Londýnská olympiáda slaví první zlato: Z ekonomiky

Sport Sport , Red Spo
13. 11. 2008 12:30
Přípravy OH pomohou britské ekonomice proti recesi
Londýn v roce 2012. Takto by měl vypadat stadion příštích olympijských her v Londýně.
Londýn v roce 2012. Takto by měl vypadat stadion příštích olympijských her v Londýně. | Foto: www.london2012.com

Londýn - Letní olympijské hry v Londýně 2012 začnou téměř za čtyři roky, jenže už teď získala jedna země olympijské zlato - Velká Británie.

Píše to v nadsázce britský deník The Independent a má na mysli zlato pro ostrovní ekonomiku v podobě olympijských investic.

Na přípravě Her se podle jeho údajů podílí na 800 firem, které dostaly práci za 3,5 bilionů liber.

Čtěte více: Co vyroste v Londýně? Tajemství, město stavby skrývá

Co je ještě důležitější: 98 procent těchto podniků sídlí na území Spojeného království.

Pro zdejší ekonomiku jsou příznivé i další údaje, které svědčí o tom, že zakázky nezhltnou obří nadnárodní kolosy.

Podle informací The Independent 46 procent zúčastněných firem sídlí mimo obrovskou londýnskou aglomeraci a z olympijského koláče příležitostí si svůj díl ukousne téměř 30 tisíc malých podniků s méně jak 50 zaměstnanci.

"Tyto údaje jsou dalším důkazem, že Londýn 2012 je zlatou příležitostí v době, kdy to naše ekonomika tolik potřebuje," cituje britský list ministryni pro olympiádu Tessu Jowellovou.

Ono "zlaté tele" dostali ostrované v pravý čas, jejich ekonomika totiž stála na prahu recese.

Jowellová připomíná i další olympijské zisky - svůj nezanedbatelný podíl  na nich bude mít i turistický průmysl, odhaduje se, že až 2 biliony liber.

"Jenže to ještě není všechno. Vybudovat a hostit největší sportovní událost světa s sebou nevyhnutelně přináší i nárůst odbornosti, výkonnosti a schopnosti konkurence pro britský byznys. Tohle dědictví bude zvýhodňovat Spojené království na celé dekády," cituje Independent Jowellovou.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Po střetech v Hongkongu je 18 lidí zraněných, tři z nich těžce

Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi protivládními demonstranty a policisty v Hongkongu. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu. Protestující blokovali ulice a stanice metra, házeli zápalné láhve a kameny. Policie proti nim zasáhla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily. Zadrženo bylo 89 osob, informovala v pondělí agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Známý český výrobce hudebních nástrojů Amati Kraslice je v insolvenci

Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenční řízení nad výrobcem hudebních nástrojů Amati - Denak Kraslice. Firma s britskými vlastníky je zadlužená. Chce navrhnout vlastní reorganizaci, řekl jednatel firmy Jiří Štípek. Firma vyrábí žesťové a dřevěné hudební nástroje a nyní dluží mzdy zaměstnancům. Část už firmu opustila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy