Létající monstrum, varují v USA před Procházkou. Do potíží by dostal kohokoli

av av
1. 5. 2021 7:15
Svět smíšených bojových umění už se nemůže dočkat. V Las Vegas, pod hlavičkou elitní organizace UFC se spolu nechají zavřít do klece Američan Dominick Reyes a Čech Jiří Procházka. Půjde o zlatý hřeb, hlavní duel večera.
Jiří Procházka.
Jiří Procházka. | Foto: Radek Úlehla

Zatímco čeští fanoušci i odborníci mají o favoritovi jasno, ve Spojených státech jsou předzápasové hlasy přece jen rozpolcenější. Před americkou tendencí podvědomě podceňovat cokoli, co nepochází ze "Země svobody", pro stanici ESPN důrazně varoval bývalý fighter Muhammed Lawal.

"Často to tak bývá. Pouze na základě toho, že takoví kluci nezápasí v Americe nebo pro určité organizace, si lidé tady myslí, že nestojí za nic," prohlásil čtyřicetiletý wrestler. 

O Procházkovi nehovořil jen tak náhodně. Má s ním své zkušenosti a přestože od jejich souboje v japonském Rizinu uplynulo už bezmála šest let, vzpomínky na umění českého bijce nikterak nevybledly.

"Když jsem s ním prohrál po knokautu v prvním kole, lidé se tomu divili. Ale já věděl, že ten kluk je hodně dobrý, že prostě umí bojovat. Procházka by byl problémem pro kohokoli," uvedl Lawal.

Ten si dobře uvědomuje, že český fighter za poslední léta ještě výrazně vyspěl. "Pro Reyese bude obrovským problémem Procházkovo tempo, jeho brada i jeho srdce," dodal.

Osmadvacetiletého Čecha, o kterém ESPN píše jako o "Českém létajícím monstru", může podle Lawala zradit snad jediná věc. Nedostatek zkušeností s bojem v kleci, protože v Rizinu bojoval dlouhá léta v ringu.

Představení obou soupeřů očima UFC:

V Procházkově loňské premiéře v UFC proti Volkanu Oezdemirovi se ale tento domnělý handicap neprojevil. Čech bojoval divoce, zvláštně, nevyzpytatelně a i tím si získal velkou pozornost. Podle Lawala si se soupeřem hrál, protože ten nebyl dost rychlý a tak nevidí žádný důvod, proč Procházku kvůli jeho stylu podceňovat.

"Jiří ustojí hodně ran a když proti sobě bude mít rychlejšího oponenta, projeví mu víc respektu. Reyes má určitou šanci vyhrát, ale jedině pokud přijde s opravdu chytrým bojovým plánem," nezapochyboval Lawal o tom, kdo je pro něj favoritem.

"Jiřího sebevědomí je teď až někde v nebi. A fightera s takovou sebedůvěrou je těžké porazit," dodal muž přezdívaný "King Mo". Naopak Reyesovo mentální rozpoložení musí být po dvou titulových porážkách v loňském roce nastavené mnohem negativněji.

Americký MMA trenér Eric Nicksick sice sází na Reyese, uznává však, že je mírným outsiderem.

"Jiří má divný rytmus, ale nemyslím to vůbec zle. Vhodné slovo je nevyzpytatelný. Je těžké na to koukat a je těžké na to přijít, najít proti tomu načasování. To znamená, že je Čech nejlepší v úvodních kolech," naznačil, že pokud chce Američan Procházku porazit, měl by usilovat o dlouhý zápas, během něhož stihne jeho specifický styl co nejlépe načíst.

Jiří Procházka při pátečním vážení:

Mezi elitou UFC se po jediném zápase najde mnoho obdivovatelů rodáka z Hostěradic. A hojně se mezi nimi vyskytují právě Američané.

"Jiří na mě udělal sakra dojem. Málokdy se vidí podobný styl. Podle mě vyhraje," nechal se slyšet Stephen "Wonderboy" Thompson.

"Jiří se mi moc líbí. Má zvláštní, rozlítaný styl. Reyesovi podle mě bude dělat problém zápasit proti někomu, kdo je takhle neortodoxní," přidal se Anthony "Lionheart" Smith.

Večer UFC Vegas 25 startuje v noci ze soboty na neděli v jednu hodinu, hlavní karta má naplánovaný start ve čtyři ráno středoevropského času. Hlavní zápas mezi Reyesem a Procházkou by tak mohl přijít na řadu kolem šesté hodiny ranní. Přímým přenosem jej vysílá stanice Premier Sport. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy