Liverpool čeká slavná Velká národní

ČTK
6. 4. 2006 13:35
Liverpool/Praha -  V sobotu se poběží na liverpoolském závodišti v Aintree už 159. ročník nejslavnějšího překážkářského dostihu Velká národní steeplechase. Jen hrstka sportovních událostí se může pyšnit tak pestrou historií a masivním diváckým zájmem. Pro Brity je liverpoolský závod nejen prestižní sportovní, ale i okázalou společenskou událostí.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire. | Foto: Aktuálně.cz

V areálu tečou proudy šampaňského, ženy soutěží o krásku dostihu, hromadí se sázky. Loni do nich lidé vložili podle bookmakerů přibližně 250 milionů liber.

Vydělal ten, kdo věřil ve vítězství favorizovaného koně Hedgehuntera v sedle s nejlepším irským překážkovým žokejem Rubym Walshem. V 7200 metrů dlouhém závodě vyhrál smolař předloňského ročníku s náskokem čtrnácti délek a ukrojil si největší díl z historicky nejštědřejší dotace 700.000 liber. V roce 2004 se irský kůň vyčerpáním zhroutil na poslední překážce.

Zrod podniku s již zaběhlými zvyky má na svědomí místní hoteliér William Lynn. S úmyslem vylepšit jarní sezonu nechal v roce 1827 na pronajatém pozemku v Aintree vybudovat dostihové závodiště. Zpočátku vypisoval pouze rovinové dostihy, časem nicméně poslechl svého přítele a výborného žokeje oné doby Martina Bechera a vrhl se na překážkovou steeplechase.

Přestože se historikům podařilo prokázat, že se první tři ročníky v letech 1836-38 skutečně běžely v Aintree, nikoliv v sousedním Maghullu, jak se původně soudilo, je stále za prvního vítěze Velké národní považován kůň Lottery. V roce 1839 porazil v sedle s žokejem Jemem Masonem o tři délky druhého Seventy Foura.

Cheltenham se blíží. Na snímku koně při výběhu v předvečer prvního závodu.
Cheltenham se blíží. Na snímku koně při výběhu v předvečer prvního závodu. | Foto: Reuters

Nejslavnější kůň dostihu závodil v Liverpoolu v 70. letech minulého století. Red Rum, vítěz z let 1973-74 a 1977, je zatím jediným trojnásobným šampionem "Velké". Po své smrti v roce 1995 se Red Rum dočkal na závodišti bronzové sochy a pamětní desky přímo vedle pódia pro vítěze.

Královna a Dick Francis

Jedním z pravidel závodu se staly návštěvy členů královské rodiny. Velkou příznivkyní překážkových dostihů donedávna byla zejména královna Alžběta, matka královny Alžběty II. Alžběta měla jako majitelka dostihových koní nejblíže k vítězství v roce 1956, kdy její Devon Loch vedený Dickem Francisem v cílové rovině na vítězné pozici z neznámých důvodů padl. Francis nikdy Velkou národní nevyhrál, později se ale stal úspěšným autorem detektivních románů z dostihového prostředí.

Velké národní se účastní pravidelně koně z Anglie, Irska a Francie, na startu se ale objevují čas od času i koně vychovávaní v jiných zemích. Prvním takovým byl v roce 1868 maďarský Buszke, do cíle však nedoběhl.

Z československého chovu pocházel Gyi Lovam, startující roku 1931, ale stejně jako později Essex a Fráze byl ještě v průběhu závodu zastaven. Dostihu se zúčastnili rovněž dva vítězové Velké pardubické: v roce 1987 Valencio a o šest let později slovenský Quirinus, který si svou účast zopakoval i v roce 1994.

Historie Velké národní má i své stinné stránky. Dostih je podobně jako při Velké pardubické středem zájmu ochránců zvířat, nejednou se přihlásila s hrozbou útoku také Irská republikánská armáda (IRA).

Fiaskem skončil ročník 1993, kdy po nepodařeném startu zůstalo několik koní stát, zatímco zbytek pokračoval dále. Za naprostého chaosu proběhlo 15 z nich cílem, ale výsledky byly nakonec anulovány.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů

Dálnici D1 kolem Brna v obou směrech uzavřely nehody kamionů. Kolony dosahují kolem deseti kilometrů. Ráno se na 173. kilometru ve směru na Prahu převrátil kamion, dálnice tam zůstává uzavřená. Asi o hodinu později se na 190. kilometru ve směru na Brno srazily tři nákladní vozy, policisté po dvou hodinách provoz obnovili. I tato nehoda je bez zranění. Kamion na 173. kilometru se převrátil před 8:00, policisté odklánějí dopravu mezi 168. a 178. kilometrem na souběžnou silnici druhé třídy. Kamion leží mimo plochu dálnice. "Uvidíme, jak půjdou odklízecí práce a jak to půjde, tak provoz na dálnici zase vrátíme," řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Web dopravních informací odhaduje čas zprůjezdnění dálnice kolem 14:00.

Další zprávy