovka speciálně preparovaná a nesmí se na ní ani trénovat, nebude tak tolik naštvaných návštěvníků, kteří si nezajezdí," dodává Krýzl.

Skiareál prošel od konání posledního Světového poháru řadou změn. "Ve Svatém Petru se od té doby změnila lanovka, teď je tu ta nejmodernější, která se dá koupit. Upravil se dojezd k lanovce a investovalo se hodně do služeb v areálu, je tu renovovaná restaurace, bar i půjčovna lyží," říká Hroneš.

100 milionů do zasněžovacího systému

Provozovatele prý jen tak nezaskočí ani nedostatek sněhu. "V posledních dvou letech jsme zainvestovali do zasněžovacího systému 100 milionů korun. Instalujeme sem sněžné sprchy, které jsou podél sjezdovek. Jde o mnohem efektivnější metodu zasněžování, sprchy si samy hlídají teplotu a podle toho se řídí."

Od 20. do 25. března Špindlerův Mlýn pořádá World Criterium Masters, jinými slovy světový šampionát seniorů v alpských disciplínách. To bude první zkouška. "I FIS to bere jako takovou přípravu, na které se ukáže, jestli Špindl může zvládnout i velký Světový pohár. Byl tu i komisař z federace a byl velmi mile překvapen, když si areál prohlédl. Prý tu ve stávajících podmínkách máme víc sněhu než u něj v Rakousku," dodal Hroneš.

Důležité bude i to, jak se se závody o víkendu popasuje Jasná, protože v rámci společného projektu se na organizaci podílí i český svaz. "Máme kupříkladu dohodu s Českými drahami. Fanoušci díky tomu mohou dojet pendolinem až do Jasné. V pátek večer nastoupí, ráno dorazí na místo, autobus je vyveze do areálu, tam můžou fandit Šárce a spol. a nočním vlakem se zase vrátí do České republiky," prozradil Krýzl.

 

Právě se děje

Další zprávy