Loni Berdych, teď Wawrinka. French Open vstřebává první šok

Sport Sport
27. 5. 2014 10:00
S antukovým turnajem velké čtyřky se už po prvním kole loučí vítěz letošního Australian Open a třetí hráč světového žebříčku Stanislas Wawrinka.
Stan Wawrinka při marném boji proti Guillermu Garcia-Lópezovi.
Stan Wawrinka při marném boji proti Guillermu Garcia-Lópezovi. | Foto: Reuters

Paříž - První obrovské překvapení má za sebou grandslamové French Open. S antukovým turnajem velké čtyřky se už po prvním kole loučí vítěz letošního Australian Open a třetí hráč světového žebříčku Stanislas Wawrinka.

Zatímco loni doplatila na těžšího soupeře v podobě Francouze Monfilse česká hvězda Tomáš Berdych, tentokrát si s nelehkým sokem na úvod soutěže neporadil švýcarský borec.

Fiaskem napodobil Kordu z roku 1998

Wawrinka, který v přípravě na Roland Garros získal na konci dubna turnajový titul v Monte Carlu, nestačil na 41. hráče světového žebříčku Guillerma Garcíu-Lópeze.

Španělský antukový specialista za stavu 1:1 na sety favorita naprosto deklasoval, když poslední dva sety ovládl poměrem 6:2 a 6:0 a připsal si letos již druhý skalp hráče první světové desítky. V Monte Carlu v dubnu dokázal porazit Tomáše Berdycha.

Bídně hrající Wawrinka v utkání vyprodukoval dvaašedesát nevynucených chyb a stal prvním šampionem Australian Open, který pár měsíců poté nepřešel přes první kolo Roland Garros, od dob Petra Kordy, jemuž se podobné fiasko povedlo v roce 1998.

Zkrácení křestního jména nepomohlo

Wawrinka nastoupil poprvé po úředním zkrácení křestního jména ze Stanislas na Stan, tato "kosmetická" úprava mu ovšem žádné štěstí nepřinesla.

"Snažil jsem se najít svou hru, být agresivní, snažil jsem se najít něco, co by fungovalo, ale nevyšlo to," řekl Wawrinka, který v Paříži neobhájil loňské čtvrtfinále.

"Je to těžká porážka, to určitě. Ale možná to bude pro zbytek sezony pozitivní. Možná vrátí moje myšlenky zpátky na zem a pomůže mi najít odpovědi na otázky, které se týkají sezony i mé další kariéry," prohlásil devětadvacetiletý Švýcar.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy