Londýnská olympiáda slaví první zlato: Z ekonomiky

Sport Sport, Red Spo
13. 11. 2008 12:30
Přípravy OH pomohou britské ekonomice proti recesi
Londýn v roce 2012. Takto by měl vypadat stadion příštích olympijských her v Londýně.
Londýn v roce 2012. Takto by měl vypadat stadion příštích olympijských her v Londýně. | Foto: www.london2012.com

Londýn - Letní olympijské hry v Londýně 2012 začnou téměř za čtyři roky, jenže už teď získala jedna země olympijské zlato - Velká Británie.

Píše to v nadsázce britský deník The Independent a má na mysli zlato pro ostrovní ekonomiku v podobě olympijských investic.

Na přípravě Her se podle jeho údajů podílí na 800 firem, které dostaly práci za 3,5 bilionů liber.

Čtěte více: Co vyroste v Londýně? Tajemství, město stavby skrývá

Co je ještě důležitější: 98 procent těchto podniků sídlí na území Spojeného království.

Pro zdejší ekonomiku jsou příznivé i další údaje, které svědčí o tom, že zakázky nezhltnou obří nadnárodní kolosy.

Podle informací The Independent 46 procent zúčastněných firem sídlí mimo obrovskou londýnskou aglomeraci a z olympijského koláče příležitostí si svůj díl ukousne téměř 30 tisíc malých podniků s méně jak 50 zaměstnanci.

"Tyto údaje jsou dalším důkazem, že Londýn 2012 je zlatou příležitostí v době, kdy to naše ekonomika tolik potřebuje," cituje britský list ministryni pro olympiádu Tessu Jowellovou.

Ono "zlaté tele" dostali ostrované v pravý čas, jejich ekonomika totiž stála na prahu recese.

Jowellová připomíná i další olympijské zisky - svůj nezanedbatelný podíl  na nich bude mít i turistický průmysl, odhaduje se, že až 2 biliony liber.

"Jenže to ještě není všechno. Vybudovat a hostit největší sportovní událost světa s sebou nevyhnutelně přináší i nárůst odbornosti, výkonnosti a schopnosti konkurence pro britský byznys. Tohle dědictví bude zvýhodňovat Spojené království na celé dekády," cituje Independent Jowellovou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy