Kwiatkowski ovládl belgickou klasiku v Harelbeke, Štybar patnáctý

ČTK ČTK
25. 3. 2016 19:07
Mistr světa v cyklistice z roku 2014 Michal Kwiatkowski z Polska porazil ve spurtu dvojice uprchlíků úřadujícího šampiona Petera Sagana ze Slovenska a vyhrál belgickou klasiku E3 Harelbeke. Loni druhý Zdeněk Štybar dnes musel v průběhu závodu likvidovat ztrátu po defektu a vyčerpaný dokončil na patnáctém místě.
Michal Kwiatkowski
Michal Kwiatkowski | Foto: Facebook - oficiální stránky

Harelbeke (Belgie) - Mistr světa v cyklistice z roku 2014 Michal Kwiatkowski z Polska porazil ve spurtu dvojice uprchlíků úřadujícího šampiona Petera Sagana ze Slovenska a vyhrál belgickou klasiku E3 Harelbeke. Loni druhý Zdeněk Štybar dnes musel v průběhu závodu likvidovat ztrátu po defektu a vyčerpaný dokončil na patnáctém místě.

Kwiatkowski se Saganem odjeli ze skupiny favoritů zhruba 30 kilometrů před cílem a brzy si vytvořili půlminutový náskok, který si díky vzorné spolupráci udrželi až do cílové rovinky. V ní se Polákovi podařil z druhé pozice nečekaný útok a Sagan už nedokázal reagovat.

Favorizovaný slovenský cyklista dojel do cíle tři sekundy za Kwiatkowským a letos pošesté skončil druhý. Šestadvacetiletý rodák ze Žiliny tak stále čeká na první výhru v duhovém dresu.

Štybara zastavil defekt

Kwiatkowski se stal prvním polským vítězem na E3 Harelbeke a druhým za sebou v dresu Sky po loňském triumfu Brita Gerainta Thomase. "Věděl jsem, že mám dobré nohy, musel jsem se pokusit o výhru, jiná možnost nebyla. Vím, jak se Peter cítí, jezdit v duhovém dresu je hodně těžké. Ale oba jsme udělali dobrý závod," uvedl pětadvacetiletý vítěz.

Štybara postihl asi 40 kilometrů před cílem defekt a společně se Švýcarem Fabianem Cancellarou, jež měl také technické problémy, se museli dotahovat do vedoucí skupiny. V závěrečných kilometrech už český cyklista neudržel tempo a dojel osamocen se ztrátou dvou a půl minut.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Cyklistický jednorázový závod E3 Harelbeke (WorldTour) - 206,4 km:

1. Kwiatkowski (Pol./Sky) 4:55:18, 2. Sagan (SR/Tinkoff) -3, 3. Stannard (Brit./Sky), 4. Cancellara (Švýc./Trek), 5. Stuyven (Belg./Trek), 6. Boom (Niz./Astana) všichni -11, ...15. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -2:32.


 

Právě se děje

před 3 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy