Kwiatkowski ovládl belgickou klasiku v Harelbeke, Štybar patnáctý

ČTK ČTK
25. 3. 2016 19:07
Mistr světa v cyklistice z roku 2014 Michal Kwiatkowski z Polska porazil ve spurtu dvojice uprchlíků úřadujícího šampiona Petera Sagana ze Slovenska a vyhrál belgickou klasiku E3 Harelbeke. Loni druhý Zdeněk Štybar dnes musel v průběhu závodu likvidovat ztrátu po defektu a vyčerpaný dokončil na patnáctém místě.
Michal Kwiatkowski
Michal Kwiatkowski | Foto: Facebook - oficiální stránky

Harelbeke (Belgie) - Mistr světa v cyklistice z roku 2014 Michal Kwiatkowski z Polska porazil ve spurtu dvojice uprchlíků úřadujícího šampiona Petera Sagana ze Slovenska a vyhrál belgickou klasiku E3 Harelbeke. Loni druhý Zdeněk Štybar dnes musel v průběhu závodu likvidovat ztrátu po defektu a vyčerpaný dokončil na patnáctém místě.

Kwiatkowski se Saganem odjeli ze skupiny favoritů zhruba 30 kilometrů před cílem a brzy si vytvořili půlminutový náskok, který si díky vzorné spolupráci udrželi až do cílové rovinky. V ní se Polákovi podařil z druhé pozice nečekaný útok a Sagan už nedokázal reagovat.

Favorizovaný slovenský cyklista dojel do cíle tři sekundy za Kwiatkowským a letos pošesté skončil druhý. Šestadvacetiletý rodák ze Žiliny tak stále čeká na první výhru v duhovém dresu.

Štybara zastavil defekt

Kwiatkowski se stal prvním polským vítězem na E3 Harelbeke a druhým za sebou v dresu Sky po loňském triumfu Brita Gerainta Thomase. "Věděl jsem, že mám dobré nohy, musel jsem se pokusit o výhru, jiná možnost nebyla. Vím, jak se Peter cítí, jezdit v duhovém dresu je hodně těžké. Ale oba jsme udělali dobrý závod," uvedl pětadvacetiletý vítěz.

Štybara postihl asi 40 kilometrů před cílem defekt a společně se Švýcarem Fabianem Cancellarou, jež měl také technické problémy, se museli dotahovat do vedoucí skupiny. V závěrečných kilometrech už český cyklista neudržel tempo a dojel osamocen se ztrátou dvou a půl minut.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

Cyklistický jednorázový závod E3 Harelbeke (WorldTour) - 206,4 km:

1. Kwiatkowski (Pol./Sky) 4:55:18, 2. Sagan (SR/Tinkoff) -3, 3. Stannard (Brit./Sky), 4. Cancellara (Švýc./Trek), 5. Stuyven (Belg./Trek), 6. Boom (Niz./Astana) všichni -11, ...15. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -2:32.


 

Právě se děje

před 5 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy