Super, jsem moc spokojená, hlásila Ledecká. Ve finále Světového poháru byla ve sjezdu jedenáctá

14. 3. 2018 14:05
Ve švédském Aare zvítězila Američanka Lindsey Vonnová, malý glóbus před ní ovšem uhájila Italka Sofia Goggiaová.
Ester Ledecká v cíli sjezdu v Aare
Ester Ledecká v cíli sjezdu v Aare | Foto: Reuters

Aare - Ester Ledecká vstoupila do finále Světového poháru jedenáctým místem ve sjezdu. Závod v Aare vyhrála Američanka Lindsey Vonnová, na kterou česká reprezentantka ztratila 77 setin sekundy. Malý křišťálový glóbus za triumf v hodnocení této disciplíny získala dnes druhá Italka Sofia Goggiaová, která zvítězila o tři body.

Ledecká, která si v sobotu na snowboardu zajistila velký křišťálový glóbus za paralelní disciplíny, závodila na lyžích poprvé od senzačního olympijského triumfu v super-G.

Po druhém místě v úterním tréninku dnes se startovním číslem 22 na výrazně zkrácené trati na soupeřky od prvního mezičasu ztrácela. Jedenácté místo je ale jejím druhým nejlepším výsledkem ve sjezdu. Lépe si vedla jen v prosinci v kanadském Lake Louise, kde skončila sedmá. V hodnocení disciplíny jí patří 22. příčka a má zaručenou výhodnou pozici pro příští sezonu.

"Spokojená jsem moc. Měla jsem radost, že jsem se sem vůbec dostala, protože to bylo natěsno," prohlásila Ledecká, která se do finále dostala po pouhých třech sjezdech v sezoně. "A bylo to super. V jízdě byly bohužel trošku chybičky, ale to snad budu mít čas se doučit. Mám radost, že jsem si mohla zajet na tomhle kopci," libovala si dvojnásobná olympijská šampionka.

Za sebou nechala například rakouskou hvězdu Annu Veithovou či Norku Ragnhild Mowinckelovou, stříbrnou olympijskou medailistku ve sjezdu z Pchjongčchangu.

"Jsem rád, že to zvládla do patnáctky, přestože udělala tři poměrně zásadní chyby. Ona může vyhrát, ale musí předvést perfektní jízdu, a dneska to perfektní jízda nebyla. Jedenácté místo je samozřejmě super," řekl trenér Tomáš Bank.

V drobném sněžení vyhrála časem 55,65 sekundy Vonnová a svou rekordní bilanci rozšířila o 82. triumf v SP. K absolutnímu rekordu švédské legendy Ingemara Stenmarka jí chybějí už jen čtyři vítězství.

K zisku devátého glóbu za sjezd jí ale ani prvenství v Aare nestačilo. Olympijská vítězka Goggiaová na ni ztratila jen šest setin a náskok v celkové klasifikaci udržela. Vonnová potřebovala, aby se mezi ně vklínila alespoň jedna další závodnice.

"Jízda se mi povedla, jela jsem na hraně. Dole jsem udělala malou chybu, ale jsem spokojená. Prohrát o tři body je samozřejmě kruté, ale není to tak hrozné, jako kdybych o tři body ztratila velký glóbus," řekla Vonnová. "Už nejsem nejmladší a nebudu mít tolik příležitostí jako Sofia."

Goggiaová se stala čtvrtou Italkou, která vyhrála hodnocení disciplíny ve Světovém poháru. Ve sjezdu se to v letech 2001 a 2002 podařilo Isolde Kostnerové, v obřím slalomu triumfovaly Deborah Compagnoniová (1997) a Denise Karbonová (2008).

"Po olympiádě to nebylo jednoduché, ale řekla jsem si, že musím urvat ještě glóbus za sjezd. Nakonec to bylo hodně těsné. Při čekání jsem byla hodně nervózní. Ještě nikdy jsem tak netrpělivě nečekala na konec závodu," uvedla pětadvacetiletá Italka.

Ve čtvrtek mají ženy v Aare na programu superobří slalom, v němž může Ledecká startovat díky šokujícímu triumfu na hrách v Pchjongčchangu. Závod by měl začít v 10:30.

Mezi muži vyhrál malý glóbus za sjezd Beat Feuz . Švýcarský lyžař skončil ve finále v Aare třetí a porazil jediného zbývajícího konkurenta Aksela Lunda Svindala z Norska. Celkově Feuz zvítězil o 70 bodů. O výhru se v Aare podělili Rakušané Matthias Mayer a Vincent Kriechmayr.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko) - sjezd:

Ženy:

1. Vonnová (USA) 55,65, 2. Goggiaová (It.) -0,06, 3. McKennisová (USA) -0,28, 4. Rebensburgová (Něm.) -0,33, 5. Fluryová (Švýc.) -0,37, 6. Schnarfová (It.) -0,43, 7. Weiratherová (Licht.) -0,49, 8. Johnsonová (USA) -0,56, 9. Schmidhoferová (Rak.) -0,69, 10. N. Fanchiniová (It.) -0,71, 11. Ledecká (ČR) -0,77.

Konečné pořadí sjezdu (po 8 závodech): 1. Goggiaová 509, 2. Vonnová 506, 3. Weiratherová 394, 4. Hütterová (Rak.) 272, 5. Shiffrinová (USA) 256, 6. Gisinová (Švýc.) 240, …22. Ledecká 94.

Průběžné pořadí SP (po 36 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 1673, 2. Holdenerová (Švýc.) 1068, 3. Rebensburgová 897, 4. Vlhová (SR) 864, 5. Goggiaová 858, 6. Weiratherová 847, …61. Ledecká 101, 114. Capová 12, 118. Pauláthová 8, 119. Dubovská (všechny ČR) 7.

Muži:

1. Kriechmayr a Mayer (oba Rak.) oba 1:20,21, 3. Feuz (Švýc.) -0,04, 4. Svindal (Nor.) -0,12, 5. Dressen (Něm.) -0,24, 6. Muzaton (Fr.) -0,30, 7. Franz (Rak.) -0,32, 8. Clarey (Fr.) -0,42, 9. Jansrud (Nor.) -0,43, 10. Roger (Fr.) -0,44.

Konečné pořadí sjezdu (po 9 závodech): 1. Feuz 682, 2. Svindal 612, 3. Dressen 446, 4. Paris (It.) 386, 5. Kriechmayr 384, 6. Mayer 348.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1494, 2. Kristoffersen (Nor.) 1205, 3. Feuz 856, 4. Jansrud 844, 5. Svindal 826, 6. Pinturault (Fr.) 687, …158. Berndt (ČR) 1.