Ledecká: Na olympiádu chci jak na snowboardu, tak na lyžích

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
11. 3. 2013 13:30
Ester Ledecká se chce stát první sportovkyní, která by chtěla na jedněch olympijských hrách startovat jak ve snowboardingu, tak ve sjezdovém lyžování.
Ester Ledecká se chce stát prvním obojživelníkem na olympijských hrách.
Ester Ledecká se chce stát prvním obojživelníkem na olympijských hrách. | Foto: ČTK

Praha - Je to rarita. Ester Ledecká, která na mistrovství světa juniorek ve snowboardingu v tureckém Ersurumu získala minulý týden dvě zlaté medaile, se chce stát první sportovkyní, která by chtěla na jedněch olympijských hrách startovat jak ve snowboardingu, tak ve sjezdovém lyžování.

Sedmnáctiletá dcera populárního zpěváka Janka Ledeckého má jasný cíl - probojovat se příští rok na Hry v Soči ve snowboardingu, za pět let v korejském Pchjongčchangu chce však závodit i ve sjezdovém lyžování.

"Tuhle sezonu jsem upřednostnila snowboard kvůli olympiádě v Soči. Baví mě ale obojí, nechci zatím snowboard upřednostňovat před lyžemi. Teď ve zbytku sezony se zase vrhnu na ně," řekl Ledecká na pondělní tiskové konferenci v Praze.

Ester, jak se vůbec dají dvě odlišné discipliny na vrcholné úrovni skloubit?
Je jasné, že do Soči pojedu na snowboardu, tam nemám šanci se na lyžích dostat, ale v hlavě už mám, že bych se ráda podívala na olympiádu i na lyžích. Nevím, jestli se dají dělat obě disciplíně vrcholově, zatím to zkouším a nemám problém dělat obojí.

Dají se nějakv porovnat vztahy mezi snowboardisty a lyžaři?
Na tom snowboardu si všichni pomáhají, přejí si, v cíli si gratulují, není to tak krátkozraké jako na lyžích, tam jsem to nikdy nezažila.

Není tedy právě to důvod si vybrat jen snowboarding?
Na slalomu miluju, jak mlátím nohama do těch bran, to na snowboardu nepoznáte. Na druhou stranu je na snowboardu ten kontakt se sněhem větší, což zase na lyžích nezažiju a také mě to baví.

Pojďme se vrátit do Ersurumu, jak se Vám poslouchá titulování dvojnásobná mistryně světa?
Čekala jsem, že budu do pátého místa. Že dvakrát vyhraji, jsem vůbec nečekala. Já jsem po tom prvním zlatě vůbec nechápala, že se mi něco může stát. Byla jsem docela mimo. Když to hned druhý den vyšlo znova, až teprve potom jsem si to začala užívat.

Věřila jste si více v obřím slalomu, nebo paralelním slalomu?
Na obřáku jsem si nejdřív myslela, že jsem druhá. Ani mi to nějak nevadilo, protože se mi ta jízda líbila a bavilo mě to. Pak za mnou ale přišel táta a řekl mi, že jsem to vyhrála. Ten paralelní slalom to už jsem si víc věřila, ten kopec mi sedl.

Český snowboarding nyní na vrcholové úrovni dosahuje velkých úspěchů. Přijdete vůbec s Evou Samkovou a Šárkou Pančochovou, které jezdí jiné disciplíny než Vy, do kontaktu?
S holkami se potkávám, jsme v kontaktu skoro každý týden, protože ty závody jsou většinou na jednom místě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy