Ledecká tahá do Soči své plyšáky. A chce vidět hokejisty

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
15. 2. 2014 9:21
Snowboardistka Ester Ledecká odletěla na olympijské hry do Soči. Doufá, že se hokejisté podívají do finále, aby jejich zápas stihla.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Ondřej Pýcha pro SPORT INVEST Group

Praha - S dvěma plyšáky v ruce a pyšným tatínkem po boku odletěla z pražského Letiště Václava Havla snowboardistka Ester Ledecká do olympijského Soči.

Co se týče ambicí, je dcera zpěváka Janka Ledeckého skromná a stačilo by jí umístění do desítky. Zároveň doufá, že se podívá na nějaký jiný sport, nejlépe hokej, ale to by český národní tým musel až do nedělního finále, protože Ledecká chce vyrazit až po závodech, které jí končí v sobotu slalomem.

Ester, odlétáte do Soči jako poslední z české výpravy, už jste si zjišťovala, jak to na místě vypadá a co vás tam čeká?
Popravdě ani nevím, do čeho jdu. Tak nějak jsem se spíš zabývala tréninkem a regenerací. Samozřejmě jsem koukala v televizi na ostatní disciplíny, takže znám trochu ta sportoviště, ale jak to bude vypadat v olympijské vesnici, to nevím. Ale moc se tam těším a myslím, že to bude v pohodě.

Ale Soči jako město už asi znáte, ne?
Ano, už jsem byla loni na svěťáku a musím říct, že se mi tam líbilo a co jsem koukala, je tam i hodně sněhu, tak doufám, že to neroztaje, než tam přijedu.

Říkala jste, že jste trénovala, tak jak jste stihla poladit formu?
Bylo to hlavně o tom dostat se zpátky do tempa, protože jsem skoro měsíc nezávodila. Trénovala jsem do poslední chvíle v Rakousku, protože jsem slyšela, že v Soči není moc sjezdovek, protože se tam musí vejít jak lyžaři, tak snowboardisté.

Někteří sportovci si na olympiádě právě stěžovali na to, že jim dělá problémy se po pauze zpátky dostat do závodní formy, toho vy se tedy nebojíte?
Myslím, že ani ne. Už se mi stalo, že jsem třeba měsíc jen trénovala a pak až jsem měla závody. To zvládnu.

Dala jste si nějaký cíl, který byste na olympiádě chtěl splnit?
Byla bych spokojená, kdybych skončila do desátého místa. Mám ho od začátku sezony a stejně tak i na svěťácích jsem chtěla být v Top 10. To neměním.

Jak jste připravená na jarní počasí, které v Soči panuje?
Na jednom prkně máme strukturu na měkký sníh, tak by to snad mělo jet, ale uvidíme. Já mám s sebou skvělého servisáka Sváťu Koláře jako na všechny závody, takže se vůbec nebojim. Ale věřim, že to nasolí a že tu trať připraví dobře. A co se týče počasí, vzala jsem si i nějaké tričko, abych se měla do čeho svléknout, když bude potřeba. (smích)

A co talismany, přibalila jste si nějaké?
Tady mám dva plyšáky, ale kromě toho mám talismanů hodně, protože jsem různě od lidí dostala dárky, abych si je vzala s sebou. Je to zajímavý, na svěťáky se nikdo neozve, ale když jedu na olympiádu, všichni posílají povzbudivé smsky a obdarovávají mě. (smích) Pověrčivá jinak nejsem, mám nějaké rituály, ale to má snad každý sportovec.

Jak jste bojovala s dnešním ranním vstáváním, stihla jste vůbec snídani?
Je fakt, že snídani asi ani nikdo nedělal. Vstávala jsem asi v pět, takže hrůza, to snad ani není ráno, to je noc. Ale v Soči bylo tou dobou osm hodin ráno, tak se už alespoň přehazuju dopředu.

Půjdete fandit i na nějakou jinou disciplínu na olympiádě?
Já vždycky fandím všem českým sportovcům. Mám ráda hlavně hokej a Jardu Jágra, jenže to se musí kluci dostat do finále, abych je viděla. Protože chci někam vyrazit až po závodech a ty mám v sobotu.

Na olympiádu jste měla ambici se kvalifikovat i na lyžích, ale nevyšlo to, už to přebolelo?
Samozřejmě, zamrzelo to, ale svaz nějak nastavil pravidla a ta se musí respektovat. Já budu lyžovat a zkoušet to dál. Teď jedu na olympiádu se snowboardem a stejně si to užiju.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy