Kuvajtský šajch Sabah byl odsouzen k šesti měsícům vězení

ČTK ČTK
11. 12. 2015 18:23
Jeden z nejmocnějších lidí v zákulisí mezinárodního sportu - kuvajtský šajch Ahmad Fahad Sabah, který je předsedou asijského olympijského výboru musí na půl roku za mříže.
Olympijské kruhy - ilustrační foto.
Olympijské kruhy - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kuvajt - Kuvajtský šajch Ahmad Fahad Sabah, který patří mezi nejvlivnější muže v mezinárodní sportovní politice, byl podle kuvajtského tisku odsouzen k šesti měsícům vězení kvůli svým výrokům v tři roky starém televizním pořadu.

Předseda asijského olympijského výboru a člen výkonného výboru Mezinárodní fotbalové federace FIFA v televizi i přes zákaz prokuratury obvinil tehdejšího kuvajtského premiéra z osnování vládního spiknutí a praní špinavých peněz.

Člen kuvajtské královské rodiny odmítl jakékoli provinění a prohlásil, že se proti trestu odvolá. "Jde o osobní útok, který je bohužel příznačný pro současný vztah mezi Kuvajtem a sportovním hnutím," řekl Sabah. "Podle kuvajtské demokratické ústavy je mým právem svobodně vyjádřit svůj názor, což jsem přesně udělal," dodal.

Sabah je považován za důležitou osobu v únorových volbách nového předsedy FIFA, v níž podporuje bahrajnského šajcha Salmána bin Ibráhíma Chalífu. Minulý měsíc se zúčastnil valného shromáždění Evropských olympijských výborů v Praze. Kuvajt má v současnosti kvůli vměšování státu do sportu pozastavené členství v MOV i ve FIFA.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Na Letišti Václava Havla se museli cestující evakuovat. Technická závada, zdůvodnilo poplach letiště

Na Letišti Václava Havla ohlásili v pondělí v půl dvanácté dopoledne evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí musely před budovu. "Byli jsme už odbavení a čekali v kavárně na let. Najednou hlásili, že máme opustit budovu," popsala pro Aktuálně.cz situaci cestující Gabriela Dvořáková. O pár minut později už však letiště uklidňovalo cestující, že nešlo o nic vážného. 

"Nejedná se o žádnou vážnou věc. Čidlo omylem spustilo evakuaci, proto došlo k částečné evakuaci Terminálu 2. Situace se už stabilizovala, lidé se vrací do terminálu. Čili byl to omyl," řekl před polednem Aktuálně.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Aktualizováno před 16 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, deset lidí se zranilo

Při ranní srážce dvou tramvají v Brně v Křížové ulici se zranilo více než deset lidí. Dva zraněné záchranná služba ošetřila na místě, tři odvezla do nemocnice a další cestující vyhledali lékařskou pomoc sami. Fakultní nemocnice u sv. Anny v této souvislosti ošetřila deset pacientů. Ulice byla dopoledne uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy.

Nehoda se stala v 8:25, kdy jedna z tramvají zezadu narazila do druhé. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik obnovil provoz linek krátce před 10:00. Podnik bude teprve zjišťovat, co přesně se stalo. Seitl uvedl, že z vozů vyjmuli záznamová média, karty i kamery, i to by mohlo pomoci zjistit příčiny nehody. Mluvčí policie řekl, že klíčové budou i výpovědi obou řidičů.

Další zprávy