Kudějová podle očekávání zlato z MS neobhájila. Z Francie poveze slušné páté místo

30. 9. 2017 16:19
Ve Francii zvítězila rozdílem třídy Australanka Jessica Foxová, jež v 23 letech získala páté individuální zlato.
Kateřina Kudějová.
Kateřina Kudějová. | Foto: Reuters

Pau - Obhájkyně titulu v závodě kajakářek Kateřina Kudějová obsadila na mistrovství světa ve vodním slalomu v Pau páté místo. Ve Francii zvítězila rozdílem třídy Australanka Jessica Foxová, jež v 23 letech získala páté individuální zlato.

Navzdory tomu, že nenavázala na triumf z předloňského MS v Londýně, je pro Kudějovou páté místo po nevydařené sezoně úspěchem. Sedmadvacetiletá kajakářka letos ve Světovém poháru postoupila do finále až v posledním závodě v Seu d'Urguell, kde skončila šestá.

V Pau byla pátá už v dopoledním semifinále. Ve finále obsadila stejnou příčku, i když jí finálová jízda tolik nesedla. "Ta jízda nebyla úplně moc dobrá. Jak mi v první jízdě vycházelo všechno, tak teď jsem nastoupila na špatnou vlnu a všechno to vesměs nešlo. Ale já jsem spokojená. Mám finále a s tím jsem spokojená," řekla po závodě českým novinářům.

Až jako poslední desátá prošla do finále MS Foxová, ale nejdůležitější jízdu šampionátu proměnila ve svou show. Po bezchybném výkonu stanovila základní čas 97,14, ke kterému se jejích devět zbylých soupeřek marně snažilo přiblížit.

Stříbro získala Slovenka Jana Dukátová s odstupem 4,62 sekundy, třetí byla se ztrátou 5,48 Němka Ricarda Funková. Kudějová s dvousekundovou penalizací zaostala za vítězkou 10,97 sekundy.

Foxová si triumfem na kajaku vynahradila zklamání z pátečního finále singlkanoistek, v němž útočila na čtvrté zlato za sebou, ale skončila šestá. Mistryní světa v kategorii K1 byla poprvé v roce 2014.

První světový titul v kariéře získal Slovinec Benjamin Savšek, jenž ovládl finále kanoistů navzdory dvousekundové penalizaci. Na stupně vítězů třicetiletého slalomáře doprovodili Slováci - druhý byl s odstupem 1,48 sekundy Alexander Slafkovský, bronz získal dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Michal Martikán.

Češi ve finále chyběli, Vítězslav Gebas obsadil v semifinále 19. příčku, Michal Jáně se dvěma penalizacemi za neprojetí branky skončil poslední třicátý.

Mistrovství světa ve vodním slalomu a sjezdu na divoké vodě v Pau (Francie):

Slalom:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 94,81 (2 trest. sekundy), 2. Slafkovský -1,48 (0), 3. Martikán (oba SR) -3,42 (0), …v semifinále 19. Gebas, 30. M. Jáně (oba ČR).

Ženy:

K1: 1. Foxová (Austr.) 97,14 (0), 2. Dukátová (SR) -4,62 (0), 3. Funková (Něm.) -5,48 (0), …5. Kudějová (ČR) -10,97 (2).