Krpálek získal v Praze zlato, Musil se blýskl stříbrem

ČTK ČTK
28. 2. 2016 16:47
Čeští judisté na Evropském poháru v Praze prožili velmi vydařený den a vybojovali tři medailová umístění. Lukáš Krpálek potvrdil ve váze do 100 kilogramů roli hlavního favorita a zvítězil.
Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek | Foto: Reuters

Praha - Čeští judisté na Evropském poháru v Praze prožili velmi vydařený den a vybojovali tři medailová umístění. Lukáš Krpálek potvrdil ve váze do 100 kilogramů roli hlavního favorita a zvítězil. V kategorii do 81 kilogramů překvapil Jaromír Musil, který se probojoval až do finále a získal stříbro. Ve stejné váze nečekaně uspěl i Ivan Petr, který vybojoval bronz. Oba zaznamenali nejlepší výsledky na světové scéně v kariéře. Už v sobotu získal zlato i Pavel Petřikov.

Bývalý mistr světa i Evropy Krpálek šel do turnaje jako nasazená jednička, ale potýkal se s únavou z nedávného tréninkového kempu v Japonsku. Přesto před vyprodanými tribunami v hale na Podvinném mlýně dominoval. Rusa Kazbeka Zankišijeva i Mongola Tsogtgerela Khutaga porazil na ippon, Itala Giuliana Loporchia dokonce za pouhých 47 vteřin.

Ve finále se utkal s jednadvacetiletým Rusem Nijazem Bilalovem. V duelu zúročil zkušenosti, hodil soupeře na juko a následně ho udržel na zemi. Připsal si už třetí triumf na pražském turnaji v kariéře.

Halu však zvedala na nohy i kategorie do 81 kg, kde zazářili hned dva Češi. Sedmadvacetiletý Musil už má na kontě několik mezinárodních úspěchů včetně bronzu na Grand Prix, ale tentokrát mu turnaj vyšel ideálně.

Nejprve zdolal těsně na trest Moldavana Nicona Zaboroščiuce, následně na ippon Španěla Josého Mariu Mendiolu a Poláka Karola Kurzeje, opět těsně na trest Rusa Aslana Lappinagova a v semifinále na ippon Bělorusa Aliaksandra Sciašenka. Ve finále s Italem Matteem Marconcinim byl dlouho lepší, bodoval na juko, ale pak udělal chybu, dovolil soupeři wazari a ztrátu už nedohnal. Ital však i přes výhru gestem uznal, že byl Musil lepší a tleskal mu spolu s fanoušky.

O ještě větší překvapení se postaral Petr, který dosud měl na turnajích světového okruhu na kontě jediný vyhraný zápas. V Praze však vyhrál hned pětkrát, z toho třikrát na ippon a dostal se až do utkání o bronzovou medaili. V něm proti Sciašenkovi potvrdil velmi dobrou kondici, dovedl duel až do prodloužení a nakonec slavil výhru na wazari.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy