Liverpool čeká slavná Velká národní

ČTK
6. 4. 2006 13:35
Liverpool/Praha -  V sobotu se poběží na liverpoolském závodišti v Aintree už 159. ročník nejslavnějšího překážkářského dostihu Velká národní steeplechase. Jen hrstka sportovních událostí se může pyšnit tak pestrou historií a masivním diváckým zájmem. Pro Brity je liverpoolský závod nejen prestižní sportovní, ale i okázalou společenskou událostí.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire.
Jezdec Joe Tizzard na koni Cornish Rebel při dopadu na Totesport Cheltenham Gold Cup v anglickém Gloucestershire. | Foto: Aktuálně.cz

V areálu tečou proudy šampaňského, ženy soutěží o krásku dostihu, hromadí se sázky. Loni do nich lidé vložili podle bookmakerů přibližně 250 milionů liber.

Vydělal ten, kdo věřil ve vítězství favorizovaného koně Hedgehuntera v sedle s nejlepším irským překážkovým žokejem Rubym Walshem. V 7200 metrů dlouhém závodě vyhrál smolař předloňského ročníku s náskokem čtrnácti délek a ukrojil si největší díl z historicky nejštědřejší dotace 700.000 liber. V roce 2004 se irský kůň vyčerpáním zhroutil na poslední překážce.

Zrod podniku s již zaběhlými zvyky má na svědomí místní hoteliér William Lynn. S úmyslem vylepšit jarní sezonu nechal v roce 1827 na pronajatém pozemku v Aintree vybudovat dostihové závodiště. Zpočátku vypisoval pouze rovinové dostihy, časem nicméně poslechl svého přítele a výborného žokeje oné doby Martina Bechera a vrhl se na překážkovou steeplechase.

Přestože se historikům podařilo prokázat, že se první tři ročníky v letech 1836-38 skutečně běžely v Aintree, nikoliv v sousedním Maghullu, jak se původně soudilo, je stále za prvního vítěze Velké národní považován kůň Lottery. V roce 1839 porazil v sedle s žokejem Jemem Masonem o tři délky druhého Seventy Foura.

Cheltenham se blíží. Na snímku koně při výběhu v předvečer prvního závodu.
Cheltenham se blíží. Na snímku koně při výběhu v předvečer prvního závodu. | Foto: Reuters

Nejslavnější kůň dostihu závodil v Liverpoolu v 70. letech minulého století. Red Rum, vítěz z let 1973-74 a 1977, je zatím jediným trojnásobným šampionem "Velké". Po své smrti v roce 1995 se Red Rum dočkal na závodišti bronzové sochy a pamětní desky přímo vedle pódia pro vítěze.

Královna a Dick Francis

Jedním z pravidel závodu se staly návštěvy členů královské rodiny. Velkou příznivkyní překážkových dostihů donedávna byla zejména královna Alžběta, matka královny Alžběty II. Alžběta měla jako majitelka dostihových koní nejblíže k vítězství v roce 1956, kdy její Devon Loch vedený Dickem Francisem v cílové rovině na vítězné pozici z neznámých důvodů padl. Francis nikdy Velkou národní nevyhrál, později se ale stal úspěšným autorem detektivních románů z dostihového prostředí.

Velké národní se účastní pravidelně koně z Anglie, Irska a Francie, na startu se ale objevují čas od času i koně vychovávaní v jiných zemích. Prvním takovým byl v roce 1868 maďarský Buszke, do cíle však nedoběhl.

Z československého chovu pocházel Gyi Lovam, startující roku 1931, ale stejně jako později Essex a Fráze byl ještě v průběhu závodu zastaven. Dostihu se zúčastnili rovněž dva vítězové Velké pardubické: v roce 1987 Valencio a o šest let později slovenský Quirinus, který si svou účast zopakoval i v roce 1994.

Historie Velké národní má i své stinné stránky. Dostih je podobně jako při Velké pardubické středem zájmu ochránců zvířat, nejednou se přihlásila s hrozbou útoku také Irská republikánská armáda (IRA).

Fiaskem skončil ročník 1993, kdy po nepodařeném startu zůstalo několik koní stát, zatímco zbytek pokračoval dále. Za naprostého chaosu proběhlo 15 z nich cílem, ale výsledky byly nakonec anulovány.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy