Kuf stále nevěří bronzu z MS. "Stalo se něco neskutečného"

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 9. 2014 14:27
Po čtyřech letech se český moderní pětiboj dočkal medaile z mistrovství světa
Moderní pětibojař Jan Kuf
Moderní pětibojař Jan Kuf | Foto: ČTK

Praha - Po čtyřech letech se český moderní pětiboj dočkal medaile z mistrovství světa. Bronz v závodě mužů vybojoval ve Varšavě dvaadvacetiletý Jan Kuf.

„Pořád tomu nevěřím. Chtěl jsem se protlačit do elitní desítky, ale medaile je něco neskutečného,“ přiznává pětibojař, který byl blízko stejnému kovu už ve štafetě s Davidem Svobodou.

Kučera chválil životní výkon

Kuf letos obsadil třetí místo v jednom ze závodů Světového poháru a na mistrovství Evropy mu šanci na přední umístění vzala chyba v jízdě na koni. „Jednou mu nevyšel šerm, jindy parkur. Tentokrát přijel do elitní světové společnosti skvěle připravený a podal svůj životní výkon,“ zdůraznil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Na MS začal čtvrtým místem v šermu. „V této disciplíně udělal velký pokrok. V mládežnických kategoriích byl výborným šermířem, ale po přechodu do seniorů se mu dva roky podle představ nedařilo,“ připomíná Kučera.

Kufa vydařená první disciplína povzbudila. „Šerm byl skvělý a v plavání jsem dosáhl svého druhého nejlepšího výkonu v životě. Pak jsem měl báječného koně a jízdu jsem si doslova užil,“ prozrazuje Honza.

Střelba byla rekordní

Do kombinované disciplíny vyrážel jako třetí muž průběžného pořadí, ale v těsném závěsu ho pronásledovalo hned několik výborných soupeřů. „Byli okolo něj samí zkušení závodníci a on se ocitl v takové situaci poprvé a navíc na vrcholné světové akci. Střelbu se mu však podařilo zvládnout na úrovni svého osobního rekordu, což rovněž dokazuje, že za poslední dva roky udělal obrovský kus práce.V běhu patří mezi nejlepší na světě, což potvrdil i ve Varšavě. Navíc běžel skvěle takticky, hlídal si bronz,“ komentuje Kučera.

Kuf měl velkou radost i z vydařené střelby. „Často jsem střílel moc rychle, takže tentokrát jsme s trenérem zvolili pomalejší rytmus a vyšlo to úžasně. Za Maďarem Kaszou jsem sice vybíhal jako čtvrtý, ale brzy jsem šel před něj, věřil jsem si a v té chvíli mě přepadla i myšlenka na medaili. A té jsem se k obrovskému překvapení dočkal. Je to nádherné,“ netají Kuf své pocity.

Stejně nadšený je i trenér Kučera: „Jeho výkonnost má stoupající tendenci, takže máme dalšího pětibojaře na špičkové úrovni, což je i příslib pro olympijské hry.“

 

Právě se děje

Další zprávy