Kwiatkowski ovládl belgickou klasiku v Harelbeke, Štybar patnáctý

25. 3. 2016 19:07
Michal Kwiatkowski
Michal Kwiatkowski | Foto: Facebook - oficiální stránky

Harelbeke (Belgie) - Mistr světa v cyklistice z roku 2014 Michal Kwiatkowski z Polska porazil ve spurtu dvojice uprchlíků úřadujícího šampiona Petera Sagana ze Slovenska a vyhrál belgickou klasiku E3 Harelbeke. Loni druhý Zdeněk Štybar dnes musel v průběhu závodu likvidovat ztrátu po defektu a vyčerpaný dokončil na patnáctém místě.

Kwiatkowski se Saganem odjeli ze skupiny favoritů zhruba 30 kilometrů před cílem a brzy si vytvořili půlminutový náskok, který si díky vzorné spolupráci udrželi až do cílové rovinky. V ní se Polákovi podařil z druhé pozice nečekaný útok a Sagan už nedokázal reagovat.

Favorizovaný slovenský cyklista dojel do cíle tři sekundy za Kwiatkowským a letos pošesté skončil druhý. Šestadvacetiletý rodák ze Žiliny tak stále čeká na první výhru v duhovém dresu.

Štybara zastavil defekt

Kwiatkowski se stal prvním polským vítězem na E3 Harelbeke a druhým za sebou v dresu Sky po loňském triumfu Brita Gerainta Thomase. "Věděl jsem, že mám dobré nohy, musel jsem se pokusit o výhru, jiná možnost nebyla. Vím, jak se Peter cítí, jezdit v duhovém dresu je hodně těžké. Ale oba jsme udělali dobrý závod," uvedl pětadvacetiletý vítěz.

Štybara postihl asi 40 kilometrů před cílem defekt a společně se Švýcarem Fabianem Cancellarou, jež měl také technické problémy, se museli dotahovat do vedoucí skupiny. V závěrečných kilometrech už český cyklista neudržel tempo a dojel osamocen se ztrátou dvou a půl minut.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Cyklistický jednorázový závod E3 Harelbeke (WorldTour) - 206,4 km:

1. Kwiatkowski (Pol./Sky) 4:55:18, 2. Sagan (SR/Tinkoff) -3, 3. Stannard (Brit./Sky), 4. Cancellara (Švýc./Trek), 5. Stuyven (Belg./Trek), 6. Boom (Niz./Astana) všichni -11, ...15. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -2:32.