Krpálek: Změna pravidel v judu? Nic příjemného, budu do toho muset chodit od první minuty

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 12. 2016 23:24
Poprvé po 11 letech končí nadvláda žen v českém sportu a anketu Sportovec roku vyhrál letošní olympijský vítěz judista Lukáš Krpálek. Pro něj začíná nová etapa kariéry, postoupí do nejvyšší váhové kategorie nad 100 kilogramů a zároveň se musí vypořádat s novými judistickými pravidly. Podle nich se zápas zkrátí z pěti na čtyři minuty a český šampion tak přijde o velkou výhodu, kterou pro něj byla fyzická kondice.
Lukáš Krpálek během ceremoniálu
Lukáš Krpálek během ceremoniálu | Foto: Milan Kammermayer

Přerušil jste hegemonii ženských vítězek Sportovce roku, kam tenhle úspěch řadíte?

Je to něco nádherného. Obrovská odměna nejen za letošek ale i za celou kariéru, během které jsem se snažil bojovat o ta nejlepší umístění. Skvělé bylo už to, že jsem mohl na olympiádě nést vlajku a pak jsem nakonec i vyhrál. Tohle je ještě bonus.

Příští rok vás čeká boj v nejvyšší váhové kategorii, kde měla být vaší největší zbraní fyzička, jenže po změně pravidel budete mít na utahání soupeře o minutu méně, co na to říkáte?

Nadšený z toho nejsem. Na druhou stranu je to o tom změnit i taktiku. Doteď jsem začínal až ve druhé minutě, ze začátku to bývala z mé strany taková oťukávačka, abych soupeře unavil. To budu muset změnit a začínat hned od začátku a ostře. Budu se muset soupeřům trochu otevírat. Když si je člověk chce unavit, musí něco dělat. Ono, teď si o té změně sice můžeme povídat, ale pořádně to zjistíme až po prvních závodech, až je odjedeme. 

To je ale jen jedna novinka, změn bude víc tak, aby se judo víc přiblížilo širší mase sportovních fanoušků, s tím souhlasíte?

Chápu, proč se to dělá. Slyšel jsem, že se nebude ani tolik trestat, což pro mě asi taky nebude úplně dobře, protože co si pamatuju na univerziádě, když jsem jel tu nejtěžší váhu, šel jsem ve finále proti Japonci, do kterého jsem šil do poslední minuty a vytrestal jsem ho tak, že ho diskvalifikovali. Protože on už pak nemohl ani stát. Teď by tam mělo být pravidlo, že musí být rozmezí mezi tresty asi 40 vteřin, to pro mě taky není dobře. Ale uvidíme až se to rozjede.

Za rohem jsou Vánoce, budou pro vás ty letošní jiné v tom, že si tolik nemusíte hlídat váhu, když stejně postupujete do té nejvyšší kategorie?

Ono to není o tom, kolik toho člověk sní, ale co sní. Tenhle rok si ještě nechávám takový volnější, ale od ledna se do toho chci opřít. Ať už co se týče životosprávy nebo tréninku. Chci udělat maximum pro to, aby ta váha šla dobrým směrem.

Takže přeci jen budete váhu kontrolovat?

Určitě. Je to vážně hodně důležité, protože je rozdíl, jestli se budu prát se 105 kily nebo se 120. Rozhodně zase nechci víc, protože nechci ztratit rychlost, chci zůstat v tom zápase aktivnější. To by šlo těžko, kdybych měl 130.

Svátky ale poprvé prožijete ve třech, tím už pro vás výjimečné budou?

Ano. Těším se moc. Teď už mě asi všichni nechají být, žádné rozhovory, televize. Odpočinu si. Vyrazíme za rodinou, objezdíme návštěvy. Bude to týden, který budu mít pro sebe a pro rodinu. S malým to bude jiné, ale ještě z toho asi nebude mít rozum, příští rok, až bude chodit a rozbalovat dárky, tak to bude jiné. My jsme ale se ženou typy, které tohle moc prožívají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy