Nervózní Váňa láteří a kleje, trápí ho povodně i Kate Moss

Martin Cáp Martin Cáp
22. 6. 2013 11:00
Šedesátiletého žokeje a majitele stáje Josefa Váňu čeká o víkendu České derby. A má dost důvodů být před ním jako na trní
Josef Váňa.
Josef Váňa. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Tak nervózní jako před tímto víkendem Josef Váňa už dlouho nebyl. Ve svých šedesáti letech to přitom má trochu jinak než obyčejní smrtelníci.

Jestliže v sobotní kvalifikaci na Velkou pardubickou pojede letos poprvé dostih s Tiumenem a při nedělním Českém derby se bude na svého Mistera Westminstera „pouze“ dívat z tribuny jako trenér, člověk by předpokládal, že se Váňa bude obávat spíše fyzicky náročné soboty.

Derby je jen jedno

Jenže dostihová legenda to vidí přesně obráceně, napsal v pátečním vydání deník Insider. Znalci scény konstatují, že se v posledních dnech ve stájích pod vrchem Vladařem ve zvýšené míře rozléhají známé nadávky, z jejich četnosti byl po zhlédnutí loňského dokumentu o své osobě překvapen i samotný Váňa.

„No je to v pr…., co ti budu povídat. Na ho..o“ odpovídá osminásobný vítěz Velké pardubické na otázku, jak se má. A člověk se mu tak moc nediví.

Zatímco o úspěch ve Velké pardubické se jezdci, trenéři a majitelé můžou se stejným koněm pokoušet znovu a znovu, České derby běhá plnokrevník jen jednou v životě, ve svých třech letech. Za určitých okolností je to mnohem těžší – příprava koně na derby připomíná pečlivou práci na lékárnických vahách a je kdekoli na světě největší metou pro každého trenéra.

Váňu zaskočila povodeň

Váňovi se to zatím povedlo třikrát – v roce 2002 vyhrál s Poderosem (tenkrát ještě pod jménem manželky Pavly), v roce 2005 s klisnou Ready for Life a předloni s Roches Crossem.

Teď má možná lepšího koně než kdykoli předtím. Mistera Westminstera získal Váňa před sezónou v Německu jen díky tomu, že hřebcův bývalý majitel se dostal do finančních problémů a musel se zbavit i koní, kteří by jinak na prodej nebyli.

V prvním startu pod Váňou hnědák doběhl druhý a natolik zapůsobil na experty i sázkaře, že je momentálně hlavním favoritem nedělního derby.

A teď se dostáváme k důvodům Váňovy nervozity. Začátkem června přišla povodeň, která spláchla závodiště ve Velké Chuchli i samotné dostihy. Derby bylo přeloženo do Mostu a v krizové situaci byl zrušen poslední přípravný dostih, který měl ukázat aktuální formu a vzájemné srovnání všech favoritů včetně Mistera Westminstera.

V Mostě může přijít překvapení

Zatímco v Chuchli by šance Váňova koně na vítězství enormně stouply, v Mostě to může být právě naopak. Je to stejné jako rozdíl mezi širšími hokejovými kluzišti v Evropě a užší variantou v NHL.

Pražská dráha je široká a až na krátký úsek rovná, zatímco Most má ostřejší oblouky a cílová rovina vede z kopce. To často vyhovuje tempařům a menším mrštným koním, naopak koně se silným finišem to mají složitější.

Aby toho nebylo málo, po tropickém týdnu hrozí v Mostě tvrdá dráha. Trenéři se tento týden intenzivně modlí ohledně dalšího deště, ale zázraky se čekat nedají, byť pořadatel intenzivně zavlažuje. Když Váňa v pondělí přivezl svého hřebce na sever Čech, aby se seznámil s dráhou, musel změnit plány.

„Na tom se moc utíkat nedalo, bylo to tvrdé jak asfalt,“ nebere si servítky. A Mister Westminster běží lépe po měkké půdě.

Bouřky a déšť přišly pozdě, až v noci ze čtvrtku na pátek. Sázkaři musí zpozornět, protože karty se míchají znovu. Mezi další favority patří hřebci Always On Sunday a Bathyrhon, ale kdo z nich ukázal dobrý výkon na tvrdé dráze? Nikdo, protože letošní jaro propršelo a koně se ve všech dostizích bořili v promáčené trávě.

Vytáhne se Kate Moss?

Za takových okolností leckoho napadají na první pohled bláznivé nápady. Po přeložení do Mostu například roste počet fanoušků malé klisny Reglisse, která musela být ze zatopené Chuchle evakuována do Lysé nad Labem.

Ta loni ukazovala mimořádně kvalitní výkony v Irsku, ale když ji koupil český podnikatel Jiří Charvát, do Česka přijela drobná vyhublá kobylka, vytrvale odmítající svůj příděl žrádla.

Až ex post se její nová stáj dozvěděla, že Irové klisně přezdívali Kate Moss, protože „taky skoro nic nežere“. Nový trenér Reglisse, jednasedmdesátiletý doyen Tomáš Šatra, zrušil všechny plánované starty a vystřídal asi pět druhů krmiva, než se Reglisse lépe aklimatizovala.

Derby bude její první dostih v letošní sezóně, což je naprostý unikát. A sázkaři začínají počítat – klisna je sice subtilní a proti silným hřebcům to bude mít těžké, ale co když má právě na specifické dráze v Mostě šanci? J

sou to podobně složité úvahy, jako kdyby nejlepší český gólman Petr Čech přijel po prodělané anorexii a půlroční nečinnosti chytat druhou ligu do Blšan – bude v takové situaci nejlepším hráčem zápasu, nebo ne?

V situaci, kdy byly dostihy posledního měsíce výrazně proškrtány kvůli povodni, se to těžko odhaduje a z tréninku přicházejí o výkonech Reglisse povzbudivé zprávy. Insider dokonce zná diváka, který se vsadil, že v případě porážky Reglisse sní svůj dostihový program.

Jisté je, že 93. České derby bude možná největší loterií v novodobé historii. „To by nevymyslel ani Dick Francis, ale podmínky jsou stejné pro všechny…“ dodává Váňa.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 58 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 1 hodinou

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy