Lyžařka Nováková byla v Davosu čtrnáctá, muži nebodovali

Aktualizováno 12. 12. 2015 16:20
Česká lyžařka Petra Nováková skončila v 6. závodě Světového poháru v Davosu na 14. místě.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Úsek běžeckých disciplín SLČR

Davos - Lyžařka Petra Nováková doběhla v závodu Světového poháru na 15 kilometrů volnou technikou v Davosu na 14. místě. Suverénně zvítězila vedoucí žena seriálu Therese Johaugová z Norska, která měla v cíli více než minutový náskok. Za ní se seřadily další čtyři norské běžkyně.

V závodu mužů na 30 km čeští reprezentanti na body nedosáhli. Martin Jakš dojel o vteřinu za bodovanou třicítkou na 31. místě, Miroslav Rypl byl třiasedmdesátý. Dalším triumfem si vedení v průběžném pořadí poháru upevnil Nor Martin Johnsrud Sundby, 20 sekund za ním doběhl na druhém místě Francouz Maurice Manificat.

Dvaadvacetiletá Nováková se před týdnem v Lillehammeru blýskla šestým místem a vylepšila si životní maximum v SP. V Davosu výtečně začala, na prvním mezičasu jí patřilo třetí místo, pak ale pořadím postupně klesala, až v závěru vypadla z elitní desítky.

Patnáctikilometrový závod jela teprve potřetí

"Je to dobré umístění, zvlášť na trati, která mi moc nesedí," uvedla Nováková na svazových stránkách. "Patnáctka je dlouhá trať, možná jsem si trochu blbě rozvrhla tempo, začátky mám vždycky rychlejší, ale také se změnil sníh, hodně se to rozdupalo. Ale celkově ten závod hodnotím pozitivně," komentovala.

Dvaadvacetiletá Nováková jela patnáctikilometrový závod potřetí v kariéře. "Unavená nejsem vůbec, ještě se do téhle tratě musím dostat. Pro mě poslední dobou byla delší už desítka, takže do patnáctky se musím teprve zapracovat," řekla Nováková. "Ale nesmím nad tím nějak moc přemýšlet," dodala.

Johaugová si připsala pátý individuální triumf za sebou, zvítězit nedokázala pouze v úvodním sprintu ve Finsku. Pořadí SP vede s náskokem 200 bodů před krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou.

Závody SP v běhu na lyžích v Davosu:

Muži:

30 km volně: 1. Sundby (Nor.) 1:06:27,9, 2. Manificat (Fr.) -20,7, 3. Glöersen -28,6, 4. Röthe (oba Nor.) -43,4, 5. Gaillard (Fr.) -44,7, 6. P. Northug (Nor.) -46,2, 7. Duvillard (Fr.) 54,3, 8. Jespersen -1:03,5, 9. Holund (oba Nor.) -1:07,5, 10. Livers (Švýc.) -1:13,0, ...31. Jakš -2:23,9, 73. Rypl (oba ČR) -7:37,7.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 36 závodů): 1. Sundby 566, 2. P. Northug 339, 3. Dyrhaug (Nor.) 279, 4. Holund 236, 5. Manificat 221, 6. Krogh (Nor.) 218.

Ženy:

15 km volně: 1. Johaugová 35:40,3, 2. Östbergová -1:10,3, 3. Wengová -1:15,3, 4. Jacobsenová -1:15,5, 5. Slindová (všechny Nor.) -1:37,3, 6. Niskanenová (Fin.) -1:40,6, 7. Kallaová (Švéd.) -1:43,9, 8. Hagaová (Nor.) -1:45,4, 9. Parmakoskiová (Fin.) -1:54,0, 10. Fesselová (Něm.) -1:54,8, ...14. Nováková (ČR) -2:21,6.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 36 závodů): 1. Johaugová 543, 2. Östbergová 343, 3. Wengová 316, 4. Kallaová 290, 5. Nilssonová (Švéd.) 280, 6. Niskanenová 251, ...14. Nováková 121, 52. Grohová (ČR) 7.