Skvělá Ledecká pořád nemá dost, získala už šestnáctou zlatou medaili

18. 6. 2022 20:43
Americká plavecká hvězda Katie Ledecká vyhrála na mistrovství světa v Budapešti kraulařskou čtyřstovku. Pro šestnáctou zlatou medaili v kariéře si doplavala v novém rekordu šampionátu, disciplínu ovládla počtvrté po letech 2013, 2015 a 2017.
Katie Ledecká s nejčerstvějším zlatým přírůstkem
Katie Ledecká s nejčerstvějším zlatým přírůstkem | Foto: Reuters

Pětadvacetiletá Ledecká zvítězila s náskokem 1,24 sekundy před teprve patnáctiletou Kanaďankou Summer McIntoshovou. Američanka Leah Smithová na třetí příčce už zaostala o čtyři sekundy.

Ledecká se navíc časem 3:58,15 postarala o nový rekord šampionátu, vlastní maximum z roku 2017 překonala o 19 setin. Za světovým rekordem, který jí v květnu sebrala Ariarne Titmusová, zaostala o téměř dvě sekundy.

Titmusová, za kterou Ledecká na posledním šampionátu skončila na čtyřstovce druhá, tentokrát v Budapešti nestartuje. Australanka se rozhodla šetřit síly před Hrami Commonwealthu.

Ledecká si šestnáctou medailí na šampionátu upevnila třetí místo v historickém pořadí nejúspěšnějších plavců. Víc cenných kovů mají na kontě už jen její krajané Ryan Lochte (18) a Michael Phelps (26).

V závodě mužů na 400 metrů získal první individuální zlato v kariéře Australan Elijah Winnington. Němce Lukase Märtense na druhém místě porazil o 1,63 sekundy. Třetí skončil Brazilec Guilherme Pereira.

Pro první medaili z velké akce si v polohovce na 400 metrů doplaval také Léon Marchand. Francouzský reprezentant se časem 4:04,28 postaral o nový rekord šampionátu a také o nové evropské maximum.

Za Marchandem skončil se ztrátou dvou sekund Američan Carson Foster. Třetí byl jeho krajan a úřadující olympijský vítěz Chase Kalisz, jehož pět let starý rekord Francouz překonal.

Mistrovství světa se mělo původně konat v japonské Fukuoce, ale kvůli obavám z koronaviru bylo přesunuto do Budapešti.