Kuzminová: Jsem Ruska, ke Slovensku mě poutá jen pas

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 2. 2014 18:24
Pořádnou bombu odpálila u našich východních sousedů slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová.
Anastasia Kuzminová se raduje ve slovenském oblečení se zlatou medailí.
Anastasia Kuzminová se raduje ve slovenském oblečení se zlatou medailí. | Foto: Reuters

Soči – Pořádnou bombu odpálila u našich východních sousedů slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová po své úspěšně obhajobě zlata z Vancouveru ve sprintu žen.

Na tiskové konferenci v Soči se totiž pod návalem emocí devětadvacetiletá rodačka ze sibiřského Ťumeňu upřímně vyznala: "Vím, že toto zlato je pro moji domovinu velmi důležité, ano. Mám slovenský pas, ale jsem Ruska! Tady jsem doma!"

Slováky svými slovy Kuzminová zaskočila

A na Slovensku se okamžitě začali fanoušci i média ptát. „Tak, jak to vlastně je Anastisie?“ Svítí například titulek na www.sme.sk. Místní novináři ji totiž připomínají, že pro slovenská média chvíli po dojezdu mluvila ruská rodačka, která si ale vzala slovenského kouče a rok a půl před olympiádou ve Vancouveru získala u našich východních sousedů pas, trochu jinak.

Reakce fanoušků na slova slovenské Sportovkyně roku 2010 na sebe nenechala dlouho čekat. A přestože byly veskrze negativní, našlo se překvapivě i dost takových, kteří měli pro Kuzminovou, jejíž bratr Anton Šipulin den předtím skončil ve stejném závodě mužů čtvrtý, pochopení.

Ostatně sama Kuzminová, která si v pondělí krátce po 17. hodině převzala svojí zlatou medaili, přiznala, že po závodě s ní hodně hýbaly emoce.

Kuzminová věnovala zlato bratru Šipulinovi

„Cítím se tady skvěle, tolik podpory ze všech stran, co se mi dostalo, bylo skvělé. I hlediště mi fandilo. Zlato věnuji svému bratru Antonovi, který skončil smolně čtvrtý. Cítím, že mne emoce snad roztrhnou, ale musím se hlídat, protože další závody se blíží a já potřebuji být silná a koncentrovaná,“ dodala Kuzminová, která je sice oficiálně vedená ve slovenském klubu v Banské Bystrici, trénuje ale v Rusku.

Otázkou je, zda-li ji budou před úterní stíhačkou, do které vyrazí s obrovským náskokem první a bude tak moc vylepšit vancouverské stříbro, dodávat síly i slovenští fanoušci, nebo se bude moct spolehnout po svém emočním prohlášení pouze na podporu svých ruských příznivců...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy