Landis vyhrál jako druhý Američan cyklistický závod Paříž-Nice

12. 3. 2006 16:28
Floyd Landis se stal druhým americkým vítězem cyklistického závodu Paříž-Nice. Třicetiletý jezdec stáje Phonak uhájil v dnešní sedmé etapě náskok devíti sekund před Španělem Franciskem Javierem Vilou a navázal tak na krajana Bobbyho Julicha, který tradiční závod vyhrál vloni. Navíc se Landis ujal vedení v průběžném hodnocení seriálu ProTour.

Poslední, 136 kilometrů dlouhou etapu dnes vyhrál Švýcar Marcus Zberg, který zvítězil v závěrečném souboji ve skupině uprchlíků. Ve spurtu na pobřežní Promenade des Anglais odsunul na druhé místo Jevgenije Petrova z Ruska. Landis už se dnes v bojích o stupně vítězů neangažoval a dojel v hlavním pelotonu na 24. místě se ztrátou 18 sekund. Nyní se chce soustředit na Tour de France, kde by rád navázal na svého bývalého stájového kolegu Lance Armstronga. "Normálně je favoritem pro Tour Ullrich. Když ale vše bude optimální, můžu vyhrát," uvedl texaský rodák, jenž Armstrongovi pomohl v letech 2002 až 2004 k třem titulům. V roce 2005 přestoupil Landis do Phonaku a podle svého týmového kolegy Axela Merckxe juniora má velkou šanci na Tour uspět. "Má všechno, co je k tomu potřeba," prohlásil. Výsledky - 7. etapa (136 km): 1. Zberg (Švýc.) 3:29:38 hod., 2. Petrov (Rus.), 3. Contador, 4. Colom všichni stejný čas, 5. Rodriguez (všichni Šp.) -16, 6. Casar (Fr.) -18. Konečné pořadí: 1. Landis (USA) 31:54:41 hod., 2. Vila (Šp.) -9, 3. Colom -1:05, 4. Sanchez (Šp.) -1:13, 5. Schleck (Luc.) -1:22, 6. Azevedo (Portug.) -1:35.