Kulhavý se vrátil desátým místem, v Austrálii vládl Absalon

Ondřej Kurečka
27. 4. 2014 18:34
Světový pohár horských kol se po šesti letech vrátil na australský kontinent, když druhý podnik letošního ročníku hostilo město Cairns.
Jaroslav Kulhavý.
Jaroslav Kulhavý. | Foto: CPA Erben

CairnsSvětový pohár horských kol se po šesti letech vrátil na australský kontinent, když druhý podnik letošního ročníku hostilo město Cairns na severovýchodě země. Na trať, která byla z velké části umístěna v tropickém deštném pralese, se v elitních kategoriích vydali tři čeští zástupci.

Ženskou kategorii ovládla Eva Lechnerová

Časový posun a komplikované cestování způsobilo, že na startu stálo pouhých 31 žen, z největších favoritek chyběly v podstatě jen Norka Gunn-Rita Dahleová a Kanaďanka Catherine Pendrelová. Rozhodčí ženám vyměřili jedno zaváděcí a pět regulérních kol.

Hned v zaváděcím kole se startovní pole natáhlo a cílem mezi prvními projížděla také Tereza Huříková, jediná Češka na startu. Krátce poté ji však postihl pád a propadla se až do třetí desítky. Na čele závodu si postupně vytvořila náskok italsko-švýcarská dvojice Eva Lechnerová – Jolanda Neffová, kterou stíhaly především Němka Spitzová, Ruska Kalantievová, Kanaďanka Battyová, Francouzska Bressetová či Slovinka Zakeljová.

Ještě před polovinou závodu však z vedoucí dvojice odpadla vítězka prvního závodu SP Jolanda Neffová, Lechnerová tak zůstala na čele sama a náskok udržela až do cíle.

„Čekala jsem, že na čele pojede větší skupina, ale ve druhém kole jsem se podívala za sebe a nikdo tam nebyl. Vysoká vlhkost a horko mi obvykle nevyhovují, takže jsem šťastná, že dokážu vyhrát i v těchto podmínkách,“ uvedla po závodě vítězka.

Neffové teplé a vlhké počasí evidentně nevyhovovalo a dále se propadala startovním polem. Na druhou pozici se tak dostala Spitzová, kterou však v předposledním kole postihl defekt a propadla se až na čtvrté místo. Za Lechnerovou nakonec projela cílem na druhé pozici Battyová, které ve výborném výsledku nezabránil ani defekt ve třetím kole, následovaná Kalantievovou a Spitzovou.

Huříková po pádu dojela na 19. pozici. „Jsem zklamaná, protože to vypadalo, že bych se dokázala dostat třeba do 12. místa, ale na druhou stranu jsem ráda, že jsem závod aspoň dojela, obhájila přinejmenším TOP 20 a nejsem nijak zraněná,“ prohlásila Huříková pro svůj web.

Absalon vyhrál i druhý závod

Na startu elitní mužské kategorie chyběl mistr světa a vítěz celkového hodnocení SP z posledních dvou let Švýcar Nino Schurter, který by měl už v úterý startovat v barvách australského týmu Orica-GreenEDGE v silničním závodě Kolem Romandie. Na startu ale už stál olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, kterému dělal společnost Ondřej Cink. Mužský závod byl o jedno kolo delší než ženský.

Krátce po startu si náskok vytvořil mladý Švýcar Thomas Litscher, kterého následně dojel jeho krajan Matthias Fluckiger, pronásledovali je především vítěz prvního letošního závodu SP Francouz Julien Absalon, Španěl Montecon Gutieréz, a také Kulhavý, u kterého ale krátce poté postihl pád, navíc se projevil tréninkový výpadek, a začal se propadat startovním polem. „Ještě to není ono. Rychlostně jsem na tom dobře, ale ve stoupání jsem ztrácel,“ přiznal po závodě.

Také do vývoje mužského závodu výrazně zasáhly defekty. Ve druhém kole postihl Absalona, který tak ztratil minimálně půl minuty. V kole třetím pak také vedoucího Litschera a na čele zůstal sám Fluckiger. Fluckigera však na konci předposledního kola dotáhl spolu s krajanem Marottem skvěle jedoucí Absalon. Jeho drtivé tempo v posledním kole však nebyl nikdo schopen akceptovat a Francouz tak vyhrál letos i podruhé.

Fluckiger udržel druhé místo před Marottem, čtvrtý dojel domácí Daniel McConnell.  Čeští zástupci se umístili na konci první desítky. Ondřej Cink obsadil solidní osmé místo a Jaroslav Kulhavý dojel na desáté pozici. „S výsledkem jsem spokojený, top ten se vždycky počítá. Nové Město by už mohlo být stoprocentní,“ uvedl Kulhavý po závodě pro svůj web.

Rovněž Cink po závodě hlásil, že je s výsledkem spokojený.
Další zastávku SP bude hostit za necelý měsíc Nové Město na Moravě, které bylo v posledních třech letech vyhlášeno nejlepším pořadatelem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy