Letitý Synkův rival nekončí, Drysdale uzavře kariéru až po olympiádě v Tokiu

ČTK ČTK
11. 6. 2020 7:49
Novozélandský veslař Mahé Drysdale bude za rok na olympijských hrách v Tokiu bojovat o třetí zlato ze skifu v řadě.
Ondřej Synek a Mahé Drysdale
Ondřej Synek a Mahé Drysdale | Foto: Reuters

Dlouholetý soupeř českého skifaře Ondřeje Synka se po odložení her kvůli pandemii koronavitru potýkal se ztrátou motivace a zvažoval konec kariéry, nakonec se ale rozhodl, že se pokusí navázat na své triumfy z Londýna a Ria de Janeiro.

"Člověk neví, co má, dokud to neztratí," řekl Drysdale, jemuž bude příští rok v době plánované olympiády 42 let. "Během karantény to bylo psychicky hodně těžké, ale jakmile jsem se dostal zpátky na vodu, šla moje nálada zase nahoru," dodal v rozhovoru pro novozélandská média s tím, že měl během nucené pauzy čas věci si promyslet.

Drysdale se původně chtěl v Tokiu podobně jako další šampion Olaf Tufte či Synek rozloučit s kariérou. Poté, co byly hry přeloženy na přelom července a srpna 2021, si ale pětinásobný mistr světa nebyl jistý, zda vydrží ještě rok pokračovat v přípravě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy