Lyžařka Vrabcová-Nývltová chce ještě v této sezoně SP závodit

ČTK ČTK
14. 12. 2015 18:27
Eva Vrabcová-Nývltová byla dnes po dvou týdnech propuštěná z nemocnice do domácího léčení. Přesný termín návratu k závodění neoznámila.
Eva Vrabcová-Nývltová
Eva Vrabcová-Nývltová | Foto: Úsek běžeckých disciplín SLČR

Brno - Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová se po zdravotní pauze chce ještě v této sezoně vrátit do Světového poháru. Dnes večer byla po dvoutýdenní hospitalizaci propuštěna z brněnské nemocnice do domácího léčení a chystá se postupně začít s lehkým tréninkem. Termín návratu ale neoznámila a rozhodně nestihne seriál Tour de Ski, který odstartuje na Nový rok.

Běžkyni trápily dlouhodobé problémy s metabolismem, které vyvrcholily koncem listopadu při SP ve finské Ruce. Vrátila se tehdy domů a rovnou zahájila léčbu, oficiálně kvůli poruše příjmu potravy.

Tour de Ski urřitě nepojede

"Na Tour de Ski jsem se hodně těšila, ale určitě tento závod nepojedu. Je to hodně brzy," řekla na podvečerní tiskové konferenci v Brně po propuštění z nemocnice Vrabcová-Nývltová, jež v prestižním seriálu měla obhajovat šesté místo. "Stejně tak ještě nechci nyní vyslovit, zda budu startovat koncem ledna ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě. Neříkám žádný termín, ale určitě chci zasáhnout ještě do Světového poháru," prohlásila.

Po dlouhé době bude na Vánoce doma

Momentálně se cítí po zdravotní stránce dobře. "Podstatně lépe, než když jsme přicházela do nemocnice. Všichni se tu o mě pečlivě starali, ani se mi nechce domů," řekla s úsměvem běžkyně, která po patnácti letech stráví vánoční svátky v rodinném kruhu. Má za sebou komplexní léčbu. "Zabývali jsme se i vhodnou skladbou jídelníčku. Její výkonnostní parametry jsou nyní velmi dobré," řekl primář Interní gastroenterologické kliniky FN Brno Jiří Dolina, který měl českou reprezentantku v odborné péči.

"Evu jsme stáhli ze závodů Světového poháru po zralé úvaze. Nechtěli jsme prohlubovat její ztráty a vyčerpání organismu. Podílela se na tom špatná strava, chlad a problémy podtrhla počínající viróza," poznamenal Dolina.

Po svátcích začne s větší zátěží

Po vánočním odpočinku čeká Vrabcovou-Nývltovou další krok v podobě zátěžového lyžařského tréninku na Mísečkách. "Problémy jsem měla hlavně v zimě, proto se nyní chystáme s trenérkou optimalizovat doladění výkonnosti na běžkách. Budu stále jezdit do Brna na kontroly. Chci konzultovat vše s panem doktorem, který má na internetu přístup k mému tréninkovému deníku," vysvětlila Vrabcová-Nývltová.

Devětadvacetiletá závodnice v poslední době úspěšně kombinovala lyžování s atletickou kariérou a ani zdravotní komplikace nic nezměnily na jejím cíli kvalifikovat se v maratonu na olympijské hry v Riu de Janeiro. "Chci to vyzkoušet. Na to bude čas na jaře. Na desítku je příliš náročný limit, v maratonu mám možnost se kvalifikovat," uvedla Vrabcová-Nývltová.

 

Právě se děje

Další zprávy