Češka si odplivla - a skončila. Kuříkovou kuriózně diskvalifikovali při triatlonu

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 4. 2022 17:04
Pro českou olympioničku Petru Kuříkovou skončil závod v halovém triatlonu v Mnichově kuriózní diskvalifikací. Třicetiletá závodnice byla vyřazena kvůli tomu, že si odplivla na zem.
Triatlonistka Petra Kuříková na OH 2020
Triatlonistka Petra Kuříková na OH 2020 | Foto: Reuters

Podnik Arena Games v Mnichově byl prvním závodem z třídílné série v takzvaném supersprintu, při kterém triatlonisté plavou 200 metrů v bazénu, poté jedou 4 km na cyklistickém trenažéru a běží 1 km na pásu. Cyklistika a běh se odehrávají na platformě Zwift, jež se stala populární během virtuálních závodů v době koronavirové pandemie.

Kuříková byla jednou ze třinácti ženských účastnic a vyhrála první rozjížďku, ve které porazila pět soupeřek. Těsně před startem druhé rozjížďky jí ale rozhodčí oznámili, že je diskvalifikována kvůli tomu, že si odplivla na zem, což je při venkovních sportech běžné.

"Pořád tomu nemůžu uvěřit. Čekala jsem, až holky dojedou druhou rozjížďku, a pak jsem se s rozhodčími snažila dohodnout, aby mi udělili penaltu, ale nebylo to nic platné. Podle pravidel organizace World Triathlon, kterými se tyto závody řídily, je jakékoliv odplivnutí zakázané," uvedla Kuříková v tiskové zprávě České triatlonové asociace.

Ačkoli krátké distance nejsou její specialitou, supersprint spojený s virtuálním světem ji zaujal. "Myslím, že World Triathlon vkládá do tohoto formátu velké naděje, protože dvouhodinový olympijský triatlon je pro televizi příliš dlouhý," řekla Kuříková.

"Mně se na tomto formátu líbí, že o výsledku rozhoduje pouze výkonnost daného závodníka - neovlivňují ho šarvátky na bójkách ve vodě nebo pozice v balíku při cyklistice. Je to skutečně férové," řekla třicátá žena z olympijského závodu v Tokiu, jež loni poprvé ovládla domácí anketu Král triatlonu.

Další závod série se uskuteční 23. dubna v Londýně, ten ale česká reprezentantka vynechá.

"Budeme s trenérem na soustředění na Kanárských ostrovech. Ale trochu mě to mrzí, protože i pořadatelé za mnou přišli, že jim můj výkon udělal radost a že se těšili na finále, ve kterém bych mohla závodit proti Britce Beth Potterové, která suverénně vyhrála svou rozjížďku. Přemýšlím ale o tom, že bych jela na finále do Singapuru," řekla Kuříková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy