Lidi mají rádi krev, říká o extrémním slalomu český vítěz Světového poháru Heger

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
14. 9. 2022 16:18
Od roku 2017 se vodní slalom rozšířil o novou disciplínu. Letos už extrémní slalom nechyběl téměř na žádné velké mezinárodní akci a na olympiádě v Paříži bude mít premiéru pod pěti kruhy. Vyzkoušeli si ho i nejlepší čeští reprezentanti a 22letý kanoista Vojtěch Heger se dokonce stal vítězem letošního ročníku Světového poháru. "Byla to moje životní sezona," netajil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Vojtěch Heger při závodu v extrémním slalomu.
Vojtěch Heger při závodu v extrémním slalomu. | Foto: Jure Lenarčič

Kudy vedla cesta k tomuto úspěchu?

Především chci zdůraznit, že jsem v žádném případě nevěřil, že bych v této špičkové soutěži mohl bojovat o přední umístění. Protože se mi to povedlo, mám obrovskou radost. Z pěti závodů jsem dva vyhrál a v těch zbývajících jsem získal další cenné body, které mi pomohly k celkovému prvenství.

Je o to cennější, že jejich systém je docela náročný, že?

Kolem stovky závodníků do něj vstupuje kvalifikací a ti nejlepší vždy ve čtyřech pokračují postupně vyřazovacím systémem od osmifinále až do finále. V posledních letech se extrémní slalom stále častěji objevuje v programu různých vrcholných závodů, ale já jsem se mu začal naplno věnovat až letos.

Není tajemstvím, že někteří závodníci i trenéři ho kvůli možnosti zranění v oblibě nemají. Potkaly vás nějaké zdravotní problémy?

V závodech se mi kromě naraženého palce nic vážnějšího nestalo. Kontakty se mi zatím vyhýbají, což považuju za štěstí. Je ale pravda, že když se blížím k protivodě a za mnou jsou dva či tři soupeři, tak mám trochu strach, aby mě, když se otočím proti proudu, nezasáhla špička některé z lodí do hlavy nebo do břicha. Je tak trochu smolný paradox, že jediné zranění mě potkalo při tréninku, při eskymáckém obratu. Zraněné rameno musím stále léčit.

K jakým zraněním dochází nejčastěji?

Jsou to například roztržená obočí, naražené ruce či otřes mozku. Bývalo jich dost, ale po změně pravidel jsou jízdy bezpečnější a situace se celkově zlepšuje. Přesto různé úrazy stále existují, což by mohla vyprávět Tereza Fišerová. Při letošním závodu Světového poháru v pražské Troji jí špička lodi jedné Číňanky roztrhla obočí a skončila v nemocnici.

Ale divácká popularita této disciplíny je dost velká.

Bohužel! Lidi mají zřejmě raději krev, karamboly a různé vzrušující situace než normální slalom.

Jakých svých dalších letošních úspěchů si ceníte nejvíc?

Především je to sedmé místo na seniorském mistrovství světa, které naznačilo, že i když mám před sebou ještě dva roky v kategorii do 23 let, tak už mohu s úspěchem bojovat i mezi seniory. Jinak mě těší, že jsem se po dvou letech znovu stal mezi třiadvacetiletými mistrem Evropy a na světovém šampionátu vybojoval v této kategorii bronzovou medaili.

A máte už představy pro příští rok?

Je předolympijský, tedy mimořádně důležitý. Mým přáním je získat letenku do Paříže v singl kanoi i v extrémním slalomu. Co všechno bude k tomuto vysokému cíli potřeba, se zatím ještě přesně neví, ale určitě to bude hodně náročná cesta.

 

Právě se děje

Další zprávy