Landis vyhrál jako druhý Američan cyklistický závod Paříž-Nice

12. 3. 2006 16:28
Floyd Landis se stal druhým americkým vítězem cyklistického závodu Paříž-Nice. Třicetiletý jezdec stáje Phonak uhájil v dnešní sedmé etapě náskok devíti sekund před Španělem Franciskem Javierem Vilou a navázal tak na krajana Bobbyho Julicha, který tradiční závod vyhrál vloni. Navíc se Landis ujal vedení v průběžném hodnocení seriálu ProTour.

Poslední, 136 kilometrů dlouhou etapu dnes vyhrál Švýcar Marcus Zberg, který zvítězil v závěrečném souboji ve skupině uprchlíků. Ve spurtu na pobřežní Promenade des Anglais odsunul na druhé místo Jevgenije Petrova z Ruska. Landis už se dnes v bojích o stupně vítězů neangažoval a dojel v hlavním pelotonu na 24. místě se ztrátou 18 sekund. Nyní se chce soustředit na Tour de France, kde by rád navázal na svého bývalého stájového kolegu Lance Armstronga. "Normálně je favoritem pro Tour Ullrich. Když ale vše bude optimální, můžu vyhrát," uvedl texaský rodák, jenž Armstrongovi pomohl v letech 2002 až 2004 k třem titulům. V roce 2005 přestoupil Landis do Phonaku a podle svého týmového kolegy Axela Merckxe juniora má velkou šanci na Tour uspět. "Má všechno, co je k tomu potřeba," prohlásil. Výsledky - 7. etapa (136 km): 1. Zberg (Švýc.) 3:29:38 hod., 2. Petrov (Rus.), 3. Contador, 4. Colom všichni stejný čas, 5. Rodriguez (všichni Šp.) -16, 6. Casar (Fr.) -18. Konečné pořadí: 1. Landis (USA) 31:54:41 hod., 2. Vila (Šp.) -9, 3. Colom -1:05, 4. Sanchez (Šp.) -1:13, 5. Schleck (Luc.) -1:22, 6. Azevedo (Portug.) -1:35.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy