Krpálek jde za obhajobou. I s natrženým ramenem

Jaroslav Pešta
22. 4. 2014 12:00
Úřadující šampion Starého kontinentu ve váze do 100 kg by byl spokojen, kdyby skončil do pátého místa.
Lukáš Krpálek.
Lukáš Krpálek. | Foto: CPA Erben

Praha - Lukáš Krpálek se sice ve čtvrtek vydá do francouzského Montpellieru na mistrovství Evropy judistů, ale kvůli natrženému svalu v rameni po šestitýdenní tréninkové přestávce a navíc bez jistoty, že už je zdravotně v pořádku.

Proto by úřadující šampion Starého kontinentu ve váze do 100 kg byl za této situace spokojen, kdyby skončil do pátého místa.

Na Grand Slamu nečekaně druhý

Už na začátku roku musel řešit hned několik problémů. Nejprve ho trápila záda, pak si na soustředění v Rakousku poranil pravé koleno, musel vynechat tréninkový pobyt v Ukrajině a zároveň i mezinárodní Hry na Islandu. Natažené vazy si vyžádaly třítýdenní klid.

Potom si ještě stačil zranit levé koleno a přesto v únoru na prestižním Grand Slamu v Paříži dokázal vybojovat stříbrnou medaili, když ve finále až v posledních vteřinách zápasu podlehl čtvrtému muži světového žebříčku Maretovi z Francie. „Zvažoval jsem rozsah svých zdravotních potíží, ale nakonec jsem se pro start na tomto turnaji rozhodl. Vzhledem k tréninkovému manku jsem bral druhé místo jako úspěch,“ vrací se ke svému prvnímu letošnímu vystoupení.

Po vydařeném startu na Grand Slamu absolvoval v Paříži ještě navazující kemp zaměřený na cvičné zápasy, po návratu domů odjel na lyžařský výcvik do Bedřichova a v Rakousku se už připravoval na pražský Evropský pohár. Ozvaly se však další komplikace, trápily ho prsty na rukou. „Měl jsem zraněný prostředníček a k němu se přidal prsteníček. Vždy jsem si ho zalepil, ale citlivý je stále. Když bojuji o úchop, prsty trpí hodně. Avšak skoro všichni špičkoví judisté mají nějaká zranění a jsou pořád někde zalepení,“ usmívá se Krpálek.

Natržený sval odhalil až doktor Kolář

Pražský turnaj zvládl na výbornou, přestože nastoupil v nezvyklé kategorii nad 100 kg. Aby však všech komplikací nebylo málo, ozvala se bolest v rameni, a to hned v prvním zápase. „Protlačil jsem se sice až do finále, ale věděl jsem, že rameno není v pořádku. Odjel jsem do lázní, tam jen posiloval a relaxoval, ale odpočinek mi moc nepomohl.

V březnu na týdenním soustředění v Nymburku, kterého se zúčastnili elitní judisté z celé Evropy, jsem mohl jen pilovat kondici. A při důkladném vyšetření profesor Kolář zjistil, že vedle pohmožděnin mám v oblasti ramene natržený sval, což se léčí hodně dlouho,“ přibližuje svoji situaci z období, kdy už se chtěl plně připravovat na blížící se evropský šampionát.

Medaile by byla úžasná

Stoprocentně fit není ani před sobotním startem na mistrovství Evropy. „Po šesti týdnech klidu cítím určité zlepšení, bolest ustupuje, ale úplně vyléčený nejsem. S tréninkem v kimonu jsem začal až před deseti dny. Chtěl jsem zjistit, zda se šampionátu vůbec mohu zúčastnit. Občas mně v rameni píchlo, ale nebylo to nic hrozného,“ prozrazuje s pousmáním.

Po dalším tréninku se nakonec rozhodl, že do Francie poletí. „V žádném případě však nebudu riskovat případné prodloužení mé dosavadní nucené přestávky. Pokud by se bolest znovu vrátila, ze soutěže bych odstoupil. Navíc po mistrovství se mám na tři týdny vydat do Koreje, kde budu mít možnost připravovat se se špičkovými judisty, což je pro mě velice důležité,“ zdůrazňuje s nadějí, že na této akci nebude chybět.

Přes všechny zdravotní překážky bere Krpálek evropský šampionát s plnou odpovědností. „I po velkém manku v přípravě chci předvést solidní výkon a skončit do pátého místa. Kdyby se mi podařilo dosáhnout na některou z medailí, bylo by to úžasné,“ dodává před odletem.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

Další zprávy