Kuzminová: Jsem Ruska, ke Slovensku mě poutá jen pas

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 2. 2014 18:24
Pořádnou bombu odpálila u našich východních sousedů slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová.
Anastasia Kuzminová se raduje ve slovenském oblečení se zlatou medailí.
Anastasia Kuzminová se raduje ve slovenském oblečení se zlatou medailí. | Foto: Reuters

Soči – Pořádnou bombu odpálila u našich východních sousedů slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová po své úspěšně obhajobě zlata z Vancouveru ve sprintu žen.

Na tiskové konferenci v Soči se totiž pod návalem emocí devětadvacetiletá rodačka ze sibiřského Ťumeňu upřímně vyznala: "Vím, že toto zlato je pro moji domovinu velmi důležité, ano. Mám slovenský pas, ale jsem Ruska! Tady jsem doma!"

Slováky svými slovy Kuzminová zaskočila

A na Slovensku se okamžitě začali fanoušci i média ptát. „Tak, jak to vlastně je Anastisie?“ Svítí například titulek na www.sme.sk. Místní novináři ji totiž připomínají, že pro slovenská média chvíli po dojezdu mluvila ruská rodačka, která si ale vzala slovenského kouče a rok a půl před olympiádou ve Vancouveru získala u našich východních sousedů pas, trochu jinak.

Reakce fanoušků na slova slovenské Sportovkyně roku 2010 na sebe nenechala dlouho čekat. A přestože byly veskrze negativní, našlo se překvapivě i dost takových, kteří měli pro Kuzminovou, jejíž bratr Anton Šipulin den předtím skončil ve stejném závodě mužů čtvrtý, pochopení.

Ostatně sama Kuzminová, která si v pondělí krátce po 17. hodině převzala svojí zlatou medaili, přiznala, že po závodě s ní hodně hýbaly emoce.

Kuzminová věnovala zlato bratru Šipulinovi

„Cítím se tady skvěle, tolik podpory ze všech stran, co se mi dostalo, bylo skvělé. I hlediště mi fandilo. Zlato věnuji svému bratru Antonovi, který skončil smolně čtvrtý. Cítím, že mne emoce snad roztrhnou, ale musím se hlídat, protože další závody se blíží a já potřebuji být silná a koncentrovaná,“ dodala Kuzminová, která je sice oficiálně vedená ve slovenském klubu v Banské Bystrici, trénuje ale v Rusku.

Otázkou je, zda-li ji budou před úterní stíhačkou, do které vyrazí s obrovským náskokem první a bude tak moc vylepšit vancouverské stříbro, dodávat síly i slovenští fanoušci, nebo se bude moct spolehnout po svém emočním prohlášení pouze na podporu svých ruských příznivců...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy