Krpálek: V Rusku se mi nikdy nedařilo. Ale chci medaili

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
19. 8. 2014 14:32
Český judista Lukáš Krpálek se jako světová jednička vydává na MS v Čeljabinsku.
Lukáš Krpálek.
Lukáš Krpálek. | Foto: CPA Erben

Praha - Judista Lukáš Krpálek je opět největší českou nadějí na mistrovství světa, které se koná ve dnech 25. - 31. srpna v ruském Čeljabinsku.

Úřadující mistr Evropy a bronzový z posledního světového šampionátu v rozhovoru pro Aktuálně.cz netajil, že v obrovské konkurenci by ho velice potěšila každá medaile. A to i přesto, že se mu v Rusku tradičně nedaří.

"Jednou jsem tam dokonce na mistrovství Evropy prohrál za 14 vteřin, ale letos se mi snad podaří nepříznivou bilanci změnit," řekl Aktuálně.cz český judista.

Jste spokojen s přípravou na tuto vrcholnou událost letošního roku?

Poslední dva měsíce byly podle mých představ. Začátkem roku jsem měl problémy s bolavým ramenem, pokles formy byl znát, a přesto se mi podařilo získat titul mistra Evropy. Před třemi týdny jsem si pro změnu vykloubil prst, léčím ho zábaly a klidem a i když vím, že do zahájení šampionátu úplně v pořádku nebude, tak udělám maximum pro další rozšíření mé medailové sbírky. Různé bolístky k judu prostě patří.

Do turnaje vstoupíte jako světová jednička. Vyhovuje vám tato pozice?

Vůbec ne, je to ta nejtěžší role, do jaké jsem se mohl dostat. Na předchozích šampionátech se toho ode mne moc nečekalo, ale teď už mě soupeři znají a vědí, co by na mě mohlo platit. Každý zápas teď bude jiný, než dřív. Každý mě bude chtít porazit. Bude to hodně náročný šampionát.

Lze se ve vašem případě naučit ještě nějaké nové chvaty?

Judisté se učí celý život, stále musejí vymýšlet nové chvaty, zvláště když je   částečně omezuje nějaký zdravotní problém. Potřebují soupeře něčím překvapit. Také já jsem si pro letošní mistrovství světa připravil jednu novinku. Pomáhají mně častá soustředění v Japonsku či Koreji.

Vítáte šampionát na ruské půdě?

Připravují ho už dva roky, v Rusku je judo velice populární, takže si myslím, že po organizační stránce bude na dobré úrovni. Určitě bude i výborně obsazen, protože letošní mistrovství je zároveň olympijskou kvalifikací. A body z tohoto šampionátu jsou až devítinásobně tučnější, než z různých mezinárodních turnajů. Každé vítězství tedy bude mít určitou hodnotu.

Máte nějaké zkušenosti z turnajů v Rusku?

Nikdy se mi tam moc nedařilo. Jednou jsem tam dokonce na mistrovství Evropy prohrál za 14 vteřin, ale letos se mi snad podaří nepříznivou bilanci změnit.

A s čím byste byl spokojen?

Úžasná by byla jakákoliv medaile, na kterou má reálnou šanci v mé váze do 100 kilogramů nejméně deset judistů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy