Kunratická osudově přitahuje. Znamená život i smrt

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 11. 2008 8:45
Výběh na Hrádek je tradiční, ale i bolestivý a osudný
Na Hrádek vede strmá stezička, vzhledem k listopadovému termínu často plná bláta a kluzkého listí. Obdivuhodný výkon od každého veterána, jenž tento úsek zdolá.
Na Hrádek vede strmá stezička, vzhledem k listopadovému termínu často plná bláta a kluzkého listí. Obdivuhodný výkon od každého veterána, jenž tento úsek zdolá. | Foto: Internet

Praha - Jubilejní 75. ročník legendárního přespolního závodu Velká kunratická, měl vejít do dějin.

Poprvé si totiž  mohly hlavní závod dlouhý 3100 metrů a obsahující pověstný výběh na Hrádek, vyzkoušet oficiálně i ženy.

Doposud jim to bylo odepíráno s poukazem na omezené kvóty závodníků, kteří se kolem Hrádku v chráněné krajinné oblasti mohou pohybovat.

Čtěte více:

Kvóty se zvýšily a ženy mohly na start. Historicky první vítězkou se stala Helena Randáková  z ČZU Praha.

Zdolání tratě jí trvalo o plné tři minuty déle než nejrychlejšímu muži v cíli, Petru Pechkovi z Kerteamu, jenž dorazil za rovných 12 minut.

Kunratická se nakonec proslavila smutně

Historicky první závod žen přes nejvyšší  bod kunratické trati však zastínila smutná událost. I v ní hrál klíčovou roli kopec na Hrádek.

Při jeho zdolávání totiž zemřel pětasedmdesátiletý veterán Karel Doleček.

Aktivní pamětník 28 ročníků závodu do cíle toho devětadvacátého již nedorazil.

Náhoda tomu chtěla, že krátce za ním startoval běžec-lékař. Ale i přes jeho dlouhé snahy o okamžitou resuscitaci veterán zemřel na selhání srdce.

Příští rok by tradiční závod běžel potřicáté.

Karel Doleček byl celoživotní sportovec. Kromě přespolních běhů se soustavně věnoval závodům v orientačním běhu a pravidelně běhal na lyžích Jizerskou padesátku.

O zrádném prudkém stoupání na Hrádek se mezi veterány žertuje, že tento úsek nelze vyběhnout, nýbrž jen „vychvátat".

Závodník nebyl nejstarší

Pro atletické veterány znamenají závody ten pravý život, společenská setkání i těžko měnitelný  životní styl.
Pro atletické veterány znamenají závody ten pravý život, společenská setkání i těžko měnitelný životní styl. | Foto: Zuzana Hronová

Kunratická se dostala i  do médií, která se o přespolní běhy normálně nezajímají.

Objevily se i mylné informace, že šlo o nejstaršího účastníka závodu.

Ročník 1933 přitom zdaleka k nejstarším nepatří a ani 28 účastí není rekordní počet.

Oba rekordy drží ze zúčastněných borců Jiří Horáček. Narodil se v roce 1924 a letos se postavil na svůj jubilejní 60. start. Na hrudi měl jedničku, startovní čísla se totiž u veteránů řadí podle počtu účastí.

Starší než Doleček je i šéf atletického svazu veteránů Karel Matzner, jenž se rovněž nedělního klání účastnil a jenž se narodil v roce 1929.

Čtěte více: Šéf starých atletů: Co vydrží jeden, nevydrží druhý

Kunratická magicky přitahuje

Na diskusním fóru veteránských stránek Velké kunratickése před závodem objevil příspěvek jednoho z veteránů:

„Každý rok si říkám, že je to naposledy, ale každý další rok se stejně se postavím na start, potoky a kopce vychvátám a v cíli umírám s přesvědčením, že to již nepoběžím. Čím to je?"

Pavel Frček, statistik závodu a další z aktivních veteránských běžců, mu odpověděl:

„Kdo jednou podlehne kouzlu VK, tak se tam jednou provždy vrací, jakkoliv má podobné pocity, které uvádíš. Proč myslíš, že ve statistice běhu figuruje už více než 700 běžců, kteří ji běželi více než dvacetkrát a ten se startovním číslem 1 ji letos poběží již po šedesáté?"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy