Kuzminová: Jsem Ruska, ke Slovensku mě poutá jen pas

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 2. 2014 18:24
Pořádnou bombu odpálila u našich východních sousedů slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová.
Anastasia Kuzminová se raduje ve slovenském oblečení se zlatou medailí.
Anastasia Kuzminová se raduje ve slovenském oblečení se zlatou medailí. | Foto: Reuters

Soči – Pořádnou bombu odpálila u našich východních sousedů slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová po své úspěšně obhajobě zlata z Vancouveru ve sprintu žen.

Na tiskové konferenci v Soči se totiž pod návalem emocí devětadvacetiletá rodačka ze sibiřského Ťumeňu upřímně vyznala: "Vím, že toto zlato je pro moji domovinu velmi důležité, ano. Mám slovenský pas, ale jsem Ruska! Tady jsem doma!"

Slováky svými slovy Kuzminová zaskočila

A na Slovensku se okamžitě začali fanoušci i média ptát. „Tak, jak to vlastně je Anastisie?“ Svítí například titulek na www.sme.sk. Místní novináři ji totiž připomínají, že pro slovenská média chvíli po dojezdu mluvila ruská rodačka, která si ale vzala slovenského kouče a rok a půl před olympiádou ve Vancouveru získala u našich východních sousedů pas, trochu jinak.

Reakce fanoušků na slova slovenské Sportovkyně roku 2010 na sebe nenechala dlouho čekat. A přestože byly veskrze negativní, našlo se překvapivě i dost takových, kteří měli pro Kuzminovou, jejíž bratr Anton Šipulin den předtím skončil ve stejném závodě mužů čtvrtý, pochopení.

Ostatně sama Kuzminová, která si v pondělí krátce po 17. hodině převzala svojí zlatou medaili, přiznala, že po závodě s ní hodně hýbaly emoce.

Kuzminová věnovala zlato bratru Šipulinovi

„Cítím se tady skvěle, tolik podpory ze všech stran, co se mi dostalo, bylo skvělé. I hlediště mi fandilo. Zlato věnuji svému bratru Antonovi, který skončil smolně čtvrtý. Cítím, že mne emoce snad roztrhnou, ale musím se hlídat, protože další závody se blíží a já potřebuji být silná a koncentrovaná,“ dodala Kuzminová, která je sice oficiálně vedená ve slovenském klubu v Banské Bystrici, trénuje ale v Rusku.

Otázkou je, zda-li ji budou před úterní stíhačkou, do které vyrazí s obrovským náskokem první a bude tak moc vylepšit vancouverské stříbro, dodávat síly i slovenští fanoušci, nebo se bude moct spolehnout po svém emočním prohlášení pouze na podporu svých ruských příznivců...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pondělní ráno bylo v Česku mrazivé, místy i pod minus 20 stupňů

Teploty v Česku v pondělí nad ránem klesly místy pod minus 20 stupňů Celsia, především na severovýchodě země. Největší mráz byl kolem 05:30 v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde meteorologové naměřili minus 26,2 stupně. Vyplývá to z průběžných údajů zveřejněných na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech teploty ještě klesají, definitivní údaje o ranních minimech proto budou známy až dopoledne.

Teploty klesaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo dnes nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla na minus 24,3 stupně Celsia. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod minus 22 stupňů se teplota dostala například v Opavě.

Po mrazivém víkendu se v Česku na začátku nového týdne oteplí. Už dnes se teploty dostanou nad nulu na jihozápadě Čech. Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem pěti stupňů nad nulou. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů, uvádí ČHMÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden se chystá zrušit Trumpovo povolení pro ropovod Keystone, informuje americká televize

Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL za devět miliard dolarů (asi 195 miliard Kč) hned v první den v nejvyšší funkci. Uvedla to kanadská televize CBC News s odvoláním na své zdroje. Biden bude uveden do Bílého domu ve středu 20. ledna.

Bidenův tým hned neodpověděl na žádost o vyjádření. Nevyjádřila se ani společnost provozující ropovod, TC Energy. Mluvčí kanadského ministerstva přírodních zdrojů předal dotaz kanadské velvyslankyni ve Washingtonu, kterou se dosud nepodařilo zastihnout, uvedla agentura Reuters.

Ropovod má být dlouhý 1900 kilometrů a má přepravovat ropu z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska. Ale zpomalily jej právní spory v USA a odpor ochránců životního prostředí, indiánů a farmářů.

Projektu nyní hrozí potenciálně smrtící úder, pokud Biden po středeční inauguraci splní slib, že zruší prezidentské povolení, které vydal jeho předchůdce Donald Trump, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy