Krpálek jde za obhajobou. I s natrženým ramenem

Jaroslav Pešta
22. 4. 2014 12:00
Úřadující šampion Starého kontinentu ve váze do 100 kg by byl spokojen, kdyby skončil do pátého místa.
Lukáš Krpálek.
Lukáš Krpálek. | Foto: CPA Erben

Praha - Lukáš Krpálek se sice ve čtvrtek vydá do francouzského Montpellieru na mistrovství Evropy judistů, ale kvůli natrženému svalu v rameni po šestitýdenní tréninkové přestávce a navíc bez jistoty, že už je zdravotně v pořádku.

Proto by úřadující šampion Starého kontinentu ve váze do 100 kg byl za této situace spokojen, kdyby skončil do pátého místa.

Na Grand Slamu nečekaně druhý

Už na začátku roku musel řešit hned několik problémů. Nejprve ho trápila záda, pak si na soustředění v Rakousku poranil pravé koleno, musel vynechat tréninkový pobyt v Ukrajině a zároveň i mezinárodní Hry na Islandu. Natažené vazy si vyžádaly třítýdenní klid.

Potom si ještě stačil zranit levé koleno a přesto v únoru na prestižním Grand Slamu v Paříži dokázal vybojovat stříbrnou medaili, když ve finále až v posledních vteřinách zápasu podlehl čtvrtému muži světového žebříčku Maretovi z Francie. „Zvažoval jsem rozsah svých zdravotních potíží, ale nakonec jsem se pro start na tomto turnaji rozhodl. Vzhledem k tréninkovému manku jsem bral druhé místo jako úspěch,“ vrací se ke svému prvnímu letošnímu vystoupení.

Po vydařeném startu na Grand Slamu absolvoval v Paříži ještě navazující kemp zaměřený na cvičné zápasy, po návratu domů odjel na lyžařský výcvik do Bedřichova a v Rakousku se už připravoval na pražský Evropský pohár. Ozvaly se však další komplikace, trápily ho prsty na rukou. „Měl jsem zraněný prostředníček a k němu se přidal prsteníček. Vždy jsem si ho zalepil, ale citlivý je stále. Když bojuji o úchop, prsty trpí hodně. Avšak skoro všichni špičkoví judisté mají nějaká zranění a jsou pořád někde zalepení,“ usmívá se Krpálek.

Natržený sval odhalil až doktor Kolář

Pražský turnaj zvládl na výbornou, přestože nastoupil v nezvyklé kategorii nad 100 kg. Aby však všech komplikací nebylo málo, ozvala se bolest v rameni, a to hned v prvním zápase. „Protlačil jsem se sice až do finále, ale věděl jsem, že rameno není v pořádku. Odjel jsem do lázní, tam jen posiloval a relaxoval, ale odpočinek mi moc nepomohl.

V březnu na týdenním soustředění v Nymburku, kterého se zúčastnili elitní judisté z celé Evropy, jsem mohl jen pilovat kondici. A při důkladném vyšetření profesor Kolář zjistil, že vedle pohmožděnin mám v oblasti ramene natržený sval, což se léčí hodně dlouho,“ přibližuje svoji situaci z období, kdy už se chtěl plně připravovat na blížící se evropský šampionát.

Medaile by byla úžasná

Stoprocentně fit není ani před sobotním startem na mistrovství Evropy. „Po šesti týdnech klidu cítím určité zlepšení, bolest ustupuje, ale úplně vyléčený nejsem. S tréninkem v kimonu jsem začal až před deseti dny. Chtěl jsem zjistit, zda se šampionátu vůbec mohu zúčastnit. Občas mně v rameni píchlo, ale nebylo to nic hrozného,“ prozrazuje s pousmáním.

Po dalším tréninku se nakonec rozhodl, že do Francie poletí. „V žádném případě však nebudu riskovat případné prodloužení mé dosavadní nucené přestávky. Pokud by se bolest znovu vrátila, ze soutěže bych odstoupil. Navíc po mistrovství se mám na tři týdny vydat do Koreje, kde budu mít možnost připravovat se se špičkovými judisty, což je pro mě velice důležité,“ zdůrazňuje s nadějí, že na této akci nebude chybět.

Přes všechny zdravotní překážky bere Krpálek evropský šampionát s plnou odpovědností. „I po velkém manku v přípravě chci předvést solidní výkon a skončit do pátého místa. Kdyby se mi podařilo dosáhnout na některou z medailí, bylo by to úžasné,“ dodává před odletem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy